Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V predchádzaní vzniku potravinového odpadu podniká Tesco ďalšie kroky

Viac ako 500 predajní Tesco v celej strednej Európe už momentálne ponúka potravinové prebytky pre potravinové banky a charity, aby tak pomohli ľuďom v núdzi.

Matt Simister

Matt Simister na konferencii Love Food Hate Waste, 11. 9. 2017 | Foto: Odpady-portal.sk

Na stredoeurópskej konferencii na tému boja proti plytvaniu potravinami to dnes uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Tesco pre strednú Európu Matt Simister za prítomnosti predstaviteľov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a zástupcov iných vládnych a mimovládnych inštitúcií.

Tesco je tak opäť bližšie k naplneniu svojho záväzku, že do roku 2020 všetky jeho predajne v strednej Európe budú ponúkať potravinové prebytky vhodné na ľudskú spotrebu potravinovým bankám a miestnym charitatívnym organizáciám pre ľudí v núdzi.

K dnešnému dňu bolo darovaných 12 000 ton prebytočných potravín – čo sa rovná viac ako 29 miliónom jedál. Povzbudil taktiež ďalšie spoločnosti, aby prispeli k riešeniu problému s plytvaním potravinami a aby si pri riešení tejto dôležitej záležitosti osvojili prístup založený na konkrétne zacielených opatreniach.

Na Slovensku Tesco momentálne daruje potravinové prebytky zo 100 svojich obchodov vrátane všetkých hypermarketov a aj niektorých menších formátov. Ako jediný reťazec je schopný darovať potravinové prebytky do všetkých regiónov Slovenska.

Okrem toho spoločnosť Tesco oznámila aj niektoré svoje ďalšie aktivity zamerané na boj proti plytvaniu potravinami v strednej Európe vrátane:

  • rozšírenia predaja sortimentu krivého ovocia a zeleniny Perfectly Imperfect do všetkých hypermarketov Tesco v strednej Európe, ktoré pomôže dodávateľom menej plytvať svojimi výrobkami,

  • záväzku ukončiť akcie typu „1+1 zdarma“ na čerstvé ovocie a zeleninu v celej strednej Európe, aby sa tak nepodporovalo plytvanie potravinami v domácnostiach.

V spoločnosti Tesco sme sa zaviazali, že plytvanie potravinami budeme eliminovať v celom procese od výroby až po spotrebu. Ako jeden z najväčších reťazcov s potravinami na svete hráme dôležitú úlohu v celosvetovom boji proti plytvaniu potravinami a túto zodpovednosť berieme veľmi vážne. Som presvedčený o našom pokroku pri riešení problému plytvania potravinami v strednej Európe a som hrdý na to, že sa k nám dnes pripojili mnohé ďalšie spoločnosti, aby sme spoločne diskutovali o našej spolupráci v strednej Európe smerujúcej k pokračovaniu v riešení tejto dôležitej otázky,“ povedal na konferencii Matt Simister, generálny riaditeľ spoločnosti Tesco pre strednú Európu.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka intenzívne pracuje na kvantifikácii potravinového odpadu a identifikácii zdrojov jeho vzniku. Ide o veľmi významnú tému pre budúcnosť. Okrem zefektívnenia súčasného spôsobu výroby potravín a hľadania nových surovinových zdrojov vhodných na ich výrobu musíme urobiť rázne kroky na redukciu masívneho plytvania potravinami v súčasnosti. Aktivitu Tesca vnímame veľmi pozitívne, svedčí o spoločenskej zodpovednosti firmy,“ uviedol Milan Lapšanský, generálny riaditeľ sekcie potravinárstva a obchodu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Vďaka jednoduchej marketingovej kampani sa mestu podarilo zvýšiť mieru triedenia kuchynského odpadu o takmer dvojnásobok.

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Zberný dvor v blízkosti železničnej vlečky bude slúžiť iba pre potreby automobilky, neskôr možno ďalšie priemyselné podniky v okolí.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia vydáva v týchto dňoch nové tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.