NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zberný dvor na elektroodpad pribudne v Ružinove

Spoločnosť Metmax bude vykupovať odpad z kovov, papiera, batérií a elektroniky od domácností a firiem z blízkeho okolia.

Zberný dvor na elektroodpad  pribudne v Ružinove

Foto: Fotolia

V bratislavskej mestskej časti Ružinov vyrastie zberňa druhotných surovín. Spoločnosť Metmax tu bude zhromažďovať, triediť, upravovať a uskladňovať odpad z kovov, papiera, batérií a elektronických výrobkov.

Zberný dvor je situovaný na rohu ulíc Hrachová a Domkárska. Ide o existujúci areál zberných surovín, ktorý sa však v súčasnosti nevyužíva. Výmera spevnených betónových plôch dosahuje zhruba 1000 štvorcových metrov. Spoločnosť Metmax tu bude vykonávať zber odpadu pochádzajúceho od občanov, firiem a organizácií najmä z Ružinova a najbližšieho okolia. Po naplnení kapacity bude odpad odvezený na ďalšie úpravy ku koncovým spracovateľom.

Odpad do strediska privezú občania a firmy vlastnými vozidlami, na vstupe bude prebiehať kontrola druhu a množstva dovezeného odpadu a k jeho váženiu na váhe, následne bude odpad vložený do príslušného kontajnera v zbernom dvore.

V areáli sa budú zberať kovy a papier v množstve asi 5 000 ton, batérie cca 1 000 ton a elektroodpad zhruba 400 ton ročne. Nebezpečný odpad z uvedených množstiev bude predstavovať približne 500 ton za rok v prvej variante zámeru. Túto v rámci procesu posudzovania dopadov na životné prostredie odporúča ministerstvo životného prostredia.  

“V priestoroch zberne budú zbierané ostatné odpady aj nebezpečné odpady, ktoré budú vykupované, triedené a uskladnené v sklade a vo veľkokapacitných kontajneroch. V prípade potreby sa vykoná úprava (ako napríklad ručné rezanie, skracovanie a podobne) k lepšej skladnosti. Odvoz odpadov bude vykonávaný podľa potreby, tak aby nedošlo k prepĺňaniu kapacity zariadenia,” píše sa vo zverejnenom zámere.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
zberné dvory

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Minister chce monopolizovať trh s OZV

Minister chce monopolizovať trh s OZV

László Sólymos uvažuje zrušiť súťaž organizácií zodpovednosti výrobcov a cenotvorbu za plnenie služieb pre výrobcov ponechať na monopolnú agentúru.

Nepoužitých liekov vraciame do lekární čoraz viac. Vlani to bolo 133 ton

Nepoužitých liekov vraciame do lekární čoraz viac. Vlani to bolo 133 ton

Objem nepoužitých liekov, ktoré ľudia na Slovensku vracajú do lekární, rastie. Nebezpečný odpad končí v spaľovniach. V ktorých mestách odovzdávame najviac liekov?

Nový bioplast ako lepšia náhrada za PET bude na trhu o pár rokov

Nový bioplast ako lepšia náhrada za PET bude na trhu o pár rokov

Zvyšovanie produkčných kapacít PET bioplastu predpokladané v minulosti sa nerealizovalo avizovaným tempom, tvrdí štúdia.