Ohlásená kontrola nie je kontrola, ale návšteva. Ide o neefektívne míňanie štátnych peňazí | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ohlásená kontrola nie je kontrola, ale návšteva. Ide o neefektívne míňanie štátnych peňazí

To, že správne orgány na Slovensku nemôžu chodiť na neohlásené kontroly, zaráža aj mnohé európske krajiny.

Ohlásená kontrola nie je kontrola, ale návšteva. Ide o neefektívne míňanie štátnych peňazí

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Jedno z najkontroverznejších opatrení v oblasti životného prostredia je takzvaná ohlásená kontrola. Ide v podstate o nelogický pojem, lebo ohlásená kontrola je v skutočnosti návštevou. A každý si pred návštevou doma uprace.

Aj to sú dôvody, prečo si Mário Kern, riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru, myslí, že ohlásená kontrola je neefektívne míňanie štátnych peňazí.

O tejto téme aj o konkrétnej trestnej činnosti v oblasti odpadového hospodárstva hovoril na webinári ENVIRODELIKTY 2021. O tom, či je podľa M. Kerna ukladanie trestov za envirodelikty efektívne, sme informovali v predchádzajúcom článku.

V envirodeliktoch majú svoje miesto aj odpady. Napríklad § 302 trestného zákona uvádza, že „kto, čo aj z nedbanlivosti, nakladá s odpadmi v malom rozsahu v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky“.

Existujú však aj „druhy odpadu“, ktorých sa niekto zbavuje a nakladanie s nimi neupravuje zákon o odpadoch, ale napríklad zákon o vodách či zákon o veterinárnej starostlivosti. Preto v ustanovení nie sú spomínané len všeobecne záväzné právne predpisy na úseku odpadového hospodárstva, keďže problém odpadu je širší, ako upravuje samotný zákon o odpadoch.

M. Kern zároveň dodáva, že Európska únia nás aj mimo smernice zaviaže, že tresty za niektoré formy trestných činov proti životnému prostrediu sa majú nastaviť k trestom, ktoré sa týkajú ohrozenia života a zdravia človeka. „Momentálne môžete dostať väčší trest za krádež ako za neoprávnené nakladanie s odpadmi,“ vysvetľuje ďalej.

Podľa § 131 sa za nakladanie s odpadmi na účely zákona považuje zber, preprava, vývoz, dovoz, zhodnocovanie, zneškodňovanie a ukladanie odpadov. M. Kerna si však myslí, že v prípade pojmu nakladanie s odpadom by bolo lepšie staviť na všeobecnejšiu formuláciu, pretože v praxi sa ľudia chytajú rôznych slovíčok. „A potom riešime otázky toho, či vysypanie odpadu na pozemok je ukladanie odpadu,“ konštatuje.

Veľkým problémom je nezákonná cezhraničná preprava odpadu

V jednej obci si napríklad starosta urobil „živnosť“ z toho, že na uzavretú skládku sa ďalej vo veľkom vozil odpad, a to za finančný obnos. Každému, kto zaplatil, dal starosta kľúče od rampy a odpad sa aj naďalej vozil na zakázanú skládku. „Žiaľ, toto je stále bežná prax v niektorých obciach. Domnievam sa, že v niektorých oblastiach sú tie škody už nevratné,“ zdôrazňuje ďalej.

Závažnejšou formou úmyselnej trestnej činnosti je prípad z minulosti, ktorý je už právoplatne odsúdený. Skupina páchateľov z viacerých krajín dohodla dovoz dvetisíc kamiónov komunálneho odpadu, v ktorom bol zalisovaný aj nemocničný odpad, z územia Rakúska na územie Slovenska.

Plánovali pritom zavoziť lom, ktorý sa mal následne zrekultivovať. „To je vtipné, že na to mali už dohodnuté peniaze z Environmentálneho fondu,“ hovorí M. Kern.

Podarilo sa chytiť hneď prvé kamióny a zabrániť negatívnym následkom. Systém späťvzatia odpadu je však podľa neho komplikovaný. „My sme si urobili takú analýzu a ak je niekto prichytený pri protiprávnej činnosti, že dovezie na naše územie nejaký odpad, tak jeho vrátanie naspäť, bez toho, že by bola uložená sankcia alebo na mieste vykonané trestné konanie, je porušenie zákona. Takže nie je možné, aby správny orgán niekoho otočil na hraniciach a poslal ho naspäť do Rakúska alebo do Českej republiky,“ vysvetľuje s tým, že takýto človek musí byť za dané konanie postihnutý.

Podľa M. Kerna je situácia v oblasti protiprávnej činnosti v súvislosti s cezhraničnou prepravou odpadov veľmi zlá. „Je to horšie, ako sme očakávali,“ dodáva.

Napríklad začiatkom tohto roka v Nitrianskom kraji vyšetrovatelia zaisťovali podnikateľovi stavebnú techniku, nákladné autá, keď napriek zákazom pokračoval v navážaní odpadu. „Asi až keď zaistíme ľuďom majetok, začnú to vnímať ako niečo, čo sa dotkne ich fungovania. Toto sú naše začiatky, ale dnes by sme to už určite riešili tak, že by sme kamióny zaistili ako dôkaz na účely trestného konania a dáme návrh na prepadnutie veci,“ hovorí ďalej.

To však, samozrejme, závisí aj od rozsahu daného skutku. „Nemôžeme dať niekomu návrh na prepadnutie veci v hodnote 100-tisíc eur, keď rozsah protiprávneho konania je 2-tisíc eur,“ vysvetľuje.

Ohlásená kontrola je v skutočnosti návšteva

 
 

Zostáva vám 53% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Názor. Aj kvôli klimatickej kríze je potrebné znížiť výrobu plastov

Špecifickým materiálom, ktorého výroba z fosílnych surovín je uhlíkovo náročná, sú plasty, píše Monika Medovičová zo združenia Priatelia Zeme - SPZ.

Povinná úprava odpadu sa posúva. Čo hovorí trh na rozhodnutie ministerstva? (ANKETA)

Povinná úprava odpadu sa posúva. Čo hovorí trh na rozhodnutie ministerstva? (ANKETA)

Prečítajte si, čo si o posune termínu úpravy odpadu pred skládkovaním myslí deväť relevantných zástupcov odpadového sektora.

Vykážu aj 90 % triedenia. Obce so zberňami sú pri čerpaní peňazí z Envirofondu vo výhode

Vykážu aj 90 % triedenia. Obce so zberňami sú pri čerpaní peňazí z Envirofondu vo výhode

Výška príspevku z Environmentálneho fondu sa podľa zákona odvíja od toho, ako sa obci darí triediť odpad.