Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Starý mobil do smetiaka? Rozhodne nie!

Na Slovensku sa ročne predá približne pol milióna nových mobilných telefónov. Svoj mobil meníme za novší model približne po dvoch rokoch. Aj v prípade, že ten pôvodný zostáva naďalej využívaný, napríklad v rodine, veľké množstvo starých prístrojov končí v zberných nádobách.

Starý mobil do smetiaka? Rozhodne nie!

  • Trh
  • 15.07.2017
  • PR | SEWA

Otázkou je, či v správnych. Lívia Burzová, zo spoločnosti SEWA, a.s., ktorá zabezpečuje zber a odvoz elektroodpadu, radí, ako správne čítať symboly a kam starý mobil vyhodiť.

Nie do komunálneho odpadu

Pozreli ste sa niekedy na zadnú stranu svojho mobilného telefónu? Okrem iného tam určite nájdete symbol prečiarknutého koša, ktorý upozorňuje na to, že vyradený mobil nepatrí do smetnej nádoby na komunálny odpad.

Výrobcovia pritom používajú jednu z týchto dvoch značiek:

elektrozariadenia označenieGrafický symbol pre elektrozariadenia určené pre oddelený zber, ktoré sa uviedlo na trh po 13. 8. 2005

 

 

 

 

elektrozariadenia označenieGrafický symbol, ktorým sa označuje batéria, akumulátor a sady batérií pre oddelený zber

 

 

 

Hoci sa prvý symbol používa pre elektrozariadenia a druhým sa označujú batérie a akumulátory, pre spotrebiteľa to znamená jediné – zariadenie patrí do triedeného zberu.

Skladá sa totiž z rôznych materiálov – okrem plastov obsahuje tiež sklo, železo, meď, cín, zinok a rôzne drahé kovy. V batériách sa navyše nachádzajú aj rôzne nebezpečné látky, akými sú, nikel, kadmium alebo olovo.

Ak by ste teda svoj starý telefón vhodili do kontajnera pre zmiešaný komunálny odpad (čierne kontajnery), ohrozujete nielen svoje zdravie a prírodu, ale zároveň porušujete aj zákon. Naopak, ak svoj nefunkčný mobil odovzdáte na ekologickú recykláciu, väčšina materiálov z neho – najmä kovy a plasty – budú opätovne použité.

Čo by ste mali vedieť predtým, ako sa zbavíte svojho starého mobilu:

  1. Staré a nefunkčné zariadenia jednoznačne patria do nádob na elektroodpad, bez ohľadu na to, ktorá z dvoch značiek je na zadnej strane uvedená. Zberné nádoby nájdete v každej predajni s elektrom. Väčšinou sa nachádzajú na viditeľnom mieste a bývajú označené sprievodným informačným textom.

  2. Z mobilu pred odovzdaním nemusíte vybrať batériu a dávať ju do samostatnej nádoby určenej na batérie. Batérie zo zariadení vyberú spracovatelia elektroodpadu.

  3. Za odovzdanie starého mobilu v predajni neplatíte a predajca nesmie podmieňovať prevzatie starého zariadenia kúpou nového. Táto zásada platí pre všetky drobné elektrospotrebiče – od holiacich strojčekov, cez kanvice až po vysávače.
Diskusia (0)

  1. Roman24.07.2017 (12:33)
    Kludne sa mozete zapojit aj do tejto kampane a navyse vyhrat novy mobil: https://www.orange.sk/onas/spolocenska-zodpovednost/stare-mobily-su-na-dve-veci/

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Fotoreportáž: Zero waste na Dobrom trhu

Fotoreportáž: Zero waste na Dobrom trhu

Cieľom organizátorov Dobrého trhu, ktorý sa uskutočnil 15. septembra na Panenskej ulici v Bratislave, bolo dosiahnuť, aby návštevníci nenašli žiaden plastový tanier, pohár či vidličku.

Mobilný univerzálny drvič si poradí s každým odpadom

Mobilný univerzálny drvič si poradí s každým odpadom

Zariadenie spoločnosti UNTHA dokáže komunálny, priemyselný aj stavebný odpad premeniť na alternatívne palivo pre spaľovne.

Fotoreportáž: OLO oslávilo 25 rokov

Fotoreportáž: OLO oslávilo 25 rokov

Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) oslávila cez víkend 25. narodeniny. Pri tejto príležitosti sa v sobotu 9. 9. 2017 otvorili dvere bratislavskej spaľovne odpadu vo Vlčom hrdle pre verejnosť. Nechýbal ani program v bratislavskom Auparku.