Barometer odpady-portal.sk Ako zmeniť zákon o odpadoch?
Verejné obstarávanie Predplatné
Monitoring verejného obstarávania
Adresár firiem Najväčší adresár firiem v OH
Pridajte svoju firmu do adresára - zdarma!
ISSN 1338-1326 |  Správy e-mailom |  RSS |  O nás |  Cenník služieb |  Kontakt |  PRIHLÁSENIE
Vyhľadanie :  
POLITIKA | 16.05.2010

Zákon o obaloch - 10 dní po ...

Cieľom prijatia nového zákona o obaloch bolo predovšetkým presnejšie definovanie pojmu „obal“, sprehľadnenie existujúcej právnej úpravy, jednoznačné definovanie pojmov, úprava práv a povinností povinných osôb a oprávnených organizácií, ako aj presnejšie určenie zodpovednostných vzťahov medzi týmito subjektmi. Aké sú prvé skúsenosti s novým zákonom?

Z dôvodovej správy k zákonu č.119/2010 o obaloch sa dozvedáme, že cieľom jeho prijatia bolo predovšetkým presnejšie definovanie pojmu „obal“, v súvislosti s potrebou transpozície smernice č. 2004/12/ES Európskeho parlamentu a Rady, sprehľadnenie existujúcej právnej obalyúpravy, jednoznačné definovanie pojmov, úprava práv a povinností povinných osôb a oprávnených organizácií, ako aj presnejšie určenie zodpovednostných vzťahov medzi týmito subjektmi a odstránenie niektorých rozporov pri určovaní povinností zúčastnených subjektov v procese zálohovania opakovane použiteľných obalov.

Ako sme si už za posledné roky zvykli pri prijatí akéhokoľvek zákona z dielne envirorezortu, je potrebné sa ihneď rozhliadnuť, či naozaj došlo k naplneniu proklamovaného cieľa a aké iné oblasti boli prijatou právnou normou dotknuté. Po oboznámení sa s novoprijatým zákonom o obaloch sa dá konštatovať, že okrem nepriamej novelizácie zákona o odpadoch, v rámci ktorej sa Recyklačnému fondu rozšírili možnosti použitia jeho prostriedkov na výskum, vývoj, vyhľadávanie a aplikáciu nových technológií zhodnocovania odpadov, sa naozaj venuje iba problematike obalov, čo je už samo o sebe pozitívne, pretože odpadá potreba identifikácie lobistických skupín stojacich za prijatím zákona.

Najväčšie obavy pred účinkami zákona o obaloch prejavili zástupcovia obchodu, ktorí sa obávali predovšetkým dôsledkov jeho §7 ods.11 a možných sankcií za jeho nedodržiavanie. Tento inkriminovaný paragraf totiž ustanovil, že „... ten kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré si nesplnili povinnosť zápisu do registra povinných osôb, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby t.j. zabezpečiť zber odpadov z obalov, vrátane odpadov z opakovane použiteľných obalov uvedených na trh alebo do obehu a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov ako viesť evidenciu o obaloch a odpadoch z obalov za povinné osoby“. Samozrejme, kto by sa nezľakol takejto povinnosti s možnosťou uplatnenia sankcie do výšky 332.000 € za jej nedodržanie.

Povinné osoby sú tie, ktoré používajú obaly na balenie výrobkov alebo plnia výrobky do obalov, teda baliči a plniči, alebo tie, ktoré uvádzajú na trh výrobky v obaloch. Pre obchod sú to prakticky všetci ich dodávatelia tovarov určených na predaj spotrebiteľom. V čase keď obchodníci prejavovali najväčšie obavy o to, že ich neminie osud plnenia povinností za svojich nespoľahlivých dodávateľov (12. apríla t.r.), obsahoval register povinných osôb 2686 zápisov. V odborných kruhoch sa odhadovalo, že skutočný počet povinných osôb môže byť 2-3 násobný oproti uvedenému množstvu. K dnešnému dňu (10.5.2010) sa do registra zapísalo 3098 povinných osôb, čo je po 10 dňoch účinnosti zákona nárast o 412 a je predpoklad, že tento trend bude aj naďalej pokračovať.

