Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
INISOFT

Recyklovať by sa dalo oveľa viac odpadu, ukázala analýza smetí

Portál Čierna labuť analyzoval v spolupráci s OZV NATUR-PACK, Inštitútom cirkulárnej ekonomiky a ecorec Slovensko dve tony zmesového odpadu z pezinských domácností.

Recyklovať by sa dalo oveľa viac odpadu, ukázalo roztriedenie

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Dobrovoľníci zisťovali, aká časť by nemusela skončiť na skládke, keby sa poctivo vytriedila.

Analýza komunálneho odpadu sa uskutočnila v spoločnosti ecorec Slovensko, v závode na prípravu komunálneho odpadu na alternatívne palivo.

„Spracúvame aj časť odpadu domácností z Pezinku a mrzí nás, keď vidíme, že sú v ňom aj veci, ktoré by sa ešte dali zrecyklovať a využiť. Rešpektujeme odpadovú hierarchiu a snažíme sa spaľovať len tie veci, pre ktoré už nie je úžitok. Aj preto sme sa rozhodli takouto „hravou“ formou poukázať na to, aby občania to, čo môže byť zrecyklované, ozaj vytriedili,“ cituje portál riaditeľa spoločnosti Juraja Číža.

Triedenia komunálneho odpadu sa zúčastnila skupina 22 dobrovoľníkov. Išlo o odpad z 300 domácností, ktorý vážil viac ako dve tony.

„Už na prvý pohľad to vyzerá na márny boj. Nachádzam veľa tvrdého kartónu, no ten sa zbiera do osobitného vreca. Mäkký papier sa medzi biologickými zložkami odpadu rozmočil. Kopa odpadu silne zapácha sladkastým pachom. Rukami prehrabávam obaly od jedla, fľaše, šupky od zemiakov, staré pečivo, ale aj topánky či rozbité mobily a kreditné karty. Mnohé z nájdených vecí v zmesovom odpade nemajú čo hľadať,“ konštatuje autorka reportáže Kristína Hudeková.

Najviac vytriedených vriec bolo plných plastu. Podľa odhadu INCIEN sa zhruba 7 percent vytriedeného plastu nedá zrecyklovať, lebo je buď neidentifikovateľného druhu, z viacerých druhov materiálov, alebo jednoducho o tieto plasty nemajú recyklátori záujem.

Recyklovať by sa dala aj viac ako polovica

„Celkovo by sa veľmi jednoducho dalo z nami analyzovaného zmesového odpadu vytriediť či zrecyklovať približne 30 percent. Toto percento by mohlo vzrásť aj na dvojnásobok, ak by ľudia dokonale využívali možnosti zberu bioodpadu a jeho kompostovania“, konštatuje Kristína Hudeková.

V zložení odpadu dominoval bioodpad, papier, kovy a zmesový odpad. Najľahšie by sa dalo zrecyklovať sklo, papier, kov, PET fľaše a bioodpad. Na skládku by potom putovala menej ako polovica celkového množstva. | FOTO – NATUR-PACK

Celú reportáž si môžete prečítať tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Čína obmedzí dovoz odpadu limitom kontaminácie. Číslo prekvapilo

Čína obmedzí dovoz odpadu limitom kontaminácie. Číslo prekvapilo

Štandardy pre materiály dovážané do Číny na recykláciu začínajú naberať kontúry. Prítomnosť iných materiálov ako deklarovanej suroviny nebude môcť v dovezenom odpade prekročiť určenú hranicu.

Ministerstvo začne budovať informačný systém odpadového hospodárstva

Ministerstvo začne budovať informačný systém odpadového hospodárstva

Nový systém podľa ministerstva odstráni nedostatky súčasného systému nakladania s odpadmi, ako sú napríklad neodsledovateľnosť toku odpadu od jeho vzniku po jeho konečné spracovanie a formálne deklarovanie spracovania odpadu.

Cieľ predchádzania vzniku odpadu sa na Slovensku zatiaľ nedarí plniť

Cieľ predchádzania vzniku odpadu sa na Slovensku zatiaľ nedarí plniť

Množstvo vytvoreného odpadu zostáva rovnaké, ministerstvo životného prostredia analyzovalo príčiny.