Rotterdamský prístav bude čistiť odpadkový “žralok” | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Rotterdamský prístav bude čistiť odpadkový “žralok”

Prístavné vody najväčšieho európskeho prístavu v Rotterdame bude brázdiť dron, požierajúci plávajúce odpadky.

Rotterdamský prístav bude čistiť odpadkový “žralok”

Rotterdamský prístav patrí k najväčším na svete a veľké množstvo lodí tu pri prekladaní tovaru vyprodukuje aj značný objem odpadu. Úrady sa preto rozhodli v rámci programu PortXL presadzovať nové riešenia, ktoré by pomohli k efektívnejšiemu, udržateľnejšiemu zlepšovaniu prostredia. Z toho dôvodu prístav podpísal dohodu s juhoafrickým startupom RanMarine o nasadení čistiaceho dronu.

Waste Shark (odpadový žralok) je dron o veľkosti auta, ktorý sa bude pohybovať vo vodách prístavu, dávať pozor na odpad na hladine a “požierať” ho na ďalšie spracovanie. “Žralok” môže zožrať naraz až 500 kilogramov odpadkov.

V rámci testovacej fázy budú v najbližších šiestich mesiacoch nasadené štyri drony do častí prístavu, ktoré sú náročné, nebezpečné alebo inak rizikové pre ľudskú posádku. To znamená priestory pod mólom, mostami a inými objektami.

Okrem samotného zberania odpadu dokáže dron tiež posielať cenné údaje o kvalite vody, počasí alebo hĺbke prístavu. Podľa jeho tvorcov je zároveň schopný sa učiť o okolitom prostredí plynúcim časom, stať sa inteligentnejším a efektívnejším pri vytváraní ciest čím dlhšie je vo vode.

Nie som si istý, či sa nápad Odpadkového žraloka zrodil z čisto ekologického dôvodu. Skôr išlo o to, že sme videli, ako sa prístavy a spracovatelia odpadu na mori vysporiadavajú s problémom a že musí existovať efektívnejší a účinnejší spôsob riešenia. Samozrejme, konečným výsledkom je zelenšia planéta. No aby to bola udržateľná myšlienka, musí fungovať na ekonomickom základe.” objasňuje zrod nápadu Richard Hardiman, riaditeľ RanMarine.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
TECHNOLÓGIE

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

V súčasnosti na Slovensku sanujeme v priemere osem lokalít ročne. Ak by štát pokračoval takýmto tempom, sanácia všetkých envirozáťaží by trvala viac ako sto rokov.

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.