Plastics Cloud je platforma, ktorá bude zhromažďovať informácie o plastovom odpade | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Plastics Cloud je platforma, ktorá bude zhromažďovať informácie o plastovom odpade

Údajov o plastovom odpade je veľa, no ich spracovaniu zatiaľ venujeme iba veľmi málo pozornosti. Tento projekt sľubuje, že keď budeme mať o plastoch prehľad, budeme s nimi vedieť efektívnejšie naložiť a zmenšíme ich produkciu.

Plastics Cloud je platforma, ktorá bude zhromažďovať informácie o plastovom odpade. Pomôže zmenšiť jeho produkciu a lepšie s ním nakladať

Foto: Fotolia

Údaje by mali priniesť efektívne riešenia

Softwarová spoločnosť SAP v pondelok oznámila, že sa bude podieľať na vývoji platformy Plastics Cloud, ktorej cieľom bude zhromažďovať informácie z dodávateľského reťazca o plastoch.

Cloud poskytne údaje, na základe ktorých bude možné nájsť efektívnejšie riešenia týkajúce sa plastového odpadu, najmä jeho redukcie. Taktiež poslúži na predpovedanie trendov na trhu s plastmi a v ich recyklácii.

Odvetvie služieb tak získa lepší prehľad o súčasnej situácii na trhu s plastmi a spoločnosti budú schopné efektívnejšie uspokojiť dopyt. K údajom budú mať prístup aj spotrebitelia, ktorí sa prostredníctvom softwaru budú môcť dozvedieť viac o tom, aké množstvo plastov sami spotrebujú.

Software bude zaznamenávať celú škálu informácií – napríklad o plastovej fľaši bude vedieť, kde a z akých materiálov bola vyrobená a akým spôsobom sa dostala až na poličku konkrétneho supermarketu. V skratke bude „mapovať príbeh“ plastového odpadu.

Spotrebitelia sú dezinformovaní

SAP a ďalší partneri sa rozhodli platformu vyvinúť po tom, čo uskutočnili analýzu správania na vzorke spotrebiteľov. Výskum ukázal, že ľudia sú veľmi často zmätení, čo sa recyklácie plastov týka a mnohokrát nevedia, čo možno a nemožno recyklovať. To má vplyv na schopnosť spoločností zmenšiť produkciu plastového odpadu.

„Potrebujeme lepší spôsob spracovania údajov. V rámci dodávateľského reťazca plastov neustále pribúda obrovské množstvo informácií, no zatiaľ neexistuje žiadny spôsob, ako sa k týmto informáciám ľahko dostať,“ uvádza Jens Amail, riaditeľ SAP pre Spojené kráľovstvo a Írsko.

Tvorba platformy Plastics Cloud je zároveň v súlade s cieľmi udržateľného rozvoja, ktoré si stanovila OSN.

UK Plastic Pact

V rámci projektu sa spoločnosť SAP stala členom iniciatívy UK Plastic Pact, ktorá spája vlády, miestne zastupiteľstvá, mimovládne organizácie a spoločnosti z dodávateľského reťazca plastov. Súčasťou sú aj spoločnosti ako napríklad Nestlé alebo Marks & Spencer.

Cieľom iniciatívy je hľadať riešenia ako zredukovať množstvo plastového odpadu a prispievať k fungovaniu obehového hospodárstva.

Spoločnosť SAP okrem toho spolupracuje aj s dizajnérskou agentúrou Design Thinkers Academy London.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.