NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Elektrárne na odpad možno pribudnú aj na Slovensku. Firma ohlásila veľkú investíciu

Vybudovanie zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov bude potrebovať podporu legislatívy aj verejnosti.

Elektrárne na odpad možno pribudnú aj na Slovensku. Firma ohlásila veľkú investíciu

Vizualizácia budúceho Centra cirkulárnej ekonomiky | Zdroj: ewia

Skupina Wood & Company prezentovala včera svoj zámer vybudovať na Slovensku päť centier cirkulárnej ekonomiky s investičnými nákladmi 600 miliónov eur. Vo vybraných regiónoch by tak mali plnohodnotne nahradiť skládkovanie odpadu.

Projekty bude zastrešovať nová akciová spoločnosť ewia.

„Investíciu treba vnímať ako projektovú vec, rozloženú na desať rokov,“ priblížil Ľubomír Šoltýs, ktorý je predsedom predstavenstva a partnerom skupiny Wood & Company.

Marián Christenko, Ľubomír Šoltýs, Ivana Maleš, Peter KlingMarián Christenko, Ľubomír Šoltýs, Ivana Maleš a Peter Kling na tlačovej konferencii 14. mája 2019
Foto: Odpady-portal.sk

Wood & Company je investičnou bankou, ktorá pôsobí v regióne strednej a východnej Európy. Zameriava sa na poskytovanie služieb korporátnych financií, obchodovanie s cennými papiermi a správu aktív, v súčasnosti je aktívna najmä v oblasti nehnuteľností.

V odpadovom hospodárstve na Slovensku je skupina známa vďaka svojej akvizícii v košickej spoločnosti KOSIT, v ktorej je majoritným akcionárom.

Založená bola v roku 1991 a jej aktíva presahujú 500 mil. eur v oblasti zdravotníckeho tovaru, farmaceutického priemyslu, nakladania s odpadmi, nehnuteľností a informačných technológií.

Veľa skládkujeme

Slovensko v súčasnosti recykluje približne 30 % komunálneho odpadu a energeticky zhodnocuje 10 %, pričom zvyšných 60 % končí naďalej na skládkach odpadu.

Nakladanie s odpadom v Európe | Zdroj: ewia | zväčšiť obrázok

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti ewia aj košickej KOSIT Mariána Christenka tie krajiny, ktoré sú v odkláňaní odpadu od skládok najďalej, ich nahrádzajú najmä energetickým zhodnocovaním odpadov (Waste to Energy – WtE).

Niektoré krajiny, akou je napríklad Švédsko, majú kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov dokonca vyššie, než je potrebná kapacita pre domáci odpad, preto dovážajú na zhodnotenie odpad zo zahraničia.

V roku 2016, kedy sa v skupine začali venovať projektu rozvoja odpadového hospodárstva na Slovensku, disponovalo Slovensko dvoma zariadeniami WtE - v Košiciach, ktoré prevádzkuje KOSIT, a v Bratislave (OLO) - s kapacitou približne 300 tisíc ton odpadov, na ktorých zhodnocovalo približne 200 tisíc ton odpadov.

Marián ChristenkoMarián Christenko | Foto: Odpady-portal.sk

Podľa M. Christenka na Slovensku existujú regióny, ktoré sú dostatočne veľké na to, aby v nich efektívne fungovalo zariadenie WtE.

„Centrum sme z pohľadu spracovateľskej kapacity projektovali pre väčšie regióny so spádovou oblasťou 200 000 až 300 000 obyvateľov. Ako vhodné lokality prichádzajú do úvahy regióny Trnavy, Nitry, Banskej Bystrice, Trenčína, Žiliny či Martina.“

Trattamento Rifiuti MetropolitaniMnoho elektrárni na odpad vo svete sú architektonické skvosty.
Príkladom je moderná spaľovňa
Trattamento Rifiuti Metropolitani v Turíne. | Zdroj: ewia

Odpad ako zdroj energie je zároveň racionálnou alternatívou ku spaľovaniu uhlia. Na Slovensku sa ročne vyťaží 1,5 milióna ton hnedého uhlia s energetickou výhrevnosťou približne 10 GJ/t. Podobné množstvo odpadov sa ročne uloží na skládku, avšak s vyššou výhrevnosťou.

„Na jednej strane niečo dolujeme zo zeme, na druhej tam podobný objem zakopávame,“ vysvetľuje.

Peter Kling, odborník na výstavbu zariadení na energetické využitie odpadov z Fínska, doplnil, že v jeho krajine mali pred desaťročím rovnakú dilemu so skládkami ako Slovensko. Intenzívnou prácou s verejnosťou sa však spoločnosť dokázala veľmi rýchlo zmobilizovať a vo Fínsku vytvorili podmienky pre vznik zariadení na výrobu elektriny a tepla z odpadov.

