NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Štúdia pre ministerstvo navrhuje recyklovať Recyklačný fond

Redakcia denníka Odpady-portal.sk získala elektronický formát štúdie „Environmentálne smerovanie odpadového hospodárstva“, ktorej autorom je Ing. Mikuláš Elek.

Štúdia pre ministerstvo navrhuje recyklovať Recyklačný fond

Foto: Dreamstime

Štúdia navrhuje zásadným spôsobom zmeniť súčasnú štruktúru a pravidlá trhu s odpadmi, prostredníctvom výrazného obmedzenia súťaže, zvýšenia nákladov firiem a občanov na zhodnocovanie odpadov a centralizovania platieb do transformovaného Recyklačného fondu.

Ministerstvo považuje štúdiu za jednu z alternatív pre tvorbu zákona o odpadoch, k zadaniu štúdie sa na našu výzvu doposiaľ nevyjadrilo.

Podľa autora štúdie by transformáciou Recyklačného fondu malo vzniknúť Enviro Clearingové Centrum (ECC), ktoré by koncentrovalo platby od povinných osôb a samo rozdeľovalo peniaze na zhodnocovanie odpadov. Základné princípy EEC by mali byť:

 • nezávislosť na štátnom rozpočte,

 • právo nakladania s finančnými prostriedkami, ktoré by Povinné osoby na základe zákonnej zodpovednosti odvádzali za celé množstvo odpadov, ktoré z dovezených alebo vyrobených výrobkov alebo materiálov vznikne na území SR,

 • osvetová činnosť v oblasti nakladania s odpadmi (oslovovanie širokej verejnosti, podpora separovaného zberu a vybudovanie environmentálnej zodpovednosti občanov),

 • kontrola životaschopnosti výrobkov, ktoré vznikli zo zhodnotenia odpadov, prevádzkovanie jednotného celoštátneho elektronického systému evidencie toku odpadov,

 • priama zodpovednosť za plnenie stanovených limitov.

Autor v štúdii uvádza, že je dôležité, aby sa zjednotili podmienky prispievania do fondu doplnkového financovania, t.j., aby povinné osoby platili za 100% vyrobeného alebo dovezeného výrobku. Zavedenie povinnosti platenia za 100% dovezených alebo vyrobených produktov by tak malo ročne navýšiť aj príjem štátu o cca. 20 mil. € vďaka spotrebnej dane, dane z pridanej hodnoty a dane z príjmu.

Okolnosti štúdie

Ministerstvo životného prostredia sme požiadali o informáciu, či uvedená štúdia prezentuje oficiálnu koncepciu ministerstva a či má ministerstvo záujem presadiť princípy fungovania odpadového hospodárstva načrtnuté v tomto materiály do pripravovaného zákona o odpadoch.

Autorom štúdie je Ing. Mikuláš Elek. Obchodný register uvádza tri osoby s rovnakým menom, avšak žijúce na troch adresách trvalého pobytu. Všetky adresy sú v Dunajskej Strede. Podobne i živnostenský register uvádza pod rovnakým menom dve osoby z Dunajskej Stredy.

Keďže je známe, že minister životného prostredia József Nagy pochádza z Dunajskej Stredy a niekoľko rokov tam pôsobil ako manažér a riaditeľ viacerých spoločnosti, v snahe vyjasniť okolnosti zadávania štúdie sme požiadali ministerstvo aj o informáciu, či dotyčný materiál vznikol na objednávku MŽP SR a akým spôsobom bola táto objednávka zadaná.

Z ministerstva životného prostredia sme získali doposiaľ reakciu generálneho riaditeľa Sekcie environmentálneho hodnotenia a riadenia Ing. Vladimíra Blažíčeka, pod ktorú spadá i oblasť odpadového hospodárstva, podľa ktorého uvedený materiál je jedným zo zdrojov (alternatív) možného usporiadania trhu s odpadmi v SR, ktoré sa zvažujú pri príprave nového zákona o odpadoch. Vladimír Blažíček tiež uviedol, že materiál nebol objednávaný Sekciou environmentálneho hodnotenia a riadenia.

Keďže sme od Vladimír Blažíčeka nezískali informáciu o zadávateľovi štúdie, požiadali sme dnes opätovne odbor komunikácie MŽP SR o odpoveď.

