Dvořák Hager & Partners
www.redox.sk
INISOFT

Singapur zverejnil nové zámery na obmedzenie odpadu z obalov

Singapurské firmy budú musieť najneskôr od roku 2021 oznamovať svoje údaje o produkcii obalov a predložiť plány na ich zníženie. Nové pravidlá sú súčasťou plánu na predĺženie životnosti jedinej skládky odpadov na ostrove.

tetra pak

Foto: Tetra Pak

Jediná skládka

Množstvo odpadu z obalov z domácností, ktoré v krajine vzniklo vlani, by vyplnilo viac ako 1 000 olympijských bazénov. Uviedla to singapurská Národná agentúra pre životné prostredie, ktorá zároveň poznamenala, že kapacita jedinej singapurskej skládkz Semakau bude do roku 2035 naplnená.

Dohodu o znížení objemu produkovaných obalov podpísalo v roku 2007 32 firiem, v súčasnosti už takmer 200. Dohoda, ktorá poskytuje platformu pre priemyselné odvetvia, aby spolupracovali s vládou na znižovaní odpadu z obalov, je dobrovoľná. Firmám má umožniť flexibilitu v uskutočnených opatreniach, ktoré si na splnenie cieľov zvolia.

Napriek tomu, že zoznam signatárov dohody vzrástol a objem produkcie odpadu z obalov sa za posledných 10 rokov kumulatívne znížil o takmer 39 000 ton, čo je objem približne 74 bazénov olympijskej veľkosti, tvorí to len malú časť z celkového množstva odpadu z obalov, ktorý bol vyprodukovaný počas toho istého obdobia.


Na Slovensku financujú zhodnotenie odpadov z obalov výrobcovia a dovozcovia prostredníctvom organizácií zodpovednosti výrobcu. Pre rozšírenú zodpovednosť výrobcu v oblasti obalov využite ponuku organizácií ENVI - PAK a NATUR-PACK.


Portál Eco-business.com upozorňuje, že iba domácnosti vyprodukovali vlani 1,66 milióna ton odpadu, ktoré skončili zneškodnením. Z toho asi jednu tretinu tvorí odpad z obalov. Agentúra očakáva, že objem odpadov z obalov bude ďalej narastať s narastajúcou populáciou a ekonomikou.

Ciele singapurskej vlády prezentoval minister životného prostredia a vodných zdrojov Masagos Zulkifli na 10. výročnom udeľovaní cien a slávnostnej večeri pri príležitosti 10. výročia od prvej dohody výrobcov a dovozcov v Singapure o znižovaní objemu obalov.

"Do roku 2021 plánujeme začať s povinným podávaním informácií o obaloch a plánoch znižovania množstva odpadu z obalov podnikmi, ktoré umiestňujú obaly na spotrebiteľský trh," povedal.

Ocenené firmy

Ocenenie sa úspechy pri znižovaní objemu odpadov z obalov získali v júni tohto roku tri spoločnosti, Nestlé Singapore, Sunfresh Singapore a Tetra Pak Jurong.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
obaly

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Birmingham zahádzaný odpadkami: štrajk smetiarov trval 50 dní

Birmingham zahádzaný odpadkami: štrajk smetiarov trval 50 dní

Mesto chcelo modernizovať odvoz komunálneho odpadu a presunúť 120 ľudí inde. Odborári nesúhlasili. Ako celý spor skončil?

Ako obaly prispievajú ku znižovaniu potravinového odpadu

Ako obaly prispievajú ku znižovaniu potravinového odpadu

Rakúska spoločnosť Denkstatt vyčíslila dopad vylepšenej technológie obalov v šiestich prípadových štúdiach konkrétneho výrobku.

Mondi vyvinula novú fóliu, ktorá znižuje obalový odpad

Mondi vyvinula novú fóliu, ktorá znižuje obalový odpad

Vo vode rozpustný obal znižuje množstvo obalového odpadu v porovnaní so štandardnými plastovými fóliami.