http://www.ifat.de/
RECOBAL

Envirorezort uzavrel zmluvy s tímom externých advokátov

Ministerstvo životného prostredia uzavrelo v ostatných týždňoch niekoľko rámcových dohôd o zastupovaní so štyrmi advokátskymi kanceláriami. Podľa rezortu je to spôsobené najmä rastúcim počtom žalôb zo strany Lesoochranárskeho združenia VLK. Medzi vybratými advokátmi sa objavujú i známe mená s prepojením na vládu Roberta Fica. Podľa rezortu boli vybraní na základe ceny.

Envirorezort uzavrel zmluvy s tímom externých advokátov

Dreamstime.com

Aktualizované (11.45) Jednu zo zmlúv uzatvorilo ministerstvo s bratislavskou spoločnosťou Advokátska kancelária Mandzák a spol.. Tá podľa denníka Sme v roku 2009 zastupovala Slovenský pozemkový fond v spore s firmami, ktoré chceli investovať do pozemkov vo Vysokých Tatrách. Fond si ju vybral podprahovou metódou, na sporoch mohla vtedy podľa Sme zarobiť až deväťstoštyridsaťdeväťtisíc eur.

Druhou spoločnosťou je košická advokátska kancelária IURISTICO, v ktorej pôsobia Ivan Ivančo, Radoslav Rigo a Matej Kukura. Radoslav Rigo pôsobí podľa obchodného registra na internete od 01.07.2012 v dozornej rade spoločnosti Východoslovenská distribučná.

Advokátska kancelária JANČO, JAKUBČÁK A PARTNERI je tretím zmluvným partnerom ministerstva. Ladislav Jančo z advokátskej kancelárie pôsobil počas prvej Ficovej vlády v dozornej rade Západoslovenskej energetiky. Denník Sme v roku 2006 avizoval, že Jančo bol svojho času i členom dozornej rady spoločnosti 1. garantovaná za finančnú skupinu J&T.

Z faktúr zverejňovaných na ministerstve životného prostredia vyplýva, že advokátska kancelária pracuje pre envirorezort už dlhšie. Kancelária získala od ministerstva za právne služby v období od októbra 2011 do januára 2012 – teda v období, keď šéfom rezortu bol József Nagy – sumu 24 540 eur.

Aj štvrtý zmluvný partner ministerstva, JUDr. Rastislav Posluch, pôsobil na ministerstve už v predchádzajúcom období. Od augusta do decembra 2011 vykonával pre rezort služby za 25 500 eur. V auguste 2011 radil tiež štátnemu podniku Letové prevádzkové služby, za 45,5 hodín obdržal 10.010 € bez DPH (220 €/hod.).

Rastislav Posluch bol koncom 90. rokov správcom konkurznej podstaty Prvej novinovej spoločnosti. Podľa informácií denníka Sme z roku 1999 je Rastislav Posluch synom bývalého predsedu dozornej rady (DR) Druhej obchodnej, Mariana Poslucha. Druhá obchodná sprivatizovala za Mečiarovej vlády pod trhovú cenu Naftu Gbely. Rastislav Posluch pôsobil podľa Sme aj v advokátskej kancelárii svojho otca.

V roku 2005 pôsobil podľa Sme Rastislav Posluch ako právnik spoločnosti Slavia Capital. Asistovať mal pri predaji futbalového klubu ŠK Slovan Bratislava do rúk dvojnásobného exministra hospodárstva Ľudovíta Černáka a jeho firmy Sitno Holding, ktorá mala byť prepojená so silným "žralokom", spoločnosťou Slavia Capital.

MŽP SR: máme 160 súdnych sporov

Podľa ministerstva životného prostredia ide v prípade spolupráce s dotyčnými právnikmi o rámcové zmluvy, v rámci ktorých sa konkrétne zastupovania môžu uzatvárať do budúcnosti. Ministerstvo v súčasnosti eviduje približne 160 živých súdnych sporov.

„Ich počet sa vzhľadom na priebežné doručovanie predovšetkým od LZ VLK neustále mení. V súčasnosti je s Európskym súdnym dvorom neukončený jeden súdny spor.“, konštatuje hovorca rezortu Maroš Stano.


Čítajte: Súťaž na právne služby vyhlásilo bývalé vedenie rezortu, bráni sa MŽP SR

Podľa Stana v niektorých prípadoch rezort niektorí uchádzači zastupovali len určité obdobie a spory pokračujú v odvolacích konaniach. Má ísť o niekoľkoročné súdne spory, napr. náhrady za obmedzenia využívania poľnohospodárskej pôdy.

"Kritériom súťaže bola v tomto prípade najnižšia cena, nie konkrétny úspech v súdnom spore," objasnil hovorca rezortu.


Diskusia (1)

  1. chlebar06.02.2013 (08:55)
    Zname mena s prepojenim na vladu dr. Fica predkladaju vzdy ponuky s najnizsimi cenami...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo zrušilo súťaž na ISOH

Ministerstvo zrušilo súťaž na ISOH

Ministerstvo životného prostredia zrušilo súťaž na Informačný systém odpadového hospodárstva.

Ďalšou OZV pre obaly je RECYKLOGROUP

Ďalšou OZV pre obaly je RECYKLOGROUP

Spoločnosť RECYKLOGROUP, a.s. včera získala autorizáciu na činnosť organizácie zodpovednosti výrobcu pre obaly.

Takmer tretinu potravín vo svete ľudia vyhadzujú. Sú však aj dobré príklady

Takmer tretinu potravín vo svete ľudia vyhadzujú. Sú však aj dobré príklady

Na celom svete sa vyhodí v priemere približne 30 % jedla, pričom obyvatelia Spojených štátov amerických už pred pár rokmi prekračovali 40 %. Zhruba 20 % zhnije na poliach alebo sa vyhodí v procese ďalšieho spracovania a balenia. Tu sú započítané aj potraviny, ktoré sa na pulty supermarketov nedostanú kvôli vzhľadu alebo menším nedokonalostiam.