http://www.naturpack.sk
MEVA SK
INISOFT

Oplatí sa zbierať zvlášť jednorazové plastové poháriky? Toto riešenie má budúcnosť

Zariadenie už využívajú rôzne reťazce ako Starbucks alebo Costa.

veolia nádoba na plastové poháriky

Foto: Veolia

  • Trh
  • 07.07.2017
  • Tereza Kazdová

Až 84 % spotrebiteľov, ktorí využívajú možnosť odniesť si pitie so sebou, používa jednorazové poháre. Spoločnosť Veolia chce prostredníctvom svojho nového zariadenia zbierať jednorazové šálky hneď po tom, čo spotrebiteľ vyprázdnil ich obsah. Zvýši sa tým miera ich recyklácie.

Prichádzame s riešením, ktoré oddelí jednorazový pohár od všeobecného toku odpadov hneď po tom, čo si spotrebiteľ vychutnal jeho obsah,“ hovorí o zariadení Estelle Brachlianoff, viceprezidentka spoločnosti Veolia pre Spojené kráľovstvo a Írsko.

Veolia sa tým, že zabráneni pohárom dostatť sa do všeobecného toku odpadov, snaží docieliť vyššiu kvalitu materiálu, ktorý vznikne ich recykláciou.

Podľa prieskumu by špeciálne zariadenie na recykláciu svojich papierových pohárov využilo až 88 % spotrebiteľov, z toho 47 % by bolo dokonca ochotných ponechať si použitý pohár dlhšie pri sebe, ak by vedeli, že cestou natrafia na špeciálny kôš na jeho recykláciu.

Takmer štvrtina ľudí by kvôli možnosti odhodiť svoj pohár do takéhoto koša odbočila od plánovanej trasy.

veolia nádoba na plastové poháriky

Viac ako polovica horúcich nápojov „do ruky“ sa predá v kaviarňach, štvrtina na vlakových staniciach, 15 % nápojov si ľudia kúpia v nákupných centrách, 14 % na čerpacích staniciach a 11 % vo vlaku.

Na otázku, kde sa jednorazových pohárov zbavia, takmer polovica ľudí odpovedala, že ich odhodia po ceste, teda najmä na miestach, ktoré sme spomenuli vyššie. Tam sa Veolia bude snažiť inštalovať svoje zariadenia.

Viac ako polovica ľudí uviedla, že pohár odhodia v práci. Aj tú má firma pripravené riešenie.

Ako to funguje?

Balík služieb záujemcom ponúka rôzne možnosti, medzi ktorými je napríklad kôš navrhnutý špeciálne do interiérov, zariadenie na hromadný zber alebo služba vyzdvihovania použitých pohárov kuriérom.

Úlohou spotrebiteľa je odstrániť viečko, prípadne etikety a uložiť pohár hore dnom na kôpku. Zariadenie je rozdelené na viaceré časti – na odhodenie čajových vrecúšok, paličiek na miešanie, viečok, etikiet a časť na odloženie samotného pohára.

Po tom, čo zákazník vykonal základné kroky separácie, zodpovednosť preberá Veolia, ktorá odpad posunie do zariadení, ktoré z papiera získavajú buničinu a oddeľujú plastový podiel. Takto získaný materiál sa následne dá použiť na výrobu škatúľ na vajcia alebo stojanov na papierové poháre.

Veolia spolupracuje s kuriérskymi spoločnosťami po celom svete a ponúka službu vyzdvihnutia použitých jednorazových pohárov priamo od spotrebiteľa.

Po telefonickom kontaktovaní spoločnosti alebo vyplnení elektronického formulára prebehne na základe priemerného množstva spotrebovaných pohárov dohoda medzi spotrebiteľom a spoločnosťou o frekvencii vyzdvihovania.

Čo ak nemáte kôš poblíž?

Plastové poháriky nemusíte vyhodiť hneď do koša. Môžete ich použiť viacnásobne, napríklad ako nádobu na perá.

Alebo si na ne môžete zahrať, ako v tejto americkej marmeláde.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Fotoreportáž: Zero waste na Dobrom trhu

Fotoreportáž: Zero waste na Dobrom trhu

Cieľom organizátorov Dobrého trhu, ktorý sa uskutočnil 15. septembra na Panenskej ulici v Bratislave, bolo dosiahnuť, aby návštevníci nenašli žiaden plastový tanier, pohár či vidličku.

Mobilný univerzálny drvič si poradí s každým odpadom

Mobilný univerzálny drvič si poradí s každým odpadom

Zariadenie spoločnosti UNTHA dokáže komunálny, priemyselný aj stavebný odpad premeniť na alternatívne palivo pre spaľovne.

Fotoreportáž: OLO oslávilo 25 rokov

Fotoreportáž: OLO oslávilo 25 rokov

Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) oslávila cez víkend 25. narodeniny. Pri tejto príležitosti sa v sobotu 9. 9. 2017 otvorili dvere bratislavskej spaľovne odpadu vo Vlčom hrdle pre verejnosť. Nechýbal ani program v bratislavskom Auparku.