NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Ministerstvo sa vracia k téme zálohovania PET fliaš

Ministerstvo životného prostredia po siedmich rokoch opäť uvažuje nad zavedením zálohovania plastových fliaš.

Ministerstvo sa vracia k téme zálohovania PET fliaš

Foto: Fotolia

Informáciu priniesla televízia TA3, podľa ktorej obchodné reťazce nie sú proti zavedeniu zálohovania, no museli by si zabezpečiť automaty, priestor na skladovanie a systém zberu a odvozu.

Envirorezort preto pripravuje štúdiu, ktorá ukáže, koľko by to celé stálo. Ministerstvo chce tiež zistiť, aký vplyv by malo zálohovanie na zabehnutý systém recyklácie, nakoľko PET fľaše sú najlukratívnejším odpadovým obalom medzi plastmi.

Návrat k téme zálohovania

Zálohovanie PET fliaš nie je na Slovensku novou témou. Prvýkrát bola otvorená už v roku 2010 ustanovením zálohovania PET fliaš za nulovú hodnotu.

Proti zámeru vtedajšieho ministra životného prostredia Józsefa Nagya (Most-Híd) povinne označovať všetky opakovane nepoužiteľné obaly na nápoje, ako zálohované obaly, bez ohľadu na ustanovenú výšku zálohy, vtedy ostro vystúpili najmä výrobcovia a dovozcovia nápojov.

Predsedníčka vlády Iveta Radičová napokon vo februári roku 2011 na margo možného zálohovania PET fliaš a plechoviek na ubezpečila, že zálohy na jednorazové obaly na nápoje zavedené nebudú.

Zálohovanie plastových fliaš sa znovu pokúšali v roku 2015 presadiť v parlamente poslanci za OľaNO, no neúspešne.

Problémom sú najmä zvýšené náklady

Zálohovanie PET fliaš síce prináša o niečo vyššiu efektivitu a výnosnosť zberu, no s podstatnými prevádzkovými nákladmi aj nákladmi na zavedenie. Systém bude drahší.

Zdôrazňuje to aj návrh stanoviska slovenskej vlády zo začiatku júla k návrhu smernice EPaR o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie.

„Náklady, ktoré v súčasnosti nie je možné vyčísliť sa očakávajú v prípade zavedenia systému vratných záloh pre jednorazové plastové nápojové fľaše alebo ustanovením cieľov v oblasti triedeného zberu. Náklady na zavedenie a prevádzku systému vratných záloh, príp. dosahovanie cieľov v oblasti triedeného zberu tak, ako v prípade všetkých systémov rozšírenej zodpovednosti výrobcu, budú znášať hospodárske subjekty zapojené do príslušného dodávateľského reťazca,“ uvádza vláda v dokumente.

Televízia TA3 pripomína aj to, že v súčasnosti je na Slovensku už dlhodobo zavedený systém financovania zberu, triedenia a spracovania plastových obalov prostredníctvom rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

V prípade PET fliaš je na Slovensku vybudovaná silná infraštruktúra zberu z kontajnerov.

Ak by tento tok odpadov ministerstvo vyčlenilo, mohol by to zásadne narušiť systém financovania.

V súčasnosti sa vyzbiera asi 70 percent fliaš, ktoré sa dostanú na slovenský trh. Pri zálohovaní je efektivita zberu vyššia, no s vyššími nákladmi.

„Zálohovanie je ešte efektívnejší spôsob zberu. Máme skúsenosti zo sveta, že tam, kde sú fľaše zálohované, sa efektivita hýbe medzi 90 a 95 percentami,“povedal pre TASR minister životného prostredia László Sólymos.

Na finančnú náročnosť systému zálohovania poukázal aj riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky Martin Haluš.

Inštitút environmentálnej politiky aktuálne analyzuje, koľko by stál takýto systém v slovenských podmienkach. Náklady by si mali deliť predajcovia s výrobcami.

