http://www.naturpack.sk
MEVA SK
http://www.mariuspedersen.sk/

Peňazí z únie bude viac, na spaľovne nie

Minister životného prostredia Peter Žiga včera predstavil tézy nového Operačného programu Životné prostredie, ktorý Európska komisia schválila minulý týždeň.

Peňazí z únie bude viac, na spaľovne nie

redakcia

Podľa Petra Žigu Komisia vyčlenila na nový operačný program na roky 2014-2020 Slovensku 3,138 miliárd na opatrenia ktoré bude Slovensko môcť použiť v rámci životného prostredia. Pôjde o zásadné navýšenie výdavkov na životné prostredie. „Spolu s prostriedkami 1,17 miliárd eur zo štátneho rozpočtu pôjde do životného prostredia v najbližších rokoch celkovo 4,308 miliárd eur. V novodobej histórii Slovenska je to najväčší objem peňazí, aké kedy do tejto oblasti boli vyčlenené a ktoré budú môcť byť použité na opatrenia, ktoré zlepšia životné prostredie,“ uviedol Žiga.

Na poskytovaní prostriedkov sa budú podieľať tri sprostredkovateľské organizácie, pričom riadiacim orgánom programu je MŽP SR. Sprostredkovateľmi budú SAŽP, ministerstvo vnútra a SIEA, ktorá je pod rezortom hospodárstva. Minister zdôraznil niekoľko oblastí, do ktorých pôjdu prostriedky z eurofondov. Až 8% z celkovej alokácie - 261 miliónov eur – by mal ísť na podporu zvládania katastrof, ktoré sú ovplyvnené zmenou klímy. Táto oblasť bude v gescii ministerstva vnútra.

Novou oblasťou v operačnom programe je je energetická efektívnosť a nízkouhlíkové hospodárstvo, do ktorej by malo ísť viac ako 940 miliónov eur. Táto oblasť bude gesciou SIEA.

V rámci druhej prioritnej osi pod MŽP SR sú protipovodňové opatrenia, v ktorej ministerstvo počíta s objemom prostriedkov viac ako 400 miliónov eur.

Čerpanie fondov v prvom kvartáli budúceho roku

Ministerstvo pripravuje spustenie výziev v prvej polovici budúceho roku. „V najbližších týždňoch až mesiacoch predpokladáme schválenie tzv. manuálov k spôsobom implementácie fondov. Predpokladáme, že v prvom kvartáli budúceho roka by sme mohli vypísať prvé výzvy v rámci operačného programu, s tým, aby sme mohli implementovať najmä v oblastiach, v ktorých máme ešte predvstupové záväzky. Ide najmä o oblasť vodárenstva a kanalizácií. Prvé zdroje by sme chceli poskytnúť aj záujemcom v oblasti odpadového hospodárstva a sanácii envirozáťaží,“ povedal minister.

V oblasti odpadového hospodárstva má podľa Žigu Slovensko alokovaných viac ako 400 miliónov eur, ktoré pôjdu z Európskej únie. K tomu sa pridajú prostriedky zo štátneho rozpočtu. Na vodné hospodárstvo by malo ísť 519 miliónov eur.

Stop spaľovniam z fondov

Ministerstvo chce umožniť čerpať fondy aj podnikateľom. Na to, aby mohol podnikateľský sektor čerpať peniaze, musí sr vypracovať schémy štátnej pomoci, ktoré idú podľa nariadenia bruselu, ktoré bolo prijaté. budeme sa snažiť, aby podnikateľský sektor vedel financovať svoje projekty v akejkoľvek oblasti.

Ministerstvo nevyužije eurofondy na výstavbu spaľovní. „Spaľovne sú na najnižšej pozícii v hierarchii odpadového hospodárstva, takže boli vylúčené. Bola to požiadavka Komisie. Nebudú predo podporované, naopak, bude podporovaná recyklácia, materiálové zhodnocovanie odpadov a tiež materiálové zhodnocovanie odpadov do podoby paliva,“ uviedol za ministerstvo Martin Húska, generálny riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov MŽP SR.

Ako viete, máme po pripomienkovom konaní návrh nového zákona o odpadoch, v ktorom ideme úplne v súzvuku s tézami, ktoré predstavila Európska komisia. V nich je odklon od skládkovania. Pôjdeme preto touto cestou, budeme sa snažiť viac separovať a recyklovať,“ doplnil minister Peter Žiga.

Stiahnite si Operačný program Životné prostredie

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Odpad budú energeticky zhodnocovať priamo na letisku

Odpad budú energeticky zhodnocovať priamo na letisku

Londýnske letisko Gatwick ako prvé letisko na svete spustilo priamo vo svojom areáli energetické zhodnocovanie odpadu, ktorý vzniká pri leteckej preprave.

Potravinový odpad: francúzske obchody si so zákazom vyhadzovania poradili po svojom

Potravinový odpad: francúzske obchody si so zákazom vyhadzovania poradili po svojom

Už rok platí zákon nútiaci tamojšie supermarkety darovať doteraz vyhadzované potraviny na charitu. Veľa sa toho nezmenilo.

Je odlučovač ropných látok zariadením na zhromažďovanie? Ministerstvo v tom nemá jasno

Je odlučovač ropných látok zariadením na zhromažďovanie? Ministerstvo v tom nemá jasno

Sú odlučovače zariadením na zhromažďovanie odpadov? Ministerstvo v odpovediach zahmlieva.