Hovorkyňa ministerstva životného prostredia Mgr. Beatrice Hudáková prisľúbila túto informáciu získať.


Diskusia (7)

 1. chlebar13.10.2011 (09:09)
  Recyklačný fond na večné časy a nikdy inak !
 2. pozabucky13.10.2011 (09:45)
  Preco menit sucasny system, ked funguje? Treba len zrusit recyklacny fond, ECC je presne to iste len s viac peniazmi a vacsim vplyvom, v podstate monopol. Dnesny system bez recyklaku a je to vybavene. Ak ta studia prejde, tak dovidenia kolektivne systemy a opravnene organizacie.

  Studia ako taka nie je zla, no schema fungovania na poslednej strane je ta najhorsia aka doteraz uzrela svetlo sveta. NAJHORSIA = najdrahsia pricom zlikviduje asi 20 firiem odpadoveho hospodarstva.

  Zeby opat zvitazila lobisticka skupina ludi u ktorych to v odpadovom hospodarstve aj tak vsetko konci? Opat na ukor verejnosti, ved ludia zaplatia...
 3. del pietro14.10.2011 (09:37)
  k tomu nejakú novú budovu, kam by sa mali pomestiť
 4. a je to18.10.2011 (07:57)
  Dávam návrh na menovanie nového "slovenského" hrdinu, ktorý v ťažkých časoch krízy najprv bezplatne naštudoval celú problematiku životného prostredia SR (nakoľko doteraz nemal o ňom ani šajnu), potom iniciatívne a hlavne zdarma vypracoval štúdiu, ktorou tak zaujal MŽP SR, že sa stala dôležitým podkladom pre ďalšie smerovanie všetkých "odborníkov" v oblasti životného prostredia. Česť jeho sláve !!!
 5. Daniel Polák02.11.2011 (08:29)
  Vlada mala este nejaku dobu po volbach plne usta toho, ze RF je potrebne zrusit. Je na to viacero vaznych argumentov. Ale zakratko zistili, ze sa tam toci a rozdava privela penazi, tak sa to mozno len nejako tranformuje....
 6. B.H.02.11.2011 (08:49)
  Preco sa tu stale niekto snazi vymyslet nieco nove co ne/fuguje, aj susedia maju zavedene "RF", tak sa chodme poucit tam,...nakoniec aj tak zvitazia lobisticke skupiny, tak preco do toho neustale tahat verejnost?!
 7. primalen29.11.2011 (00:11)
  Zamyslel sa niekto nad tým, že ten "samouk" môže mať aj pravdu? Aj dnes sa vyberá 100% poplatkov od občanov, veď v cene každého produktu je to zabudované. No odvádza sa len v pomere limitu. Ostatné končia u podnikateľov ako bezúročný úver. Áno, toto je to čo zaplatia naši občania! Píšete v článku, že tie peniaze ak pôjdu do ECC, tak budú rozdelené do systému spracovania. Konečne! Veď preto to platíme! Viete páni, odsudzovať predom niečo, čo ste nevideli, len od niekoho počuli je typické pre krčmových rečníkov. Kto si pozorne prečítal prvú časť článku pána Kazdu, tak pochopil, že konečne niekto chce zaviesť poriadok. Mňa, ako občana vôbec netrápi kto a prečo objednal a ten dotyčný pán pomocou koho vypracoval tú spomínanú štúdiu. No podľa toho jačania a bedákania čo tu čítam, asi trafil do čierneho!

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rumunsko spustilo zálohovanie, využíva softvérové riešenie slovenskej firmy

Rumunsko spustilo zálohovanie, využíva softvérové riešenie slovenskej firmy

Ide o najväčší centralizovaný zálohový systém na svete, hovorí Martin Basila zo spoločnosti Sensoneo.

Úprava odpadov pred skládkovaním. Otázky a odpovede

Úprava odpadov pred skládkovaním. Otázky a odpovede

Slovensko musí zabezpečiť, aby sa na skládky ukladal len upravený odpad. Pripravili sme odpovede na niektoré základné otázky.

Názor. Sú údaje o triedenom zbere na zahodenie?

Názor. Sú údaje o triedenom zbere na zahodenie?

Triedený zber odpadu je spojený s reportovaním množstva údajov. V praxi to prináša mnohé výzvy, píše environmentálna špecialistka OZV NATUR-PACK Uršula Pomfyová.