Dvořák Hager & Partners
http://www.abyvassmetibavili.sk

Envirorezort uzavrel zmluvy s tímom externých advokátov

Ministerstvo životného prostredia uzavrelo v ostatných týždňoch niekoľko rámcových dohôd o zastupovaní so štyrmi advokátskymi kanceláriami. Podľa rezortu je to spôsobené najmä rastúcim počtom žalôb zo strany Lesoochranárskeho združenia VLK. Medzi vybratými advokátmi sa objavujú i známe mená s prepojením na vládu Roberta Fica. Podľa rezortu boli vybraní na základe ceny.

Envirorezort uzavrel zmluvy s tímom externých advokátov

Dreamstime.com

Aktualizované (11.45) Jednu zo zmlúv uzatvorilo ministerstvo s bratislavskou spoločnosťou Advokátska kancelária Mandzák a spol.. Tá podľa denníka Sme v roku 2009 zastupovala Slovenský pozemkový fond v spore s firmami, ktoré chceli investovať do pozemkov vo Vysokých Tatrách. Fond si ju vybral podprahovou metódou, na sporoch mohla vtedy podľa Sme zarobiť až deväťstoštyridsaťdeväťtisíc eur.

Druhou spoločnosťou je košická advokátska kancelária IURISTICO, v ktorej pôsobia Ivan Ivančo, Radoslav Rigo a Matej Kukura. Radoslav Rigo pôsobí podľa obchodného registra na internete od 01.07.2012 v dozornej rade spoločnosti Východoslovenská distribučná.

Advokátska kancelária JANČO, JAKUBČÁK A PARTNERI je tretím zmluvným partnerom ministerstva. Ladislav Jančo z advokátskej kancelárie pôsobil počas prvej Ficovej vlády v dozornej rade Západoslovenskej energetiky. Denník Sme v roku 2006 avizoval, že Jančo bol svojho času i členom dozornej rady spoločnosti 1. garantovaná za finančnú skupinu J&T.

Z faktúr zverejňovaných na ministerstve životného prostredia vyplýva, že advokátska kancelária pracuje pre envirorezort už dlhšie. Kancelária získala od ministerstva za právne služby v období od októbra 2011 do januára 2012 – teda v období, keď šéfom rezortu bol József Nagy – sumu 24 540 eur.

Aj štvrtý zmluvný partner ministerstva, JUDr. Rastislav Posluch, pôsobil na ministerstve už v predchádzajúcom období. Od augusta do decembra 2011 vykonával pre rezort služby za 25 500 eur. V auguste 2011 radil tiež štátnemu podniku Letové prevádzkové služby, za 45,5 hodín obdržal 10.010 € bez DPH (220 €/hod.).

Rastislav Posluch bol koncom 90. rokov správcom konkurznej podstaty Prvej novinovej spoločnosti. Podľa informácií denníka Sme z roku 1999 je Rastislav Posluch synom bývalého predsedu dozornej rady (DR) Druhej obchodnej, Mariana Poslucha. Druhá obchodná sprivatizovala za Mečiarovej vlády pod trhovú cenu Naftu Gbely. Rastislav Posluch pôsobil podľa Sme aj v advokátskej kancelárii svojho otca.

V roku 2005 pôsobil podľa Sme Rastislav Posluch ako právnik spoločnosti Slavia Capital. Asistovať mal pri predaji futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava do rúk dvojnásobného exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka a jeho firmy Sitno Holding, ktorá mala byť prepojená so silným "žralokom", spoločnosťou Slavia Capital.

MŽP SR: máme 160 súdnych sporov

Podľa ministerstva životného prostredia ide v prípade spolupráce s dotyčnými právnikmi o rámcové zmluvy, v rámci ktorých sa konkrétne zastupovania môžu uzatvárať do budúcnosti. Ministerstvo v súčasnosti eviduje približne 160 živých súdnych sporov.

„Ich počet sa vzhľadom na priebežné doručovanie predovšetkým od LZ VLK neustále mení. V súčasnosti je s Európskym súdnym dvorom neukončený jeden súdny spor.“, konštatuje hovorca rezortu Maroš Stano.


Čítajte: Súťaž na právne služby vyhlásilo bývalé vedenie rezortu, bráni sa MŽP SR

Podľa Stana v niektorých prípadoch rezort niektorí uchádzači zastupovali len určité obdobie a spory pokračujú v odvolacích konaniach. Má ísť o niekoľkoročné súdne spory, napr. náhrady za obmedzenia využívania poľnohospodárskej pôdy.

"Kritériom súťaže bola v tomto prípade najnižšia cena, nie konkrétny úspech v súdnom spore," objasnil hovorca rezortu.


Diskusia (1)

  1. chlebar06.02.2013 (08:55)
    Zname mena s prepojenim na vladu dr. Fica predkladaju vzdy ponuky s najnizsimi cenami...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Odzvonilo plastovým obalom potravín? Môže ich nahradiť jedlá bielkovinová fólia

Odzvonilo plastovým obalom potravín? Môže ich nahradiť jedlá bielkovinová fólia

Rastúce množstvo produktov prichádzajúcich na trh a uspokojujúcich potreby ľudí, vyžaduje aj značné náklady na obaly, ktoré sú nevyhnutné pre ich prepravu, či úschovu. V dôsledku toho sa obalové materiály najčastejšie hromadia na skládkach a znamenajú tak ďalšie náklady. Ale čo ak sa namiesto plastových, použijú prírodné látky pri výrobe obalov?

Miroslav Jurkovič: Výrobcovia prechádzajú k OZV, ktoré im nesplnia povinnosti

Miroslav Jurkovič: Výrobcovia prechádzajú k OZV, ktoré im nesplnia povinnosti

Niektorí výrobcovia sa rozhodujú podľa cenovej ponuky OZV, môžu sa však vystaviť problému nesplnenia zákonných povinností a následnej pokuty.

Rezort životného prostredia dostane v budúcom roku oveľa viac peňazí z rozpočtu

Rezort životného prostredia dostane v budúcom roku oveľa viac peňazí z rozpočtu

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) by si malo najviac polepšiť zo všetkých rezortov v budúcom roku. Ako totiž vyplýva z návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý minulý týždeň predstavil financmajster Peter Kažimír, celkové výdavky rezortu by sa mali viac ako strojnásobiť oproti súčasnému obdobiu.