http://www.naturpack.sk
MEVA SK
INISOFT

Ministerstvo už rozhodlo o odňatí autorizácií pre OZV

V prvostupňovom konaní boli odňaté autorizácie trom OZV.

Ministerstvo už rozhodlo o odňatí autorizácií pre OZV

Foto: Flickr

Organizácie zodpovednosti výrobcu (OZV) musia udržiavať funkčný systém združeného nakladania s vyhradeným prúdom odpadu. Ak nie, ministerstvo im môže odobrať autorizáciu.

Ide najmä o prípady, že nesplnia niektorú z mnohých povinností. V prípade OZV pre obaly to znamená, že musia preukázať, že zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov.

Deň odpadového hospodárstva

Ministerstvo životného prostredia už vo februári tohto roku povtrdilo, že vedie konania voči niektorýcm OZV pre obaly. Niekoľko mesiacov však konania neukončilo, v máji rezort opätovne iba zopakoval, že prebieha správne konanie voči niektorým OZV.

Za najviac rizikovú oblasť plnenia pre obalové OZV sa považuje ich povinnosť preukázať, že ich zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov. To znamená, že dokážu splniť pre svojich klientov – výrobcov – zákonné povinnosti.

Ministerstvo výsledky tají

Ministerstvo minulý týždeň potvrdilo, že už vydalo prvostupňové, teda neprávoplatné rozhodnutia vo veci odňatia autorizácie. O ktoré OZV ide však nechce uviesť.

Ministerstvo vydalo rozhodnutia, ale nie všetky sú právoplatné. V tejto chvíli preto nie je možné sa k nim bližšie vyjadriť. Kontrolu na úseku odpadového hospodárstva podľa zákona o odpadoch vykonávajú SIŽP a okresné úrady,“ uviedol pre Odpady-portal.sk hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Podľa našich informácií by malo ísť o tri zo šiestich OZV, voči ktorým bolo vedené konanie.

Aktualizované: 24. septembra 2017: V prvostupňovom konaní boli podľa našich informácií odňaté autorizácie trom OZV. Právoplatnosť odňatia by mala byť potvrdená v najbližších dňoch. Ich mená zverejníme tento týždeň po získaní stanovísk dotknutých OZV.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky dnes schválili novelu zákona o odpadoch. Za hlasovalo 88 zo 139 poslancov.

Obrovská čierna skládka, alebo iba zberný dvor v Podunajských Biskupiciach?

Obrovská čierna skládka, alebo iba zberný dvor v Podunajských Biskupiciach?

Spoločnosť Ančeta chce skladovať stavebný a výkopový odpad v objeme 264-tisíc m3. Skutočná kapacita pozemkov je podľa úradov niekoľko miliónov kubíkov.

Stavebný odpad by sa mal využívať lepšie. Čo si o tom myslí Komisia?

Stavebný odpad by sa mal využívať lepšie. Čo si o tom myslí Komisia?

Do roku 2020 by malo Slovensko recyklovať 70 % stavebného odpadu a odpadu z demolácie. Európska komisia predstavila návrhy opatrení, ako to dosiahnuť.