Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Nový zákon o odpadoch sa odkladá a prepracuje. Najprv novela, oznámil minister

Návrh nového zákona o odpadoch ministerstvo stiahlo z legislatívneho konania. Minister životného prostredia SR Peter Žiga to včera uviedol na mimoriadnej tlačovej konferencii. Envirorezort pripravoval paralelne skrátenú novelu zákona o odpadoch, ktorá má odstrániť infringementy voči Slovenskej republike. Novelu ministerstvo už podalo do interného pripomienkového konania, uviedol Peter Žiga.

Nový zákon o odpadoch sa odkladá a prepracuje. Najprv novela, oznámil minister

Peter Žiga na včerajšej tlačovej konferencii   
Foto: redakcia   

Minister na tlačovej konferencii obvinil predchádzajúce vedenie ministerstva zo zle pripraveného zákona o odpadoch. Ako uviedol, počas pripomienkového konania k aktuálnej verzii zákona ministerstvo zistilo, že prišlo 2850 pripomienok, z toho asi 1800 zásadných.

„Údajne ide o rekord“, uviedol minister životného prostredia. Podľa neho to svedčí o tom, že predchádzajúci zákon bol pripravený zle a predchádzajúce vedenie zanedbalo komunikáciu s dotknutými subjektami, ako aj pripomienkový proces.

Z tohto dôvodu sa ministerstvo rozhodlo stiahnuť návrh zákona a pripraviť novelu. „Spracovanie aktuálnych pripomienok by totiž trvalo 4-6 mesiacov a my sme nútení chrániť Slovenskú republiku pred pokutami“, konštatoval Peter Žiga.

Čo sa dialo počas štyroch mesiacov?

Minister už na svojej prvej aprílovej tlačovej konferencii prisľúbil, že nový zákon o odpadoch bude predložený do pripomienkového konania už v máji. Napokon ho envirorezort predložil až v polovici júla. Minister pritom priznáva, že o množstve výhrad dotknutých strán k zákonu vedeli takmer od začiatku. „Už niekedy v máji sme videli, že zákon nie je dobre pripravený a že má veľa výhrad, a že sa očakáva veľa zásadných pripomienok“, konštatoval Peter Žiga.


Čítajte: Peter Žiga: zákon o odpadoch bude predložený v máji


Zároveň dodal, že na ministerstve mali k zákonu veľa stretnutí, či už so zamestnávateľmi, ZMOS-om, so subjektami, ktoré podnikajú v OH, alebo s tretím sektorom. „Bolo nám avizované, že zákon, ktorý je pripravovaný, nie je dobrý a má veľa otáznikov“, vysvetlil minister. Návrh nového zákona o odpadoch i napriek tomu ministerstvo zverejnilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Zároveň však ministerstvo začalo pripravovať aj alternatívu, že v prípade, že sa v pripomienkovom konaní vyskytne veľa pripomienok, bude rezort riešiť situáciu iba transpozíciou smernice. „Dnes sme pripravení s novelou zákona o odpadoch“, uviedol minister.

Novela zákona o odpadoch, ktorú od včera ministerstvo pustilo do interného pripomienkového konania, sa má týkať len transpozície smernice a odstránenia všetkých infringementov týkajúcich sa obalov, odpadov a vývozu a dovozu odpadu.

Skládkovanie odkláňať dotovaním výstavby nových recyklačných závodov

Peter Žiga reagoval i na otázku, kedy ministerstvo zvýši poplatky za uloženie odpadov na skládky. “Som pripravený diskutovať o veciach a akákoľvek nesystémovosť by mala byť vynegociovaná, aby vyhovovala EÚ i obyvateľom. Túto otázku nevieme vyriešiť za jeden, alebo dva mesiace, nakoľko ide o systémovú zmenu. Musíte k tomu pripraviť aj kapacity, ktoré vedia odpad zhodnocovať iným spôsobom, či už recykláciou, alebo výrobou tepla a elektriny“, uviedol minister.

Novela bude riešiť len smernicu

V pripomienkovom konaní boli ostro kritizované viaceré ustanovenia návrhu zákona, z ktorých vyplývali nové povinné výdavky pre priemysel, obchod i verejnosť. Išlo najmä o ustanovenia týkajúce sa povinného zhodnocovania nábytku a textilu, neistého termínu zrušenia Recyklačného fondu, povinnosti platiť odpadového hospodára a poplatkov za spaľovanie. Kritiku si vyslúžila aj snaha ministerstva určovať minimálne ceny za zber a spracovanie elektroodpadu.

Minister odmietol zodpovednosť za kritizované návrhy. „My sme do zákona nezasahovali, my sme ho zdedili. V takomto stave sme ho dali do legislatívneho procesu. Nevstupoval som do preformulovania ustanovení zákona“, reagoval.

Nový zákon, ktorý bude pripravovať rezort po schválení avizovanej novely zákona, bude podľa ministra určite zohľadňovať pripomienkové konanie, ktoré prebehlo. „Určite veľa pripomienok z toho využijeme“,konštatoval Peter Žiga.

Minister tiež uviedol, že predmetom aktuálnej novely bude len transpozícia smernice o odpadoch.

Recyklačný fond ostáva

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje, problémom môžu byť budúce recyklačné kapacity

Zber elektroodpadu na Slovensku funguje takmer bez problémov, zhodujú sa odborníci. Napriek tomu pred nami stojí niekoľko veľkých výziev.

Zisťujú, ako funguje triedený zber. Výsledky zo 100 analýz zhrnie štúdia

Zisťujú, ako funguje triedený zber. Výsledky zo 100 analýz zhrnie štúdia

Unikátna štúdia zhrnie závery zo 100 analýz triedených zložiek odpadov. Poslúžiť môže pre ministerstvo životného prostredia či samosprávy.

Rakúsky odborník na bioodpad: Jedno riešenie pre celú krajinu nie je správna cesta

Rakúsky odborník na bioodpad: Jedno riešenie pre celú krajinu nie je správna cesta

O 30-ročných skúsenostiach so zberom a spracovaním bioodpadu v Rakúsku hovoril na konferencii Enviromanagement Aurel Lübke zo spoločnosti pripravujúcej kompostárne.