Dvořák Hager & Partners
www.redox.sk
http://www.mariuspedersen.sk/

József Nagy v parlamente obhajoval regulácie vývozu

Národná rada Slovenskej republiky rokuje v týchto dňoch o Programovom vyhlásení vlády. V rozprave k dokumentu sa k problematike odpadového hospodárstva vyjadrili traja poslanci opozície.

József Nagy v parlamente obhajoval regulácie vývozu

József Nagy   

József Nagy

József Nagy (Most-Híd), bývalý minister životného prostredia, uvítal snahu vlády a šancu urobiť zásadnú zmenu a poriadok v odpadovom hospodárstve prijatím dobrého zákona. „Vládna kríza a predčasné voľby mi už neumožnili predložiť pripravený zákon do vlády a preto verím, že tento parlament čo najskôr príjme tento nový dokument.“, uviedol exminister.

„Prečo je to dôležité? Lebo odpadové hospodárstvo je podobné ako zdravotníctvo alebo sociálna oblasť. Je stále odkázaná na reguláciu, lebo odpad nemá svoj fungujúci trh, nie je po ňom ani dopyt. Finančné toky sa nesprávajú trhovo preto, lebo v úvodzovkách, tovar, čiže odpad, nikomu nechýba, ak sa stratí, namiesto spracovania, recyklácie alebo znehodnocovania. Teda zneškodnenia. Potom ho nájdeme všade v prírode, na čiernych skládkach alebo neroztriedený aj na legálnych skládkach.“

József Nagy tiež obhajoval reguláciu vývozu a prepravy odpadu na zhodnotenie (spracovanie) do zahraničia, proti ktorej v prípade elektroodpadov vedie voči Slovensku Európska komisia konanie. „Najnovšie sú aj veľké snahy, aby odpad, ktorý sa inak nákladne spracováva, ale dáva aj pracovné miesta domácim spracovateľom, skončil v zahraničí a niekedy aj s neistým osudom. Hovorí sa aj v Čiernom mori.“, uviedol József Nagy. József Nagy v súčasnosti nie je členom Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Mikuláš Huba

Mikuláš Huba (klub OĽaNO), predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, v reakcii na vystúpenie Józsefa Nagya ocenil niektoré pozitívne zmeny, ku ktorým podľa neho došlo za pôsobenia Józsefa Nagya na poste ministra životného prostredia. Napríklad čo sa týka vzťahu ministerstva a mimovládnych organizácií a nezávislých expertov.

„Určite je nevyhnutné urýchle riešiť problematiku odpadov v celom tom spektre od komunálnych až po nebezpečné. Podotýkam, že veľmi dôležitá, súvisiaca oblasť je problematika odpadov z obalov, s ktorou zápasíme už dve desaťročia a stále sa nám v tejto sfére nedarí. Skôr naopak, týchto odpadov v celej našej prírode pribúda. Chcem upozorniť na to, že v zahraničí sa s mnohými týmito problémami dokázali vyrovnať veľmi uspokojivo a možno by stačilo sa pozrieť za naše hranice a účelne aplikovať tie príklady zo zahraničia aj u nás.“, konštatoval Mikuláš Huba.

Pavol Frešo

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Barometer. Prináša novela zákona o odpadoch viac pozitív ako negatív?

Barometer. Prináša novela zákona o odpadoch viac pozitív ako negatív?

V druhej polovici marca národná rada schválila rozsiahlu novelu zákona o odpadoch. Odborníkov v oblasti odpadového hospodárstva sme sa spýtali na to, či vnímajú schválenú novelu viac pozitívne ako negatívne. Tesná väčšina ju vníma pozitívnejšie.

Domáce kompostovanie je cestou aj pre mestá

Domáce kompostovanie je cestou aj pre mestá

Partizánske je dôkazom, že sa to dá.

Editoriál. Znečisťovateľ platí za svoje označenie

Editoriál. Znečisťovateľ platí za svoje označenie

Komentár vyšiel v aprílovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2017/04.