Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Na Slovensku sa ročne predá takmer miliarda plastových fliaš a plechoviek

V predaji nápojových obalov rastie na Slovensku najrýchlejšie segment plechoviek. Zaujímavé čísla sa týkajú aj ďalších výrobkov, ktoré spadajú pod pripravovanú smernicu o znižovaní ich vplyvu – vatových tyčiniek a tabakových filtrov.

Plechovky

Foto: Fotolia

Jana Magicová, ktorá pôsobí na pozícii Client Service Manager v spoločnosti Nielsen, prezentovala včera výsledky maloobchodného auditu spoločnosti.

Upozornila na to, že za jeden rok, ktorý skončil v marci 2019, sa v maloobchode (predajne potravín, zmiešaného tovaru a čerpacích staníc) predalo na Slovensku až 570 miliónov kusov PET fliaš. Tvoria ich minerálne vody, malinovky, ľadové čaje, pivá, radlery, energetické nápoje, sirupy a džúsy.

Jana MagicováJana Magicová | Foto: Odpady-portal.sk

„Pre ilustráciu množstva nakúpených plastových fliaš v týchto nápojových kategóriách si predstavme spotrebu na jedného Slováka, ktorá sa dostala cez hranicu 100 kusov fliaš ročne. Celkový počet predaných kusov nápojov v maloobchode medziročne narástol o viac ako 5 %, plastové balenia rástli trochu pomalším tempom - o necelé 3 %.“

Rýchlejšie ako predaj plastových fliaš rástol podiel plechoviek, ktoré posilnili svoje postavenie vo všetkých kategóriách. Najvýraznejšie je to viditeľné pri pivách, radleroch a energetických nápojoch.

Plechoviek sa ročne predá 350 miliónov kusov, no medziročný nárast je až 13 percent. Návrh ministerstva životného prostredia zaviesť zálohovanie nápojových obalov - plastových fliaš a plechoviek - by sa tak týkal 920 miliónov kusov obalov. Ich zhodnotenie je v súčasnosti zabezpečované systémom rozšírenej zodpovednosti výrobcov v zmysle európskej legislatívy.

nápojové obaly na slovenskuPodiel typov balení nápojových obalov v kusoch | Zdroj: Nielsen

Najviac sa predá mineráliek

Z nápojov, ktoré su baléné do PET fliaš, sa na trhu predá najviac mineráliek. Je to až 60 % zo všetkých nápojových obalov v PET fľašiach.

Minerálky, podobne ako limonády a ľadové čaje, prakticky nemajú v balení konkurenciu voči plastovým fľašiam. „Podiel plastových balení je u mineráliek a stolových vodách takmer 100 %. Približne 90 % z celkového počtu predaných kusov tvoria plastové fľaše aj v limonádach a ľadových čajoch,“ konštatuje Jana Magicová.

Jana MagicováJana Magicová | Foto: Odpady-portal.sk

Naopak plechovky sú dominantným obalom (viac ako 90 %) u energetických nápojov, tvoria tiež takmer dve tretiny balení piva a radlerov.

Plechovkám sa darí aj u mailnoviek, kde tvoria zatiaľ, síce len devätpercentný podiel, ale ich medziročný nárast podielu bol až o 27 %.

Sklenené obaly ustupujú

Celkový predaj balení v skle dlhodobo stagnuje. Podľa J. Magicovej ich počet medziročne poklesol v najväčšej kategórii piva a radlerov, kde tvorí v rámci typov balenia sklo viac ako štvrtinu predaných kusov, no medziročne klesol asi o jedno percento.

Naopak, mierny nárast zaznamenalo sklo v džúsoch a sirupoch, kde je však podiel sklenených balení oveľa nižší ako pri pive.

Vatových tyčiniek je takmer trištvrte miliardy ročne

Nielsen spočítal aj počet vatových tyčiniek, ktoré sa predali za rok v maloobchode. Je ich 735 miliónov kusov.

Cigaretové filtre sú ďalším cieľom

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Viacerým pripomienkujúcim sa nepozdáva, že v niektorých prípadoch by sa mali limity sprísniť.