Peter KlingPeter Kling | Foto: Odpady-portal.sk

Primárne vyššie stupne hierarchie

Cieľom centier je predovšetkým materiálové zhodnotenie odpadov, to znamená, že len odpad, ktorý nie je možné recyklovať alebo inak zhodnotiť, by mal skončiť ako palivo na výrobu elektriny a tepla.

Súčasťou centier cirkulárnej ekonomiky majú byť aj vzdelávacie centrá environmentálnej výchovy a opätovného použitia a úzka spolupráca s výskumom, ktorý sa zaoberá využitím odpadov.

Podľa Ivany Maleš, spoluzakladateľky Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, spôsobom, akým Slovensko manažovalo odpadové hospodárstvo doteraz, sa nepodarí dosiahnuť cieľ 50 % miery recyklácie do roku 2020.

Ivana MalešIvana Maleš | Foto: Odpady-portal.sk

Kritizuje najmä fakt, že slovenskej legislatíve chýba stanovený termín zákazu skládkovania odpadu. Predpokladá sa, že v roku 2028 bude naplnená celá kapacita skládok na Slovensku, preto hrozí, že budú vznikať nové kapacity.

Na druhej strane chýbajú Slovensku aj Európe kapacity na spracovanie nerecyklovateľných plastov, keďže viacerí tradiční odberatelia z Ázie začali tento dovoz zakazovať.

„Oceňujeme, že súčasťou projektu budú aj centrá opätovného použitia, ktoré sa zatiaľ na Slovensku nepodarilo vybudovať, no patria k najvyšším priečkam hierarchie odpadového hospodárstva,“ zhodnotila Ivana Maleš.

skládky na slovenskuMapa skládok na Slovensku | Zdroj: ewia | zväčšiť obrázok

Gigantická investícia

Náklady na vybudovanie piatich centier cirkulárnej ekonomiky by podľa Wood & Company mali dosiahnuť 600 miliónov eur.

Ľubomír Šoltýs reagoval na otázku, či firma plánuje zapojiť do tejto investície aj štát alebo eurofondy.

„Dnes chceme predovšetkým upozorniť na problém, ktorý má Slovensko s odpadovým hospodárstvom a zároveň vyjadriť náš zámer pustiť sa do jeho riešenia,“ objasnil.

Ľubomír ŠoltýsĽubomír Šoltýs (vpravo) | Foto: Odpady-portal.sk

„Na problém sme sa pozreli z pozície, že ak vieme, koľko odpadov budeme na Slovensku maximálne môcť uložiť na skládku a koľko odpadov dokážeme recyklovať, tak zostáva zvyšok, ktorý budeme musieť nejakým spôsobom riešiť. A to je práve energetickým zhodnocovaním odpadov, ktoré si vyžaduje takúto investíciu."

Podľa Ľ. Šoltýsa nie je súčasná slovenská legislatíva energetickému zhodnocovaniu odpadov naklonená. Viacero krajín využilo financovanie cez štrukturálne fondy EÚ ešte v čase, kedy existovala takáto možnosť. Postoj únie k podpore WtE je v súčasností rezervovaný, nakoľko západné krajiny už majú vybudované dostatočné kapacity, ktoré dokážu prijať aj odpad z iných krajín.

Firma preto apeluje na ministerstvo, aby sa pokúsilo vyjednať možnosti čerpania takýchto prostriedkov.

„Ak sa Slovensku nepodarí využiť tieto možnosti, tak potrebujeme iné legislatívne prostredie.“

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov v EurópeZariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov v Európe | Zdroj: ewia | zväčšiť obrázok

Šéf skupiny Wood & Company ocenil niektoré kroky ministerstva, najmä zvýšenie poplatkov za skládkovanie, ktoré vytvára impulz pre alternatívne nakladanie s odpadom.

„Z pohľadu investora sme pripravení do toho ísť investorsky sami, ak nepresvedčíme ďalších partnerov. Akúkoľvek spoluprácu s municipalitami vítame.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Najlepším riešením pre textilný odpad je rozšírená zodpovednosť, tvrdí správa

Autori poukazujú na efektívnosť systému EPR, ktorý zabezpečuje všetky procesy od zberu až po finálne zhodnotenie.

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Prepísali projekt na skládke exministra Vlčana. Má sa rozšíriť viac, plánujú úplne novú kazetu

Aktualizovaný projekt ráta s podstatne väčším rozšírením skládky.

X
X
X
X