Environmentalisti súhlasia

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. Marianna23.07.2018 (18:12)
    Len stručne pár poznámok po prečítaní časti, ktorá nie je len pre predplatirteľov: Už od 1.1 2003 mali byť na Slovensku zálohované PET fľaše, ale minister hospodárstva Pavol Rusko povedal: "nebude!".Takže v roku 2010 to už nebola žiadna novinka. Stále sa mystifikuje finančnou náročnosťou, hoci takmer všetky supermarkety majú v dnešnej dobe výkupné automaty schopné čítať čiarové kódy. V malých obchodoch v Nemecku (6 rokov po zavedení systému záloh)vykupovali tieto fľaše priamo pri pokladni a svet sa nezrútil. Určite sa do porovnania finančnej náročnosti nezaráta čistenie čiernych skládok, či neporiadku okolo ciest alebo vodných tokov. Taktiež sa opomenie sociálny rozmer tohto opatrenia - ľudia neschopní pravidelnej práce v prípade potreby peňazí sa nemusia uchýliť k trestnej činnosti, ale môžu pozbierať vratné fľaše... Akosi neverím údaju 70% vyzbieraných PET fliaš uvedených na trh. Kde sa vzalo také vysoké číslo? Veď PET fliaš sú plné jarky okolo ciest, uličné smetné nádoby a nemálo sa ich stále nachádza aj v nádobách na zmesový odpad. Predpokladám,že sa neráta z vyššou čistotou vyzbieraných fliaš a teda aj s ich lepším zhodnotením. OZV by mali asi vážny problém po vyčlenení PET fliaš - vážne by poklesli % vyzbieraného a na recykláciu odovzdaného plastového odpadu a možno by konečne vyšlo najavo, že viaceré zberovky sa sústredia len na tzv. čerešničky na torte PET a PE, pričom množstvo separovaného plastu končí na skládkach ako odpad po triedení. Zberovkám by odišla najlepšie obchodovateľná zložka triedeného odpadu...ale uvoľnili by sa kapacity na lepšie triedenie iných plastov, resp. k ľuďom by sa ľahšie dostala informácia, čo všetko môžu separovať ako plast (mnohí stále žijú v ilúzii, že sa triedia len plastové fľaše). Už dávno tu mali byť zálohované PET fľaše a nápojové plechovky!
  2. Radovan Kazda23.07.2018 (18:29)
    Dobrý deň, čo sa týka údaju 70%, to sú odhadované údaje, ktorým osobne celkom dôverujem, nakoľko systém separovania PET fliaš je už na Slovensku veľmi solídne zavedený. Navyše, ďalšia časť PET fliaš, ak nekončia v separovanom zbere, tak končia v zmesovom komunálnom odpade. Aké je percento fliaš, ktoré končia v prírode? To je otázka, ja by som sa prikláňal k veľmi mizivému percentu. Správne by tak mala byť položená otázka, o koľko percent pet fliaš sa zmenší ich podiel po zavedení zálohovania oproti súčasnému stavu. Istotne sa zlepší. Avšak spôsobí to podstatné zvýšenie nákladov pre spotrebiteľa, lebo zavedenie a prevádzkovanie zálohovania nie je zadarmo, prináša zvýšené náklady na infraštruktúru a zvoz. Problematickým bodom je tiež vplyv na životné prostredie, keďže budú potrebné nové zvozové trasy atď. Myslím, že Slovensko by sa malo orientovať na akútnejšie problémy, napríklad ostatné plasty, bioodpad, infraštruktúru zberných dvorov, zvýšenie energetického zhodnocovania odpadov a mnohé iné, kde je pomer cena/výkon pre životné prostredie podstatne lepší.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.

J. Stet: Recyklujme, ak je to naozaj reálne a cenovo výhodné

J. Stet: Recyklujme, ak je to naozaj reálne a cenovo výhodné

Odpad z centrálnej časti Londýna končí takmer všetok v spaľovni. Westminster však musí zvýšiť mieru recyklácie na 45 %, čo nebude ľahké z mnohých dôvodov.

Cirkulárna ekonomika v Únii je ešte len v plienkach, tvrdí EEA

Cirkulárna ekonomika v Únii je ešte len v plienkach, tvrdí EEA

Napriek progresu je stále čo doháňať.