http://www.naturpack.sk
http://www.abyvassmetibavili.sk

Autovrakoviská, šrotoviská: kam odviesť staré auto

Staré vozidlá je po skončení životnosti potrebné zaviesť ku spracovateľom starých vozidiel, ľudovo na autovrakovisko, či šrotovisko. Keďže staré vozidlo obsahuje množstvo nebezpečných látok ako napríklad olej, kyselina a chemické zlúčeniny obsiahnuté v tekutinách, preto je staré vozidlo zahrnuté do kategórie nebezpečných odpadov. Manipuláciu a likvidáciu starého vozidla môže vykonávať len autorizovaný spracovateľ starých vozidiel.

Autovrakoviská, šrotoviská: kam odviesť staré auto

Dreamstime.com

Povinnosťou držiteľa starého vozidla je dopraviť staré auto k spracovateľovi alebo po dohode s ním na zberné miesto. Zoznam spracovateľov starých vozidel nájdete tu.

Ak je váš starý automobil pojazdný, môžete ho zaviesť priamo k spracovateľovi alebo po dohode s nim na zberné miesto, ktoré je bližšie k vám. Ak je auto nepojazdné, je možné dohodnúť sa s firmou, ktorá vlastní autovrakovisko. Viaceré autovrakoviská disponujú odťahovým vozidlom pripraveným na tento účel.

Aké doklady potrebujete pri odovzdaní starého vozidla? Pre fyzické osoby sú to najmä u majiteľa doklad totožnosti (alebo u splnomocnenej osoby s overeným splnomocnením a s dokladom totožnosti) a osvedčenie o evidencii vozidla (prípadne technický preukaz a osvedčenie o evidencii), alebo Potvrdenie o dočasnom odhlásení vozidla z evidencie.

V prípade nežijúcich osôb ako pôvodných držiteľoch vozidla treba priniesť Osvedčenie o dedičstve, v ktorom je určená osoba, ktorá zdedila povinnosti pôvodného majiteľa a prítomnosť tejto osoby s dokladom totožnosti (prípadne splnomocnená osoba s overeným splnomocnením).

Právnické osoby potrebujú priniesť výpis Obchodného registra a štatutár právnickej osoby oprávnený konať musí prísť s dokladom totožnosti (alebo splnomocnená osoba s overeným splnomocnením a s dokladom totožnosti).

Po prevzatí vozidla spracovateľom (ľudovo nazývaného tiež šrotoviskom), alebo na zbernom mieste obdrží posledný držiteľ vystavené potvrdenie o prevzatí starého vozidla.

Ten držiteľ starého vozidla, ktorý doviezol alebo inak dopravil staré vozidlo na svoje náklady a odovzdal ho spracovateľovi starých vozidiel v spracovateľskom zariadení, mal do 30.11.2009 nárok na vyplatenie finančného príspevku vo výške 33,19 EUR od Recyklačného fondu (§ 52 ods. 2 a 3 zákona o odpadoch). Tento nárok však už nie je v platnosti.

Držiteľ zároveň dostane vrátené Evidenčné čísla vozidla.

Ako vyradiť vozidlo z evidencie?

Po odovzdaní vozidla treba ísť na Dopravný inšpektorát. Na vyradenie vozidla je potrebné priniesť osvedčenie o evidencii vozidla, tabuľku s evidenčným číslom, potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom (autovrakoviskom) a doklad o zaplatenom zákonnom poistení vozidla za príslušný kalendárny rok.

Majiteľ s dokladom totožnosti alebo splnomocnená osoba by mala prísť overeným splnomocnením a s dokladom totožnosti, ak ide o právnickú osobu - výpis z obchodného registra / živnostenský list a pečiatka, štatutár oprávnený konať s dokladom totožnosti alebo splnomocnená osoba s overeným splnomocnením a s dokladom totožnosti. Zaplatíte kolok 5 € - musíte si taktiež priniesť so sebou.

O vyradení vozidla z evidencie vydá okresný dopravný inšpektorát jeho majiteľovi/držiteľovi písomné potvrdenie.

S písomným potvrdením o vyradení vozidla evidencie je potrebné informovať poisťovňu a žiadať o ukončenie povinného zmluvného poistenia prípadne aj havarijného poistenia a preplatenia nespotrebovaného poistného. V prípade právnických osôb je potrebné odhlásiť vozidlo z cestnej dane na Daňovom úrade a žiadať o vrátenie nespotrebovanej časti cestnej dane.

Spracované podľa: http://www.ezap.sk/, http://auto.pravda.sk/
/Aktualizované 1.11.2010/


Diskusia (23)

 1. jozef31.10.2010 (17:35)

  Podľa mojich informácií sa 33 EUR (ekvivalent 1.000 Sk) vyplácal do konca októbra roku Pána 2009. Do tejto doby štát preplácal túto sumu spracovateľom starých vozidiel. V súčasnosti sa nevypláca nič (ak je vozidlo nekompletné) alebo v prípade kompletnosti len malá suma podľa obchodných podmienok toho-ktorého spracovateľa.

