NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Poprad uvažuje o energetickom zhodnocovaní odpadu

Jednou z variant je aj pyrolýzne alebo plazmové zhodnocovanie komunálneho odpadu.

Jarná ITAPA

Foto: Odpady-portal.sk

Mesto Poprad začína implementovať projekt BRKO na zber bioodpadu, ktorý by mal štartovať na jeseň. V súčasnosti v meste finalizujú súťaž na dodávateľa služieb, ktoré sa týkajú odpratávania odpadu a komunálnych služieb.

Samospráva sa aktívne hlási ku konceptu smart cities, teda inteligentných miest, ktoré využívajú najmodernejšie technológie vrátane digitalizácie samosprávy, IT, e-governmentu, či internetu vecí. Na májovej konferencii Jarná ITAPA o tom hovoril Igor Wzoš z Mesta Poprad.

Igor Wzoš

Igor Wzoš | Foto: Odpady-portal.sk

Mesto Poprad v roku 2016 prijalo Program rozvoja mesta s výhľadom do roku 2040, ktorý bol koncipovaný ako rozvojová stratégia, ktorá definuje mesto ako Smart city v piatich základných špecifických cieľoch pričom jedným z nich je aj kvalita života.

V rámci Smart ekonomiky zadefinovali prioritu ekomesta s opatrením pre energetickú sebestačnosť územia.

Energeticky zhodnocovať odpad

Práve energetického zhodnocovania odpadu sa týka aj potenciál využitia komunálneho odpadu z mesta. Poprad uvažuje o vlastnom závode na energetické zhodnotenie odpadu.

V meste práve koncipujeme novú koncepciu rozvoja tepelnej energetiky a myslím si, že to bude smerovať k pyrolytickým a plazmatickým jednotkám, ktoré budú tento odpad energetický zhodnocovať. Možno očakávať, že táto technológia bude za 15-20 rokov výrazne lacnejšia ako je dnes,“ povedal Igor Wzoš.

Poukázal tiež na skúsenosti z Fínska, ktoré patrí ku krajinám s výrazným podielom centrálneho zásobovania teplom. Takýto koncept predpokladá aj možnosť, že z jednej pyrolytickej jednotky by získavali teplo aj rodinné domy z niekoľkých ulíc.

Jiří Stich

Jiří Stich | Foto: Odpady-portal.sk

Denisa Žiláková z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu potvrdila, že MŽP plánuje pripraviť do konca roka až 11 výziev, v ktorých chce riešiť energetickú efektívnosť aj odpadové hospodárstvo. Tieto zdroje by uvoľnili peniaze aj na spomenuté účely.

Internet vecí aj v kontajneroch

Iným prudko rastúcim odvetvím je internet vecí, ktorý preniká aj do odpadového hospodárstva. Jedným z typických produktov sú inteligentné solárne koše na odpad, novinku na trhu prezentovala v máji spoločnosť MEVA.

Podľa Wzoša plánuje Poprad chceme dať do novej zmluvy s dodávateľom služieb odpadového hospodárstva v meste, aby mohli inštalovať do každej odpadovej nádoby senzor na meranie toho, ako je naplnená.

Chceli by tým dosiahnuť efektívnejšiu logistika, ktorá bude šetrnejšia k životnému prostrediu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Vďaka jednoduchej marketingovej kampani sa mestu podarilo zvýšiť mieru triedenia kuchynského odpadu o takmer dvojnásobok.

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Zberný dvor v blízkosti železničnej vlečky bude slúžiť iba pre potreby automobilky, neskôr možno ďalšie priemyselné podniky v okolí.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia vydáva v týchto dňoch nové tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.