http://www.naturpack.sk
www.redox.sk
INISOFT

Ministerstvo už rozhodlo o odňatí autorizácií pre OZV

V prvostupňovom konaní boli odňaté autorizácie trom OZV.

Ministerstvo už rozhodlo o odňatí autorizácií pre OZV

Foto: Flickr

Organizácie zodpovednosti výrobcu (OZV) musia udržiavať funkčný systém združeného nakladania s vyhradeným prúdom odpadu. Ak nie, ministerstvo im môže odobrať autorizáciu.

Ide najmä o prípady, že nesplnia niektorú z mnohých povinností. V prípade OZV pre obaly to znamená, že musia preukázať, že zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov.

Dny teplárenství a energetiky

Ministerstvo životného prostredia už vo februári tohto roku povtrdilo, že vedie konania voči niektorýcm OZV pre obaly. Niekoľko mesiacov však konania neukončilo, v máji rezort opätovne iba zopakoval, že prebieha správne konanie voči niektorým OZV.

Za najviac rizikovú oblasť plnenia pre obalové OZV sa považuje ich povinnosť preukázať, že ich zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov. To znamená, že dokážu splniť pre svojich klientov – výrobcov – zákonné povinnosti.

Ministerstvo výsledky tají

Ministerstvo minulý týždeň potvrdilo, že už vydalo prvostupňové, teda neprávoplatné rozhodnutia vo veci odňatia autorizácie. O ktoré OZV ide však nechce uviesť.

Ministerstvo vydalo rozhodnutia, ale nie všetky sú právoplatné. V tejto chvíli preto nie je možné sa k nim bližšie vyjadriť. Kontrolu na úseku odpadového hospodárstva podľa zákona o odpadoch vykonávajú SIŽP a okresné úrady,“ uviedol pre Odpady-portal.sk hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

Podľa našich informácií by malo ísť o tri zo šiestich OZV, voči ktorým bolo vedené konanie.

Aktualizované: 24. septembra 2017: V prvostupňovom konaní boli podľa našich informácií odňaté autorizácie trom OZV. Právoplatnosť odňatia by mala byť potvrdená v najbližších dňoch. Ich mená zverejníme tento týždeň po získaní stanovísk dotknutých OZV.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Obyvatelia Trnavského kraja produkujú najviac odpadu na Slovensku

Obyvatelia Trnavského kraja produkujú najviac odpadu na Slovensku

Všetky obce Trnavského kraja v minulom roku vyprodukovali 268.070 ton komunálnych a drobných stavebných odpadov. Oproti predchádzajúcemu roku sa množstvo odpadu zvýšilo o 20 588 ton.

Neplníme plány. Slovensko nepredchádza vzniku odpadu tak, ako chcelo

Neplníme plány. Slovensko nepredchádza vzniku odpadu tak, ako chcelo

Vláda bude vyhodnocovať plnenie cieľov Programu predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2014 – 2018. Výsledky má slabé. Navrhuje preto riešenie, ktoré plán splní.

Veľká novela zákona o odpadoch vyšla v zbierke zákonov

Veľká novela zákona o odpadoch vyšla v zbierke zákonov

Novela zákona zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch z 18. októbra 2017 vyšla v zbierke zákonov minulý týždeň.