NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Súťaž o Prešov má víťaza

Niekoľkomesačná snaha mesta Prešov nájsť najlepšiu ponuku na odvoz komunálneho odpadu je na konci.

vozidlo na komunálny odpad

Ilustračné foto: Fotolia

Súboj o získanie prešovského odpadu sa v mestskom zastupiteľstve začal už v júni 2014 neúspešným pokusom bývalého primátora Pavla Hagyariho o predĺženie vtedajšej zmluvy so spoločnosťou Ozón Hanušovce o ďalších 18 rokov až do roku 2032 bez súťaže. Zastupiteľstvo napokon cúvlo a schválilo návrh poslanca Richarda Drutarovského, aby sa uskutočnila riadna verejná súťaž (téme sme sa vtedy venovali tutu).

Dočasné riešenia

Priebeh novej súťaže sa potýkal s problémami, prvé kolo zrušil v júli 2016 Úrad pre verejné obstarávanie, druhé kolo zrušila v auguste minulého roku primátorka Andrea Turčanová (KDH).

Na preklenutie obdobia mesto organizovalo súťaž prostredníctvom EKS (elektronický kontraktačný systém) na krátkodobé zmluvy, ktorými zabezpečovala služby spoločnosť Marius Pedersen.

V januári tohto roku mestské zastupiteľstvo schválilo uznesenie, podľa ktorého má mesto pripraviť novú riadnu súťaž na dlhodobý kontrakt, avšak do podmienok zmluvy odporučilo podstatné obmedzenie. Komunálny odpad z Prešova sa mal energeticky zhodnocovať spôsobom R1, teda využitím najmä ako paliva alebo na získavanie energie iným spôsobom.

Predpokladaná hodnota desaťročnej odpadovej megazákazky na očakávaný objem odpadu 30 000 ton ročne mala byť 26 400 000 eur s DPH, teda približne 88 eur na tonu, čo by bolo približne 30 eur na obyvateľa.

Napokon sa mesto rozhodlo vyhlásiť novú súťaž, ktorá bola zverejnená 28. apríla, bez tohto obmedzenia. Súťaž na štyri roky na zabezpečenie zhodnocovania alebo zneškodňovania komunálnych odpadov vrátane jeho prepravy z miesta prekládky bola odhadnutá na 6,2 milióna eur.

Staronový víťaz

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Vďaka jednoduchej marketingovej kampani sa mestu podarilo zvýšiť mieru triedenia kuchynského odpadu o takmer dvojnásobok.

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Zberný dvor v blízkosti železničnej vlečky bude slúžiť iba pre potreby automobilky, neskôr možno ďalšie priemyselné podniky v okolí.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia vydáva v týchto dňoch nové tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.