http://www.naturpack.sk
www.redox.sk
INISOFT

Obchodníci sú s novelou zákona o odpadoch spokojní

(Aktualizované 15.11. - videozáznam z TK) | Zväz obchodu SR víta , že od 1. 1. 2018 vstúpi do platnosti rozsiahla novela zákona o odpadoch. Predstavitelia zväzu to uviedli na tlačovej konferencii 9. novembra 2017.

Obchodníci sú s novelou zákona o odpadoch spokojní

Tlačová konferencia ZO SR

Podľa zväzu novela prináša množstvo menších zmien, ktoré však budú mať značný dopad aj na slovenských obchodníkov, keďže by mali posilniť kontrolné mechanizmy producentov obalov a teda aj nákladov na ich recykláciu alebo likvidáciu.

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch už 18. októbra, doposiaľ však nebol zaslaný do zbierky zákonov ani podpísaný prezidentom.

Novela by mala značne posilniť kontrolu efektivity systému triedeného zberu z pohľadu obchodníkov a prostriedkov, ktoré doň investujú a odstrániť niektoré zbytočne zaťažujúce administratívne procesy.

„Ide najmä o upresnenie základných definícií obalu a neobalového výrobku alebo odbremenenie výrobcov, ktorí uvádzajú na trh menej ako 100 kg obalov ročne, od časti administratívy. Naozaj zásadnou zmenou je však posilnenie kontrolných mechanizmov,“ povedal Michal Sebíň, predseda Environmentálnej sekcie ZO SR.

„Ide najmä o výrobcov, ktorí dostávajú právo vykonávať vo svojej zmluvnej organizácii zodpovednosti výrobcov (OZV) kontrolu efektivity vynaložených prostriedkov a v prípade, ak OZV svoje povinností neplní, vypovedať jej zmluvu.“

Deň odpadového hospodárstva

Súčasťou dozorných orgánov OZV a Koordinačného centra bude od roku 2018 aj zástupca Ministerstva životného prostredia SR. Zároveň sa však dostávajú nové kontrolné mechanizmy aj do rúk OZV.

„Tie majú právo vykonávať v zmluvných obciach a zberových spoločnostiach kontrolu efektivity triedeného zberu a na jej základe navrhovať zmeny alebo uhrádzať iba tzv. obvyklé náklady,“ dodal Sebíň.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Čína obmedzí dovoz odpadu limitom kontaminácie. Číslo prekvapilo

Čína obmedzí dovoz odpadu limitom kontaminácie. Číslo prekvapilo

Štandardy pre materiály dovážané do Číny na recykláciu začínajú naberať kontúry. Prítomnosť iných materiálov ako deklarovanej suroviny nebude môcť v dovezenom odpade prekročiť určenú hranicu.

Ministerstvo začne budovať informačný systém odpadového hospodárstva

Ministerstvo začne budovať informačný systém odpadového hospodárstva

Nový systém podľa ministerstva odstráni nedostatky súčasného systému nakladania s odpadmi, ako sú napríklad neodsledovateľnosť toku odpadu od jeho vzniku po jeho konečné spracovanie a formálne deklarovanie spracovania odpadu.

Cieľ predchádzania vzniku odpadu sa na Slovensku zatiaľ nedarí plniť

Cieľ predchádzania vzniku odpadu sa na Slovensku zatiaľ nedarí plniť

Množstvo vytvoreného odpadu zostáva rovnaké, ministerstvo životného prostredia analyzovalo príčiny.