Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené

Envirorezort si od prísnejšej odpadovej legislatívy sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch.

Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené

Foto: Fotolia

Každý občan Slovenska spotrebuje ročne približne 466 plastový tašiek, ktoré predstavujú výraznú záťaž pre životné prostredie.

Od 1. januára 2018 ich predajcovia musia spoplatniť a taktiež alternatívne poskytovať iné druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie. Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50 tisíc eur.

Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty je oprávnená Slovenská obchodná inšpekcia.

Minister László Sólymos je presvedčený, že počet plastových tašiek klesne ako v smetných košoch, tak aj tých voľne pohodených v prírode.


Ako účtovať a evidovať plastové tašky

Pripravili sme pre vás niekoľko dôležitých rád, ako máte plastové tašky evidovať a účtovať:

  1. Plastové tašky. Ako ich máte účtovať a evidovať?
  2. Ako máte účtovať a evidovať plastové tašky v obchode? Vo videu sa dozviete viac
  3. EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti od 15. októbra 2017
  4. Čo hovorí o plastových taškách zákon o odpadoch?

„Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúžia menej ako hodinu. Kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Zrátané a podčiarknuté, plastové tašky zdarma sú luxus, ktorý si už ďalej nemôžeme dovoliť,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

Spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov.

Veľmi ľahká plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov – nazývaná aj ako mikroténové vrecúško, ktorá sa vyžaduje z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami, spoplatneniu nepodlieha.

Novelu zákona o odpadoch z dielne envirorezortu, ktorá spoplatnila ľahké platové tašky, schválilo ešte v marci minulého roka 123 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Novela zákona má jediný cieľ, a to znížiť spotrebu a produkciu ľahkých plastových tašiek. Jednoduchým spôsobom – spoplatnením. Plastové tašky pri nákupoch tak sú s účinnosťou od 1. januára 2018 povinne spoplatnené.

Ruka v ruke s týmito opatreniami ministerstvo životného prostredia ešte koncom roka 2016 vyhlásilo iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek“. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.

Cieľom je postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja a zákazníkom pri nákupoch ponúkať inú, ekologickejšiu alternatívu.

Zdroj: MŽP SR, redakcia

 

Diskusia (0)

  1. eso.rk@centrum.sk09.01.2018 (21:48)
    ZUFALE!!! a zaroven smutne, ako hlasovalo 123 poslancov. obchodnik nema ine starosti, ako vypisovat debilne hlasenia. existuje mnoho sposobov- napr. zakaz vyrabat pl.tasky ktore su tazko rozlozitelne- ale vyrobcom, a dovozcom. Nie zatazit nezrozumitelnou evidenciou PREDAJCOV!! Choré. OBCHODNICI maju vazit tasky, evidovat ? - P. ministra by som poslal na kazdy zberny dvor nahliadnut do kontajnera so zmiesanym tovarom. Tam su zavratne mnozstva co by sa dali triedit. Vymysleli debilinu, len aby bolo vidiet, ze akoze nieco robia. Nikto koho som sa pytal -tomu nerozumie. Plnia vykazy len akoze, od buka, aby mali splnenu povinnost. Realita a prax sa minuli ucinku. Chory zakon. Triedit je nutne, rozumne, pre buducnost planety. Ale rozumnym zakonom, osvetou, aby sa nestalo ze nam politici schvalia: evidoval si 10 kg tasiek 15-50mikrometrov, tak pekne pred a po praci chod do lesa, k vode, a nazbieras to iste mnozstvo plastov, das na zberny dor, donesies potvrdenie, a prilepis k vykazu o obaloch.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Bristol za jeden mesiac enormne zvýšil mieru triedenia potravinového odpadu

Vďaka jednoduchej marketingovej kampani sa mestu podarilo zvýšiť mieru triedenia kuchynského odpadu o takmer dvojnásobok.

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Kovový odpad z KIA bude mať vlastné centrum v Žiline

Zberný dvor v blízkosti železničnej vlečky bude slúžiť iba pre potreby automobilky, neskôr možno ďalšie priemyselné podniky v okolí.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia vydáva v týchto dňoch nové tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.