http://www.naturpack.sk
MEVA SK
INISOFT

MEVA predstavila kôš na solárny pohon

Na trend koncept smart cities reaguje známy český výrobca smetným košom na solárny pohon.

solárny smetiak

Foto: Odpady-portal.sk

  • Trh
  • 07.06.2017
  • Radovan Kazda

Inteligentné mestá sú svetovým trendom. Primátori a starostovia pozerajú na to, akým spôsobom zmeniť tvár mesta s využitím informačných technológií, sietí, internetu vecí a obnoviteľných zdrojov energie. Nedávno o tom diskutovali aj na konferencii ITAPA.

Český výrobca zariadení pre komunálnu sféru MEVA, ktorý na Slovensku zastupuje spoločnosť MEVA-SK, predstavil na májovom sneme ZOVP novinku – chytrý odpadkový kôš.

Kôš po prvý raz firma predstavila v Česku v aprílo tohto roku v rámci spolupráce s mestom Roudnice nad Labem. Obyvatelia mesta si tak mohli prezrieť a vyskúšať jeho funkčnosť.

solárny kôš

Slnko zlisuje odpad

„Šikovný“ odpadový kôš s lisom dosahuje výkon 100 MPa, čím by sa mal zväčšiť potenciál pre vysypaný odpad až na štvornásobný objem v porovnaní so smetiakom bez lisu. Samotný lis napája batéria, ktorá čerpá energiu zo Slnka.

Praktickou výhodou koša je, že vo vnútri zariadenia je klasický 120 litrový kontajner. Akonáhle sa naplní kôš aspoň do štvrtiny, tak inteligentné senzory spustia prácu lisu, ktorý je poháňaný solárnym pohonom a vstavanou akumulátorovou batériou.

V momente, kedy je kôš naplnený, tak si sám „zavolá“ zvozovú spoločnosť, ktorá ho príde vysypať, čo v skutočnosti prebieha tak, že zvozová firma má kôš monitorovaný a vie, v akom stave naplnenosti sa nachádza.

Keďže je smetiak napájaný batériou, ktorá sa nabíja solárnym pohonom, tak sa dá umiestniť aj v miestach, v ktorých nie je prístup na elektriku. To znamená, že sa dá vybaviť napríklad wifi pripojením, alebo nabíjačkou na telefón.

Novinka na sneme ZOVP

MEVA-SK vysvetľovala výhody a parametre zariadenia aj na výstave komunálnej techniky počas snemu ZOVP (prosíme, ospravedlňte zníženú kvalitu zvuku v druhej polovici záznamu).

Odpadkový kôš možno využiť vo vonkajšom prostredí (frekventované ulice, námestia, pešie zóny), ale aj vo vnútorných priestoroch, kde napájanie solárnym panelom nahrádza napojenie do elektrickej siete.

Kontajner je možné použiť na zber zmiešaného komunálneho odpadu, ale aj separovaného odpadu, vrátane skla (bez lisovacej jednotky).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na EE CLUB: Ako ďalej s odpadmi na Slovensku?

Pozvánka na EE CLUB: Ako ďalej s odpadmi na Slovensku?

Denníky Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk vás pozývajú na diskusiu v rámci cyklu EE CLUB.

Slováci triedia lepšie. Aj vďaka novému zákonu o odpadoch.

Slováci triedia lepšie. Aj vďaka novému zákonu o odpadoch.

Rozhovor s generálnou riaditeľkou organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK, a.s. Hanou Novákovou.

INSA a MACH TRADE sú spoľahlivými partnermi pre dovozcov a výrobcov batérií a akumulátorov

INSA a MACH TRADE sú spoľahlivými partnermi pre dovozcov a výrobcov batérií a akumulátorov

Zástupcovia dovozcov a výrobcov batérií a akumulátorov do Slovenskej republiky pre plnenie povinností podľa zákona 79/2015, spoločnosti INSA s.r.o a MACH TRADE s.r.o., zabezpečujú zber, dopravu, spracovanie a recykláciu batérií a akumulátorov.