Projekt HSO hodnotil samosprávy za tretí kvartál. Odpady hore i dole | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Projekt HSO hodnotil samosprávy za tretí kvartál. Odpady hore i dole

Mimovládna organizácia Centrum pre hospodársky rozvoj vyhodnocuje každý štvrťrok navrhované a realizované opatrenia samospráv. V hodnotení za tretí štvrťrok figurujú aj dve opatrenia v oblasti odpadového hospodárstva. Jedno skončilo na prvom, druhé na poslednom mieste.

Projekt HSO hodnotil samosprávy za tretí kvartál. Odpady hore i dole

Dreamstime.com

Najvyššie oceneným opatrením za obdobie júl až september 2012 sa stalo spustenie linky na výrobu tuhého alternatívneho paliva z komunálneho a živnostenského odpadu v Trnave.

„Zariadenie nielenže dokáže spracovať ročne 40-tisíc ton odpadov, ale aj vyprodukovať 12-tisíc ton alternatívneho paliva, ktoré mesto odpredá. Linka je tak prínosná pre ochranu životného prostredia, ale aj ekonomiku mesta“, hodnotí správa Centra pre hospodársky rozvoj.


Čítajte: Slovensko má tretiu linku na výrobu alternatívneho paliva z komunálneho odpadu


Opatrenie vyšlo víťazne z hodnotenia dvadsiatky hodnotiteľov. Pozitívne ho vníma i analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda. „Energetické zhodnocovanie odpadov v prípadoch, keď je to efektívnejšie riešenie než skládkovanie či recyklácia, možno považovať za dobré opatrenie“, konštatuje Sloboda.

Naopak, najmenej prínosným opatrením sa stalo verejné obstarávanie v Komárne, kde podľa správy neziskovky verejné súťaže vo viacerých prípadoch nielenže trvajú pridlho, ale vyhráva ich jediná ponuka za cenu omnoho vyššiu, než mesto pôvodne plánovalo.


Čítajte: Utrpeli triumfálne víťazstvo. V ďalšom komárňanskom rekorde obstarávania zvíťazila miestna eseročka


Podľa Dušana Slobodu Komárno nepatrí medzi najzadlženejšie samosprávy Slovenska, no v prípade, že sa v meste stanú štandardom také predražené a nesúťažné obstarávania, ako v prípade čistenia verejných priestranstiev či zimnej údržby miestnych komunikácií, môže byť finančné "zdravie" mesta takýmto správaním výrazne podlomené.

„Samosprávy sa neraz vyhovárajú, že elektronickej aukcii, prostredníctvom ktorej je možné transparentne vysúťažiť lepšiu cenu pre obstarávateľa, sa vyhýbajú preto, lebo cena vraj nie je dostatočné kritérium. Ak by si však obstarávateľ urobil svoju prácu poctivo, a v zadávacích podmienkach jasne stanovil kvalitatívne kritériá, do následnej aukcie by boli pozvaní už len tí, ktorí požadovanú kvalitu zabezpečiť vedia, pričom z aukcie by vzišla regulárna cena“, konštatuje Dušan Sloboda.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Poskytnú im virtuálne nádoby na odpad. Mesto zavádza riešenie pre drobných podnikateľov

Podnikatelia po novom nemusia mať vlastné kontajnery na triedenie odpadu. Legálne môžu využívať tie verejné.

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.