http://www.naturpack.sk
MEVA SK
http://www.mariuspedersen.sk/

József Nagy v parlamente obhajoval regulácie vývozu

Národná rada Slovenskej republiky rokuje v týchto dňoch o Programovom vyhlásení vlády. V rozprave k dokumentu sa k problematike odpadového hospodárstva vyjadrili traja poslanci opozície.

József Nagy v parlamente obhajoval regulácie vývozu

József Nagy   

József Nagy

József Nagy (Most-Híd), bývalý minister životného prostredia, uvítal snahu vlády a šancu urobiť zásadnú zmenu a poriadok v odpadovom hospodárstve prijatím dobrého zákona. „Vládna kríza a predčasné voľby mi už neumožnili predložiť pripravený zákon do vlády a preto verím, že tento parlament čo najskôr príjme tento nový dokument.“, uviedol exminister.

„Prečo je to dôležité? Lebo odpadové hospodárstvo je podobné ako zdravotníctvo alebo sociálna oblasť. Je stále odkázaná na reguláciu, lebo odpad nemá svoj fungujúci trh, nie je po ňom ani dopyt. Finančné toky sa nesprávajú trhovo preto, lebo v úvodzovkách, tovar, čiže odpad, nikomu nechýba, ak sa stratí, namiesto spracovania, recyklácie alebo znehodnocovania. Teda zneškodnenia. Potom ho nájdeme všade v prírode, na čiernych skládkach alebo neroztriedený aj na legálnych skládkach.“

József Nagy tiež obhajoval reguláciu vývozu a prepravy odpadu na zhodnotenie (spracovanie) do zahraničia, proti ktorej v prípade elektroodpadov vedie voči Slovensku Európska komisia konanie. „Najnovšie sú aj veľké snahy, aby odpad, ktorý sa inak nákladne spracováva, ale dáva aj pracovné miesta domácim spracovateľom, skončil v zahraničí a niekedy aj s neistým osudom. Hovorí sa aj v Čiernom mori.“, uviedol József Nagy. József Nagy v súčasnosti nie je členom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Mikuláš Huba

Mikuláš Huba (klub OĽaNO), predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, v reakcii na vystúpenie Józsefa Nagya ocenil niektoré pozitívne zmeny, ku ktorým podľa neho došlo za pôsobenia Józsefa Nagya na poste ministra životného prostredia. Napríklad čo sa týka vzťahu ministerstva a mimovládnych organizácií a nezávislých expertov.

„Určite je nevyhnutné urýchle riešiť problematiku odpadov v celom tom spektre od komunálnych až po nebezpečné. Podotýkam, že veľmi dôležitá, súvisiaca oblasť je problematika odpadov z obalov, s ktorou zápasíme už dve desaťročia a stále sa nám v tejto sfére nedarí. Skôr naopak, týchto odpadov v celej našej prírode pribúda. Chcem upozorniť na to, že v zahraničí sa s mnohými týmito problémami dokázali vyrovnať veľmi uspokojivo a možno by stačilo sa pozrieť za naše hranice a účelne aplikovať tie príklady zo zahraničia aj u nás.“, konštatoval Mikuláš Huba.

Pavol Frešo

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Ako výrobcovia uviazli v časopriestore

Ako výrobcovia uviazli v časopriestore

Potravinári združení v agrárnej komore zrejme opustili na dva roky planétu Zem alebo sa im muselo prihodiť niečo veľmi nepekné s prísunom informácií. Ako inak si vysvetliť ich májové vystúpenie na tlačovej konferencii, na ktorej sa sťažovali na údajne likvidačné platby za obaly, ktoré uviedli na trh.

Zmeny v procese integrovaného povoľovania

Zmeny v procese integrovaného povoľovania

V procese IPKZ nastávajú od 1. júla 2017 zmeny aj pre oblasť skládkovania odpadov.

Rozložiteľné oblečenie, ktoré skompostujete. Novinka má znížiť množstvo odpadu

Rozložiteľné oblečenie, ktoré skompostujete. Novinka má znížiť množstvo odpadu

Švédska spoločnosť Houdini spustila predaj biodegradovateľného oblečenia. Obchod okrem toho ponúka na predaj hlinu, ktorá vznikla kompostovaním oblečenia.