Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Obchodníci sú s novelou zákona o odpadoch spokojní

(Aktualizované 15.11. - videozáznam z TK) | Zväz obchodu SR víta , že od 1. 1. 2018 vstúpi do platnosti rozsiahla novela zákona o odpadoch. Predstavitelia zväzu to uviedli na tlačovej konferencii 9. novembra 2017.

Obchodníci sú s novelou zákona o odpadoch spokojní

Tlačová konferencia ZO SR

Podľa zväzu novela prináša množstvo menších zmien, ktoré však budú mať značný dopad aj na slovenských obchodníkov, keďže by mali posilniť kontrolné mechanizmy producentov obalov a teda aj nákladov na ich recykláciu alebo likvidáciu.

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch už 18. októbra, doposiaľ však nebol zaslaný do zbierky zákonov ani podpísaný prezidentom.

Novela by mala značne posilniť kontrolu efektivity systému triedeného zberu z pohľadu obchodníkov a prostriedkov, ktoré doň investujú a odstrániť niektoré zbytočne zaťažujúce administratívne procesy.

„Ide najmä o upresnenie základných definícií obalu a neobalového výrobku alebo odbremenenie výrobcov, ktorí uvádzajú na trh menej ako 100 kg obalov ročne, od časti administratívy. Naozaj zásadnou zmenou je však posilnenie kontrolných mechanizmov,“ povedal Michal Sebíň, predseda Environmentálnej sekcie ZO SR.

„Ide najmä o výrobcov, ktorí dostávajú právo vykonávať vo svojej zmluvnej organizácii zodpovednosti výrobcov (OZV) kontrolu efektivity vynaložených prostriedkov a v prípade, ak OZV svoje povinností neplní, vypovedať jej zmluvu.“

Dny teplárenství a energetiky

Súčasťou dozorných orgánov OZV a Koordinačného centra bude od roku 2018 aj zástupca Ministerstva životného prostredia SR. Zároveň sa však dostávajú nové kontrolné mechanizmy aj do rúk OZV.

„Tie majú právo vykonávať v zmluvných obciach a zberových spoločnostiach kontrolu efektivity triedeného zberu a na jej základe navrhovať zmeny alebo uhrádzať iba tzv. obvyklé náklady,“ dodal Sebíň.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Vďaka jednoduchej marketingovej kampani sa mestu podarilo zvýšiť mieru triedenia kuchynského odpadu o takmer dvojnásobok.

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Zberný dvor v blízkosti železničnej vlečky bude slúžiť iba pre potreby automobilky, neskôr možno ďalšie priemyselné podniky v okolí.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia vydáva v týchto dňoch nové tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.