Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ryanair odstráni nerecyklovateľné plasty z paluby lietadiel

Hoci šéf nízkonákladovej leteckej spoločnosti častuje ekológov nelichotivými prívlastkami, politickému tlaku na elimináciu plastov sa podvolil.

Ryanair odstráni nerecyklovateľné plasty z paluby lietadiel

Foto: Ryanair

Európska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair ohlásila koniec používania nerecyklovateľných plastov od roku 2023. “S veľkým potešením oznamujeme náš environmentálny plán, zahŕňajúci záväzok odstrániť všetky nerecyklovateľné plasty z používania počas nasledujúcich piatich rokov. Pre zákazníkov na palube lietadla to bude znamenať iniciatívy ako napríklad prechod na drevený príbor, biologicky rozložiteľné kávové šialky a odstránenie plastov z celého radu produktov ponúkaných počas letu.”

“Tiež zavedieme program, ktorý umožní zákazníkom kompenzáciu uhlíkových nákladov ich letu prostredníctvom dobrovoľného daru na klimatickú charitu cez internet,” uvádza sa vo vyhlásení Ryanairu, z ktorého možno badať istú dávku irónie medzi riadkami.  

Šéf Ryanairu Michael O’Leary je známy svojimi výrokmi, pri ktorých si nekladie servítku pred ústa a politická korektnosť je mu cudzia. Už v minulosti sa napríklad pre denník The Guardian vyjadril, že ekológov by najradšej postrieľal a označil ich za “spiatočníkov vedúcich nás naspäť do 18. storočia.” Odmieta aj všeobecne presadzovaný názor, že klimatické zmeny spôsobujú emisie uhlíka v ovzduší, ktorých letecký priemysel produkuje dostatočne.

Plasty tu budú vždy

Podľa marketingového manažéra spoločnosti Kennyho Jacobsa ekologický plán Ryanairu zahŕňa “náš záväzok odstrániť všetok nerecyklovateľný plast z používania počas nasledujúcich piatich rokov.” Zákazníkom navrhuje možnosť priniesť si vlastné poháre na palubu, no dodáva: “Nie je to iba o jedle a nápojoch počas letu. Pozornosť zameriame aj na plastové časti v lietadle a to čo je nerecyklovateľné. V spolupráci s výrobcami pôvodného vybavenia budeme hľadať riešenia pre vyššie používanie recyklovateľných plastov.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
plastové obaly

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Minister chce monopolizovať trh s OZV

Minister chce monopolizovať trh s OZV

László Sólymos uvažuje zrušiť súťaž organizácií zodpovednosti výrobcov a cenotvorbu za plnenie služieb pre výrobcov ponechať na monopolnú agentúru.

Nepoužitých liekov vraciame do lekární čoraz viac. Vlani to bolo 133 ton

Nepoužitých liekov vraciame do lekární čoraz viac. Vlani to bolo 133 ton

Objem nepoužitých liekov, ktoré ľudia na Slovensku vracajú do lekární, rastie. Nebezpečný odpad končí v spaľovniach. V ktorých mestách odovzdávame najviac liekov?

Nový bioplast ako lepšia náhrada za PET bude na trhu o pár rokov

Nový bioplast ako lepšia náhrada za PET bude na trhu o pár rokov

Zvyšovanie produkčných kapacít PET bioplastu predpokladané v minulosti sa nerealizovalo avizovaným tempom, tvrdí štúdia.