  Odporúčam redakcii pred uverejnením článku si overiť základné fakty, lebo podľa tohto článku by som upodozrieval spracovateľa starých vozidiel že ma chce obrať o "mojich" 33 euríkov.

 2. redakcia31.10.2010 (21:19)
  Overili sme, ospravedlňujeme sa za chybu. Text je aktualizovaný.
 3. Matus03.11.2010 (18:04)
  Čo je pravda na tom,že odo dňa 29.10.2010 mi šrotovisko vydá potvrdenie o zošrotovaní iba v prípade že im odovzdám kompletý vrak a to ešte s použiteľnými dielami ako sú motor,prevodovka,časti interiéru a náprav.Nastala opäť nejaká zmena v našich"úžasných" zákonoch?Alebo si iba niekto robí pekný súkromný biznis?Veď doteraz stačila iba karoséria s VIN číslom.Ďakujem za skorú reakciu
 4. Mar27.01.2011 (23:51)
  No ja mam problem ze mne naburali auto a ide do totalky a aj ked je rozbite a neopravitelne,kopec komponentov by som si mohla vybrat a predat,a takto si vykompenzovat stratu ktora mi bola sposobena ze nikto mi nikdy celu sumu auta nepreplati....no a povedali mi ze chcu napravy,karoseriu,motor,prevodovku,dokonca aj kolesa....ze oni musia poplatit ludi,mechanikov,naklady bla bla,a este mi bolo od jedneho "mileho"pana zo srotoviska takmer vyzjapane,ako ja si to predsatvujem mu doniest "MOJ MAJETOK"ktori mi druhi znicili aby bol nekompletny,ci on mi bude zo svojho pre kus papiera ho srotovat na svoje naklady...nemam slov!
 5. Marek04.03.2011 (11:57)
  Mam podobny problem, nie vlastnou vinou mam z mojho auta rozbity vrak. Je to poriadne svinstvo ze moj majetok, ktory ma este aku taku hodnotu ked ho predam na suciastky, v podstate nemozem predat, lebo v tejto bananovej republike je vsetko problem... V jednom vrakovisku som dostal informaciu ze motor ani ine suciastky tam byt nemusia, pokial bude vaha auta 90% povodnej vahy auta. Stale je to vsak zbytocna komplikacia, nakolko tu vahu musite niecim zasa nahradit...
 6. majk17.03.2011 (14:47)
  tak to je vrchol,ze ja nemam pravo nalozit s mojim majetkom podla nojej potreby!ani na suciastky nemoct pouzit svoje auto.to snad sa ani vysrat tu nebude dat podla vlasneho uvazenia
 7. Jozef06.05.2011 (10:11)
  Bude šrotovné i v roku 2011, aby aspoň 2000 Eur dostal pri kúpe nového vozidla ? Mám 20 ročný Favorit.
 8. Jozef06.05.2011 (10:11)
  Bude šrotovné i v roku 2011, aby aspoň 2000 Eur dostal pri kúpe nového vozidla ? Mám 20 ročný Favorit.
 9. Jozef06.05.2011 (10:11)
  Bude šrotovné i v roku 2011, aby aspoň 2000 Eur dostal pri kúpe nového vozidla ? Mám 20 ročný Favorit.
 10. Jozef06.05.2011 (10:13)
  Bude šrotovné i v roku 2011, aby aspoň 2000 Eur dostal kupujúci na kúpu nového vozidla ? Mám 20 ročný Favorit.
 11. marta27.06.2011 (21:08)
  Ja tiež nemám slov pre kus papiera odovzdala cele auto,len aby dakto zarobil na mojom majetku je to zdieranie ... 
 12. Tibor25.07.2011 (11:59)
  Celá táto byrokratická mašinéria je VÝSLEDKOM prepojení finančných záujmov tzv.Spracovateľov odpadu, Kovošrotov, a celej rady poslancov
  na nich prepojených. A stále sa to stupňuje, pretože chaotická legislatíva EU umožňuje si aj trojako vykladať predpisy o POSTUPOCH pri spracovaní odpadov. Presne tak, ako s volebným zákonom platným v SR. V televízii často počujeme poslancov, napr.: "Občania SR nám dali mandát.." " Návrh bohužial neprešiel..."atď.
  Takže milí občania, až si uvedomite, kto v SR dal chaotické zákony EU do platnosti, potom sa rozhodnite či vôbec pôjdete voliť. Ja
  som bol slepý aj hluchý ked som volil 4 obdobia.Až byrokracia s odpadmi mi otvorila oči, a zrazu sa mi zdajú volby smiešnéééé!
 13. Emil25.08.2011 (11:41)
  Zacina sa to na Slovensku zase uberat ku komunistickej birokracii. Co na to nova generacia po zamotanej revolucii, nesere ju to?
 14. Dušan08.12.2011 (17:31)
  Pripájam sa k debate minule som bol na šrotovisku a jeden pán doniesol auto škodu  na šrotovné kde mu vyplatili 13 €za auto lebo ho musel odovzdať lebo že žije nadštandart a nebude mu vyplatená socialka ( almužná)do kým nedonesie doklad o názore sa radšej nebudem vyjadrovať utvorte si samy na celí tento skorumpovaný štát a to nehovorím že keď si chcete dačo kúpiť z auta šrotovného tak o cenách ani nehovorím do kedy budeme takto postupovaťa či príde dakedy spravedlivosť  
 15. la re10.02.2012 (19:17)
  Rozoberte, vyberte čo sa dá. Oznámte krádež dielov z auta. Zvyšok odovzdajte do zberu. Máte dva super doklady a svoj majetok zhodnotíte.
 16. Laci16.09.2012 (12:53)
  Je to velké svinstvo.Auto je moj majetok a ja ho mám len tak odovzdať?Čo to je za birokraciu!!!.Hanbím sa za Slovensko.Prečo mecenášovia nás chcú za každú cenu zodierať! HANBA.
 17. dežo11.10.2012 (06:18)
  zlodejovi  je jedno  číj  je majetok , hlavné je privlastniť si ho . Naším  poslancom  v Národnej  rade  zasa je jedno kto je  majitel a kto je zlodej  inak  by neschválili  takýto zákon  ( šrotovného -odhlasovanie  starých vozidiel  z evidencie takým  spôsobom.!!).Kde  zlodejom  je v danom  prípade  štát.
 18. nai20.12.2012 (15:48)
  dennodenne nas okrada tento stat a este nas daju exekutorom vid slavkovskeho z lm
 19. BOBO06.01.2013 (16:22)

