Dvořák Hager & Partners
www.redox.sk
INISOFT

Neuveriteľné: Automat na odpad odmeňuje ľudí za vyhodené smeti

Indickí študenti prišli s nezvyčajným nápadom: inteligentnými nádobami, ktoré pripisujú body a peniaze za vyhodený odpad.

Neuveriteľné: Automat na odpad odmeňuje ľudí za vyhodené smeti

Foto: Hindu

Motivovať ľudí k odhadzovaniu odpadkov do správnych kontajnerov alebo na tento účel slúžiacich nádob nie je ľahké. A to ani v ekonomicky rozvinutých krajinách “západného” sveta, kde navyše sa za vyhodenie smetí platí. O trochu iné problémy riešia v Indii, teda krajine známej tým, že ľudia si tu s odpadom hlavu nelámu.

S jedným zo spôsobov, ako sa vysporiadať s ulicami plnými smetia, prišli piati študenti zo Sandip University v meste Nashik. Inovatívny nápad je založený na myšlienke odmeňovania ľudí za to, že odpad neodhadzujú kade-tade po ulici, ale do určenej inteligentnej nádoby na viditeľnom mieste.

Odmenou za vhodenie odpadu do zbernej nádoby sú kupóny premeniteľné na hotovosť alebo nákupné body v obchodoch. Avšak nielen odhadzovanie sa bude odmeňovať, ale aj všeobecné znalosti o odpadoch.

“Systém sa skladá z dvoch nádob – A a B, LCD obrazovky a RFID čítačky. Používateľ bude mať kartu, ktorou nádoby aktivuje. Displej zobrazí vedomostnú otázku s dvomi možnými odpoveďami – A alebo B. Podľa vybranej odpovede používateľ zvolí nádobu, do ktorej vhodí odpad,” popisuje fungovanie systému jeden zo študentov Rushikesh Kasar.  

Odmena za odpad aj vedomosti

Napríklad ak si používateľ myslí, že správna odpoveď je B, odpad vyhodí do kontajnera označeného týmto písmenom. Podľa objemu vysypaného odpadu a správnosti odpovede budú používateľovi následne pripísané body na kartu. Tie môže použiť napríklad na dobitie kreditu mobilného telefónu alebo nákup iných položiek. Ak zvolí nesprávnu odpoveď na vedomostnú otázku, nezíska žiadne body.

Zostrojenie prototypu zariadenia trvalo študentom sedem mesiacov a najťažšou časťou bolo zložité programovanie softvéru. Študenti sa so svojim odpadkovým automatom zúčastnili niekoľkých súťaží s pozitívnymi ohlasmi. Z 15 súťaží, na ktorých projekt predstavili, získali ocenenie v 12.

“Ľudia netrpezlivo čakajú, kedy bude tento projekt naplno spustený, aby mohli niečo zarobiť a zároveň sa vhodne zbaviť odpadu. Hľadáme sponzorov, ktorí by nám pomohli zaviesť projekt v najväčších indických mestách čím skôr,” objasňuje pre denník Hindu Rahul Patil.

Automaty na rušných verejných miestach

Študenti už majú v pláne aj vylepšenie zariadenia spočívajúce v možnosti triedenia odpadu podľa druhu. Dúfajú, že automaty na odpad začnú čoskoro pribúdať na verejných miestach ako sú vlakové stanice, autobusové zastávky, letiská, či obchodné centrá.

“Ľudia budú voliť vyhadzovanie odpadkov do automatu v záujme získania bodov alebo peňazí. Najmä mladšia generácia, pretože si tak budú môcť dobíjať telefóny. Tým sa zvyk neodhadzovať odpad okolo seba posilňuje v ľuďoch už v mladom veku,” nazdáva sa Yash Gupta.

S podobným nápadom automatu na odpad, konkrétne plastové fľaše, ktorý by odmeňoval ľudí za vhadzovanie použitých výrobkov do určeného zariadenia, prišli pred časom aj talianski študenti. Ako Odpady-portal.sk už informoval, navrhli zariadenie, ktoré dokáže z vhodenej PET fľaše vyrobiť plastový kryt na mobilný telefón.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Návrh envirostratégie do roku 2030 je na svete. Pozrite si, o akých zmenách štát uvažuje

Návrh envirostratégie do roku 2030 je na svete. Pozrite si, o akých zmenách štát uvažuje

Odpadové hospodárstvo je podľa rezortu životného prostredia oblasťou, v ktorej Slovensko zaostáva oproti priemeru EÚ najviac. Pomôcť by mali výrazne vyššie poplatky za skládkovanie či zavádzanie motivačného množstvového zberu.

Recyklátori plastov: cieľ recyklovať 65% plastových obalov je dosiahnuteľný

Recyklátori plastov: cieľ recyklovať 65% plastových obalov je dosiahnuteľný

Podľa štúdie, ktorú publikovalo združenie recyklátorov plastového odpadu, je realistické, že v roku 2025 sa budú recyklovať až dve tretiny plastových obalov. Slovensko v súčasnosti patrí k štyrom štátom, kde sa väčšina plastových obalov už recykluje.

Obyvatelia Trnavského kraja produkujú najviac odpadu na Slovensku

Obyvatelia Trnavského kraja produkujú najviac odpadu na Slovensku

Všetky obce Trnavského kraja v minulom roku vyprodukovali 268.070 ton komunálnych a drobných stavebných odpadov. Oproti predchádzajúcemu roku sa množstvo odpadu zvýšilo o 20 588 ton.