Dvořák Hager & Partners
www.redox.sk
INISOFT

Žiarivkový odpad je už za vrcholom. Trh s osvetlením sa mení

Ako sa mení trh s odpadom z osvetlení.

žiarivky

Foto: Fotolia

Nigel Harvey, výkonný riaditeľ spoločnosti Recolight, sa pozerá na pokles poklesu fluorescenčných svetelných zdrojov a zvýšenie udržateľnejších alternatív LED osvetlenia.

Najnovšie údaje z britskej agentúry životného prostredia ukazujú, že celková tonáž odpadových žiariviek zozbieraných v Spojenom kráľovstve klesla medziročne zo 7,529 ton v roku 2015 na 6,315 ton v roku 2016.

Trend by mal byť naďalej klesajúci. Tento pokles je takmer určite ďalším trvalým poklesom v roku 2017 a neskôr.

Nigel Harvey, ktorý je šéfom britskej organizácie zodpovednosti výrobcu pre svietidlá Recolight, analyzval na portáli Resource.co prečo nastal takýto vývoj a aké budú jeho dôsledky.

Zmena na trhu nových osvetlení

Hlavný dôvod podľa Harveya je ten, že klesá dopyt po žiarivkách. Nákupné centrá prestávajú využívať lineárne žiarivky (ľudovo nazývané aj ako neónky alebo neónové trubice, hoci neón neobsahujú – pozn. red.) a prechádzajú na uvidíte nové osvetlenie LED.

LED-ky, teda luminiscenčné diódy alebo svetelné diódy sú zvyčajne zabudovaným zdrojom, takže nie je potrebná výmena trubice.

Podobne tak sú vymieňané aj oranžové sodíkové výbojky, ktoré boli typickým osvetelním ulíc, a nahrádzané sú jasnými bielymi mriežkami LED svetla - bez vymeniteľnej žiarovky.

Táto transformácia rýchlo naberá dynamiku. Vstavané LED svietidlá sú totiž udržateľnejšie: používajú menej energie a majú dlhšiu životnosť.

Na čele týchto zmien stoja banky, supermarkety, továrne, ale aj vláda a miestne samosprávy. Všetci sa snažia dosiahnuť nižšie prevádzkové náklady a nižšiu uhlíkovú stopu,“ vysvetľuje Harvey.

Tento trend sa musel prejaviť aj v zložení odpadu zo svietidiel. Celkom sa vytráca žiarovkový, ale aj žiarivkový odpad. Akonáhle trh ovládne integrovaná LED dióda, prestane vznikať fluorescenčný odpad, teda odpad zo žiariviek.


Pre rozšírenú zodpovednosť výrobcu v oblasti elektroodpadov na Slovensku využite ponuku organizácie zodpovednosti výrobcu ASEKOL.


Britské ministerstvo životného prostredia DEFRA stanovilo v posledných dvoch rokoch cieľ recyklácie svetelných zdrojov, ktorý by odrážal tonáž odpadových svetiel, ktoré pravdepodobne vzniknú.

Cieľ na rok 2017 je síce o 11 percent nižší ako limit na rok 2016, napriek sa však tohto roku očakáva pomerne podobný objem žiarivkového odpadu.

Kolektívne systémy zodpovednosti výrobcov elektrických a elektronických zariadení (WEEE), akým je aj spoločnosť Recolight, preto chcú financovať väčšinu, ak nie všetky zhromažďované odpadové svetlá.

Vzhľadom na európsku legislatívu, ktorá podporuje princíp „výrobca platí“, zberači odpadových svetidiel by mali mať naďalej prístup k bezplatnému servisu.

Na tomto princípe funguje aj Recolight, ktorý je najväčším britským systémom pre osvetlenia. Kolektívny systém distribuuje kontajnery na zber týchto osvetlení a zabezpečuje zdarma ich odvoz a recykláciu.

Dodatočná ochrana pre zberné dvory

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V akej etape rokovania sa nachádza novela odpadového zákona?

V akej etape rokovania sa nachádza novela odpadového zákona?

Predložený návrh zákona je štvrtou novelou zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch.

Editoriál. Pustili do gatí

Editoriál. Pustili do gatí

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2017/09.

Štát ochranu prírody negarantuje. Alternatívou je súkromné vlastníctvo

Štát ochranu prírody negarantuje. Alternatívou je súkromné vlastníctvo

Je cenný prales vo väčšom bezpečí, ak ho vlastní vláda alebo súkromník? Skúsenosti (nielen) zo Spojených štátov dokazujú, že súkromné vlastníctvo a trhové princípy môžu garantovať stabilnejšiu ochranu prírody než štát.