Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Čína sa čoraz viac sústreďuje na elektroodpad. V centre záujmu sú najmä batérie

Svetový líder vo výrobe elektronických zariadení začína reformovať svoje pravidlá a predpisy, aby udržal krok s vývojom, ktorý sa deje v tejto oblasti. V tejto súvislosti sa diskutuje najmä o dvoch najnovších trendoch.

baterie

Foto: Fotolia

Novým plánom Číny v prospech ekologického nakladania s elektroodpadom, predovšetkým s batériami, sa venujú advokáti Paul Davies a R. Andrew Westgate z kancelárie Latham & Watkins LLP na portáli Lexology.

Odpad z batérií

V decembri 2016 vydalo ministerstvo životného prostredia "Politiku predchádzania vzniku odpadu z batérií". Politika, ktorá sa vzťahuje na všetky typy odpadov z batérií, neupravuje špecifické požiadavky, ale definuje kľúčové priority pre regulátorov, aby vypracovali normy pre odpad z batérií.

Priority v tejto politike zahŕňajú:

  • Uzavretý cyklus a tzv. zelený zber: výrobcovia batérií budú vyzvaní, aby sa vo svojich výrobných procesoch zaoberali celým životným cyklom svojich výrobkov, aby pomáhali ministerstvu sledovať prúd odpadu z batérií a identifikovať osoby zodpovedné za kontamináciu, ktorá pochádza z odpadu z batérií.

  • Uprednostnenie opätovného použitia: Výrobcovia budú motivovaní k opätovnému použitiu materiálov pri výrobe batérií a batériových technológií. Pri vývoji technológií sa bude podporovať triedenie odpadu z batérií s cieľom podporiť budúcu recykláciu tohto odpadu.

  • Bezpečné a správne nakladanie s odpadmi: Podporovať a stimulovať vynik recyklačných kanálov pre odpady z batérií a odkláňať od spaľovania, ktoré je kľúčovým spôsobom likvidácie odpadu v Číne. Obce bz mali bzť povzbudzované v tom, aby pokračovali v povinných recyklačných programoch.

  • Riadenie rizík: Vláda bude predovšetkým podporovať cielené postupy riadenia environmentálnych rizík, ktoré sa vzťahujú na každý typ batérie - napríklad únik elektrolytu z olovených batérií a riziká pri transporte lítium-iónových batérií.


solárny kôš

Rozšírená zodpovednosť výrobcu

Dňa 25. decembra 2016 vydal najvyšší čínsky administratívny orgán vydal "Plán rozšírenia zodpovednosti výrobcu", ktorý poskytuje regulačným orgánom pokyny na zvýšenie zodpovednosti výrobcov mnohých výrobkov, vrátane elektronických výrobkov a olovených batérií, ktorí by mali zabezpečovať plnenie všetkých záväzkov vyplývajúcich zo zberu, prepravy, skladovania, recyklácie a likvidácie ich výrobkov.


Pre rozšírenú zodpovednosť výrobcu v oblasti elektroodpadov na Slovensku využite ponuku organizácie zodpovednosti výrobcu ASEKOL.


Plán obsahuje harmonogram implementácie, ktorý vyžaduje, aby sa v tomto roku začali uplatňovať pravidlá týkajúce sa zberu a likvidácie olovených batérií.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Vďaka jednoduchej marketingovej kampani sa mestu podarilo zvýšiť mieru triedenia kuchynského odpadu o takmer dvojnásobok.

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Zberný dvor v blízkosti železničnej vlečky bude slúžiť iba pre potreby automobilky, neskôr možno ďalšie priemyselné podniky v okolí.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia vydáva v týchto dňoch nové tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.