Mikroorganizmy zo skládok odpadu môžu podľa novej štúdie pomôcť skrátiť životnosť plastov.
V roku 2019 ľudstvo vyprodukovalo 353 miliónov ton plastového odpadu, z ktorých 4 % prenikli do životného prostredia na súši a 2 % do riek a oceánov. Na svete je dnes približne tristo až päťsto tisíc skládok odpadu, na ktorých končí približne polovica globálne vyprodukovaného plastového odpadu.
Plastový odpad a jeho zhodnocovanie sú tak čoraz väčšou témou, pričom sľubnou metódou recyklácie plastov, ktorej možnosti sa aktívne skúmajú, môže byť takzvaná enzymatická a mikrobiálna degradácia.
Enzýmom, ktoré sa nachádzajú na skládkach a ktoré by mohli byť schopné rozkladať plastový odpad, sa najnovšie venoval tím čínskych vedcov. V článku, ktorý bol uverejnený v časopise PNAS Nexus, opisuje autorstvo biokatalytické enzýmy, ktoré sa našli vo vzorkách zo skládok po celom svete.
Skládky sú dejiskom evolúcie
Východiskovým bodom pre štúdiu bola skutočnosť, že skládky odpadov predstavujú prostredia s hojným výskytom plastov, ktoré zároveň obýva obrovské množstvo mikroorganizmov, vo svetle čoho sa stávajú kľúčovým priestorom pre bakteriálnu evolúciu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.