Dvořák Hager & Partners
www.redox.sk
INISOFT

Kontroverzná pezinská skládka odpadov je opäť blízko povolenia

Slovenská inšpekcia životného prostredia začala konanie o udelení povolenia na prevádzkovanie v Novej jame, mesto a aktivisti namietajú.

Kontroverzná pezinská skládka odpadov je opäť blízko povolenia

Foto: Flickr

Kontroverzná skládka odpadov v Pezinku je opäť na stole úradníkov. Slovenská inšpekcia životného prostredia začala konanie o udelení povolenia na prevádzkovanie v Novej jame. Investorská spoločnosť Pezinské tehelne – Paneláreň doplnila žiadosť z roku 2007.

Proti umiestneniu skládky v lokalite pár sto metrov od obytnej štvrte protestovali roky občania Pezinka združení v občianskej iniciatíve “Skládka nepatrí do mesta”. Teraz sa aktivizujú opäť.

"Bránime sa povoleniu novej skládky z viacerých závažných právnych dôvodov a tiež preto, že nechceme byť vystavení ďalšiemu ohrozeniu nášho zdravia a životného prostredia. V Pezinku už totiž máme obrovskú regionálnu skládku s miliónmi ton odpadov vrátane nebezpečných. Táto skládka dodnes nie je uzatvorená," vyhlásila členka iniciatívy Zuzana Čaputová na včerajšej tlačovej konferencii.

Naťahovačky o pezinskú skládku majú dlhú históriu

Dopady projektu pezinskej skládky na životné prostredie sa posudzovali už v roku 1999. O pár rokov neskôr mesto Pezinok zamietlo žiadosť o územné rozhodnutie. Napriek tomu investor obdržal kladné stanovisko od krajského stavebného úradu a následne stavebné povolenie od inšpektorátu životného prostredia a SIŽP. V roku 2009 bola skládka skolaudovaná.

Pár mesiacov potom Najvyšší súd SR predbežne zakázal ďalšiu výstavbu a zrušil všetky vydané povolenia súvisiace so skládkou. Ústavný súd SR však vykonateľnosť rozsudku odložil a na skládku sa navážal odpad.

V roku 2010 sa prípad dostal do Európskeho parlamentu a v roku 2013 o ňom rozhodoval aj Súdny dvor EÚ. Podľa neho vererejnosť musí mať prístup k územnému rozhodnutiu týkajúcemu sa umiestnenia prevádzky s významným vplyvom na životné prostredie. V roku 2013 Najvyšší súd a následne SIŽP zrušili povolenia skládky pre ich nezákonnosť.

Umiestnenie skládky nie je v súlade s územným plánom

Aktivisti považujú za neprijateľné, že proces povoľovania skládky sa má udiať na podklade záverečného stanoviska z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré je 18 rokov staré a teda neaktuálne. "Nesúhlasíme s výstavbou novej skládky, pretože ju zakazuje územný plán mesta Pezinok," zdôvodnil nesúhlas člen iniciatívy Jaroslav Pavlovič.

Zástupcovia mesta už od vzniku projektu skládky v danej lokalite namietajú nesúlad s územným plánom.

"Tak ako v minulosti, rovnako i dnes odmietame vybudovanie skládky odpadov na území mesta. Žiadam štátne orgány, aby zohľadnili nielen dlhodobo odmietavý postoj občanov, ale najmä aby akceptovali skutočnosť, že ich kladné rozhodnutie by malo nielen ďalekosiahle negatívne vplyvy na životné prostredie, ale bolo by aj hrubým porušením územných plánov mesta Pezinok a Bratislavského samosprávneho kraja," tvrdí primátor Pezinka Oliver Solga.

Investorská spoločnosť patrí podnikateľovi Jánovi Manovi, blízkemu politickej strane Smer.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Birmingham zahádzaný odpadkami: štrajk smetiarov trval 50 dní

Birmingham zahádzaný odpadkami: štrajk smetiarov trval 50 dní

Mesto chcelo modernizovať odvoz komunálneho odpadu a presunúť 120 ľudí inde. Odborári nesúhlasili. Ako celý spor skončil?

Ako obaly prispievajú ku znižovaniu potravinového odpadu

Ako obaly prispievajú ku znižovaniu potravinového odpadu

Rakúska spoločnosť Denkstatt vyčíslila dopad vylepšenej technológie obalov v šiestich prípadových štúdiach konkrétneho výrobku.

Singapur zverejnil nové zámery na obmedzenie odpadu z obalov

Singapur zverejnil nové zámery na obmedzenie odpadu z obalov

Singapurské firmy budú musieť najneskôr od roku 2021 oznamovať svoje údaje o produkcii obalov a predložiť plány na ich zníženie. Nové pravidlá sú súčasťou plánu na predĺženie životnosti jedinej skládky odpadov na ostrove.