NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Pustili do gatí

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2017/09.

Editoriál. Pustili do gatí

Foto: Fotolia

Na začiatku leta sme sa spýtali viac ako stotridsiatky slovenských miest na to, ako sa prejavilo zavedenie úplnej rozšírenej zodpovednosti výrobcov na rozpočte ich obcí.

Pred rokom totiž začal platiť nový zákon o odpadoch. Do tých čias obce platili časť nákladov na triedený zber zo svojho rozpočtu, odvtedy všetky faktúry uhrádzajú organizácie zodpovednosti výrobcu.

Z podstaty veci by sa zdalo, že ušetrené náklady by sa mali prejaviť tak, že samosprávni poslanci znížia občanom poplatky za komunálny odpad a drobný stavebný odpad. No také jednoduché to nie je.

Do nákladov obcí totiž pribudli náklady spojené so zavedením triedeného zberu biologicky rozložiteľných odpadov.

Tieto povinnosti by prispeli k zvýšeniu nákladov obcí, ale nie je ani trochu jasné, v akej výške. Zákon navyše povoľuje mnoho výnimiek, ktoré obciam umožňujú, aby sa tejto povinnosti vyhli.

gudróny devínska nová vesMôžeme teda predpokladať, že aj napriek tejto povinnosti by vo väčšine obcí mali klesnúť náklady, ktoré sú kryté z poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad.

Náš prieskum dobre ilustroval to, čo nebola žiadna tajnosť, akurát sa o tom príliš nehovorilo.

Po prvé, žiadne mesto výšku poplatkov neznížilo. Uvoľnené prostriedky si ponechávajú na rozvoj odpadového hospodárstva vo svojich mestách a obciach.

To znamená, že jeden zo základných predpokladov zavedenej reformy financovania triedeného zberu, ktorý spočíval v tom, že pôjde iba o presunutie priamych nákladov od občanov na výrobcov, teda s nulovým zvýšením celkových výdavkov na triedený zber, je blud. Do systému sa tak nenápadne „naliali“ ďalšie milióny.

Druhé zistenie je podobne pozoruhodné. Mestá totiž hromadne a bezostyšne priznávajú, že výška vybraných poplatkov za komunálny odpad im nepostačuje pokryť celkové náklady na služby, ktoré z poplatku majú byť kryté.

Nuž, aký zmysel má potom poplatok za komunálny odpad? Na vykrytie časti nákladov? Pokojne poplatok zrušme, nech občania nemajú ani tušenia, koľko stojí odpad.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Editoriál

Mohlo by vás zaujímať

Aplikačná novela zákona o odpadoch – časť tretia: Pneumatiky

Aplikačná novela zákona o odpadoch – časť tretia: Pneumatiky

Zmeny sa týkajú povinností výrobcu a distribútora pneumatík, ako aj ich spracovateľa. Článok vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2018/01.

Vladimír Šinák: Radikálna zmena systému môže zničiť trh

Vladimír Šinák: Radikálna zmena systému môže zničiť trh

Ministerstvo sa rozhodlo k zásadnej zmene v odpadovom hospodárstve. Návrh nového zákona o odpadoch však neprináša potrebné systémové riešenia, ale v mnohých návrhoch je krokom zlým smerom, hovorí Vladimír Šinák, predseda predstavenstva oprávnenej organizácie NATUR-PACK, a.s. Rozhovor vyšiel v mesačníku ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2014/06.

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti od 15. októbra 2017

EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti od 15. októbra 2017

Prinášame prehľad zmien vo vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti, ktorá bola zmenená v októbri minulého roku novelou vyhlášky č. 246/2017 Z. z. Týka sa najmä ohlasovania plastových tašiek.