V súčasnosti je na Slovensku nasadených okolo 2 000 takýchto kontajnerov, hlási ich výrobca.
Triedený zber odpadu sa má najneskôr od 1. januára rozšíriť o novú zložku. Bude ňou použité šatstvo a textilný odpad.
Dovtedy zostáva vyriešiť viacero otázok. Jednou z nich je aj vybudovanie potrebnej infraštruktúry na zber odpadu, vrátane kontajnerov. Tie v súčasnosti nie sú v mestách a obciach na Slovensku samozrejmosťou.
Téme sme sa na Odpady-portal.sk podrobnejšie venovali už v minulom roku. Teraz sa výrobca kontajnerov na textil, spoločnosť MEVA-SK, podelil o ďalšie novinky vo svojom blogu.
Nevyhnutnosťou budú špeciálne kontajnery
„Kontajner na textil je nádoba určená do exteriéru a slúži obyvateľom samosprávy nonstop 24 hodín denne. Jeho primárnou úlohou je zhromažďovať nepotrebný, no stále použiteľný textil, ktorý je následne možné využiť napríklad na charitatívne účely,“ vysvetľuje MEVA-SK.
V súčasnosti sa podľa odhadu spoločnosti na Slovensku používa približne 2 000 takýchto kontajnerov, čo je však iba zlomok potrebného množstva, ktorý si vyžiada zavedenie plošného zberu použitého šatstva a textilu.
V zmesovom komunálnom odpade ročne končia desiatky tisíc ton odpadového textilu. Priemerný obyvateľ Slovenska si pritom ročne kúpi približne 13 kilogramov odevov. Súčasnú zberovú infraštruktúru aj preto bude potrebné výrazne posilniť.
Pomôcť môžu aj senzory
Špeciálne upravené kontajnery môžu okrem šatstva a bytového textilu poslúžiť aj na zber obuvi či plyšových hračiek.
Ich výhodou je, že majú zabudované senzory naplnenosti. „Nikdy tak nedôjde k jeho preplneniu a nevzniká zbytočný textilný odpad v jeho okolí,“ vysvetľuje MEVA-SK. Sledovanie naplnenosť zároveň umožňuje optimalizovať vývozy.
„Vďaka uzavretiu sa doň nedostane voda v prípade nepriaznivého počasia, ani sa jeho obsah neznečistí či nijako neznehodnotí. Poveternostné vplyvy tak nemajú žiadny vplyv na vyzbieraný textil. Ochráni ho totiž konštrukcia z pozinkovaného oceľového plechu,“ konštatuje výrobca.
Dôležité je aj správne umiestnenie kontajnera. Nádoby sú navrhnuté pre použitie v exteriéri, čo umožňuje ich dobrú prístupnosť pre obyvateľov. „Kontajner by mal byť umiestnený v blízkosti iných zberných nádob, ideálne tak, aby bol k nemu bezproblémový prístup pre všetky skupiny obyvateľov,“ odporúča MEVA-SK.
Ponúkajú rôzne prevedenia
Výrobca na slovenský trh dodáva kontajnery na textilný odpad v rôznych modeloch, a to od menších kompaktnejších kontajnerov v objemoch 1,5m3 2 m3 2,3 m3 a 2,5 m3 až po 9 m3 robustné prevedenie. Výber konkrétnej nádoby závisí najmä od jej požadovaného objemu, ale do hry vstupujú aj ďalšie faktory.
Vzhľadom na prepojenie s materskou firmou MEVA-SK disponuje aj rozsiahlym výrobným zázemím, ktoré umožňuje reagovať na atypické požiadavky klientov. V ponuke sú teda aj kontajnery na zákazku s možným deleným vhadzovacím otvorom, nastaviteľnými nožičkami, väčšou hrúbkou plechu a antigrafity povrchovou úpravou. Umožňujú tiež rôzne farebné prevedenia, ako aj razbu loga či vybavenie samolepkami.
Jedným z obľúbených modelov je nádoba s objemom 2 500 litrov. Disponuje špeciálnou bezpečnostnou šachtou na vhadzovanie textílií, ktorá zabraňuje spätnému vyberaniu. Má spevnené dno, takže nepotrebuje špeciálne stojisko. Rozmery tohto kontajnera sú 114 x 121 cm x 220 cm.
Kontajner na staré šatstvo 2,5 m3 | Foto: MEVA-SK
Ďalšou alternatívou je robustnejší model s objemom 9 deväť až 12 m3. Kapacita závisí od druhu vhadzovaného textilu.
Oproti predošlému modelu má dvojkrídlové uzamykateľné dvere a pevnú strechu. V prípade tohto kontajnera výrobca uvádza rozmery 300 x 200 x 200 cm.
Spoločnosť MEVA-SK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.