  Prečo musím proti vlastnej vôli odovzdať štátu svoj majetok, za ktorý som riadne zaplatil, je môj a môžem s ním naložiť ako ja uznám za vhodné, samozrejme chrániac životné prostredie.

  Čo ak si chcem svoj majetok zachovať aj naďalej, ak ho opravujem a je z neho veterán -- po 25 tich rokoch --. Ja ho vlastním od začiatku, čo nevidieť už čoskoro 30 rokov. Fuj a hanba tomuto skorumpovanému a banánovému štátu. Toto sa asi nerobí ani na Kube, v Bielorusku, Číne alebo v Severnej Kórei, aby štát bral resp. okrádal svojich občanov takto verejne o ich vlastný majetok, o ich zákonne nadobudnuté vlastníctvo !!!  

 20. BOBO06.01.2013 (16:29)

  Prečo musím proti vlastnej vôli odovzdať štátu svoj majetok, za ktorý som riadne zaplatil, je môj a môžem s ním naložiť ako ja uznám za vhodné, samozrejme chrániac životné prostredie.

  Čo ak si chcem svoj majetok zachovať aj naďalej, ak ho opravujem a je z neho veterán -- po 25 tich rokoch --. Ja ho vlastním od začiatku, čo nevidieť už čoskoro 30 rokov. Fuj a hanba tomuto skorumpovanému a banánovému štátu. Toto sa asi nerobí ani na Kube, v Bielorusku, Číne alebo v Severnej Kórei, aby štát bral resp. okrádal svojich občanov takto verejne o ich vlastný majetok, o ich zákonne nadobudnuté vlastníctvo !!!  

 21. NATA14.04.2013 (14:14)
  NA TEJTO STRANKE JE VSETKO, ALE ANI NAHODOU SOM SA NEDOZVEDELA KDE V PRESOVSKOM KRAJI, ALEBO NA VYCHODNOM SLOVENSKU NAJDEM SROTOVISKO-VRAKOVISKO- ALEBO ZBERNE MIESTO NA EKOLOGICKE SPRACOVANIE VOZIDLA, KTORE MI PO SPRACOVANI MOTOROVEHO VOZIDLA VYDA PRISLUSNY CERTIFIKAT O JEHO EKOLOGICKOM SPRACOVANI, AJ S PRISLUSNYMI TECHNICKYMI UDAJMI, BYVALEHO VOZIDLA.
  (DOKLAD, KTORYM SA BUDEM MOCT PREUKAZAT, ZE VOZIDLO BOLO SPRACOVANE) 
  KTO JE MUDREJSI AKO TATO STRANKA A POMOZE MI? JE TO URGENTNE...
 22. jasmin17.05.2013 (20:53)
  jeto ozaj hamba co robite snami jeto obicajna birokracija a svinstvo ludija ktory púisu na tuto adresu maju pravdu a nklamu vobec v nicom 

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Evidenčný list odpadu

Evidenčný list odpadu

Formulár Evidenčný list odpadu sa nachádza vo Vyhláške číslo 310/2013 Z. z., v jej prílohe č. 7.

Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Formulár Hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním za rok 2015 sa podáva podľa "starej" legislatívy. Nachádza sa vo Vyhláške číslo 310/2013 Z. z., v jej prílohe č. 8.

Odpadové hospodárstvo

Odpadové hospodárstvo

Mesačník o legislatíve, politike a trhu s odpadmi.