Obava zástupcov obchodu, že tzv. free-riders je skutočne enormné množstvo, bola správna. Je už len ich šikovnosťou a obchodnou zdatnosťou, či si v tomto prípade oni ponechajú "čierneho petra" v ruke alebo ho vrátia tam kam patrí – povinným osobám. Dobré mravy robia dobré obchody. Pokiaľ povinná osoba nie je registrovaná, v zmysle zákona o obaloch, v registri stáva sa pre obchod príliš riskantnou a pravdepodobne ten s ňou neuzavrie kontrakt.

Tento krok zákonodarcov môžeme označiť za pozitívny, pretože robí poriadok v systéme nakladania s obalmi a odpadmi z obalov. Vyčisťujú sa obchodné vzťahy, zreálňujú sa množstvá obalov uvedených na trh a do obehu. Ruka v ruke s tým prichádza do systému viac peňazí.

Negatívnym dôsledkom prijatia zákona o obaloch je zrušenie vykonávacích predpisov k zákonu - nariadenia vlády č.220/2005, ktorým sa ustanovujú záväzné limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov a pre rozsah ich recyklácie vo vzťahu k celkovej hmotnosti odpadov z obalov, ako aj vyhlášky MŽP SR 210/2005 o vykonaní niektorých ustanovení zákona o obaloch bez ich adekvátnych náhrad.

Na Slovensku teda od 1. mája 2010 platí zákon o obaloch, ale bez akýchkoľvek vykonávacích predpisov. Čo spôsobí tento stav, to zistíme až po čase, keď budeme sumarizovať vzniknuté škody.

Ľubomír Augustín, Tanzer Consulting Slovakia s.r.o.
Ilustračné foto: http://www.treehugger.com/Collected%20Ebergy%20Bar%20Wrappers%20%28Custom%29.jpg

 

Autor : Ľubomír Augustín, Tanzer Consulting Slovakia s.r.o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.

PRIDAŤ ČLÁNOK

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk  Bookmark and Share

DISKUSIA

» Diskusia neobsahuje žiadne príspevky.

 NOVÝ PRÍSPEVOK
Meno :
Názov :
Text :
 
 Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na hornom obrázku :
odpady-portal.sk | Najčítanejšie články (video)
1. Recyklačný fond rozdelil ďalších 70 tisíc eur
2. Mesto Svidník má novú skládku odpadov
3. Ždírská píla bude vyrábať teplo a elektrinu z odpadu
odpady-portal.sk | Najčítanejšie články
1. Vážka zastavila spaľovňu
2. Bez zásadnej zmeny Slovensko nesplní ciele stanovené v smernici o odpadoch
3. Zmena v Správnej rade Recyklačného fondu
4. O čom je januárové ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO?
5. Smernica 2008/98/ES a recyklačné ciele
6. Úrad vydal rozhodnutie vo veci ochrannej známky ZELENÝ BOD
7. Definícia odpadu: Pomohlo by esperanto?
8. MŽP vypísalo výzvu na projekty separovaného zberu a zhodnocovania odpadov
9. Recyklačný fond rozdelil ďalších 70 tisíc eur
10. Finančný úžitok WtE prevádzok v USA
odpady-portal.sk | Odborné podujatia
do 1. marca 2012 | Slovensko

Súťaž združenia Priatelia Zeme - SPZ o najväčší pokrok v odpadovom hospodárstve 2011.

25.-26. apríla 2012 | Kouty nad Desnou

7. ročník česko-slovenského sympózia.


24. - 27. apríla 2011 | Banská Bystrica

8. výstava recyklácie a zhodnocovania odpadov.

7. - 11. mája 2012 | Mníchov (GER)

The world’s leading trade fair.

6. - 7. júna 2012 | Hradec Králové

13. ročník konferencie, ktorý sa bude tradične konať v rámci cyklu odborných konferencií ODPADOVÉ DNY.

18. - 22. septembra 2012 | Praha

7. medzinárodný veľtrh nakladania s odpadmi, recyklácie, priemyselnej a komunálnej ekológie