Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Čo robia Európania pre znižovanie plastového odpadu? EEA Slovensko príliš nepochválila

Podľa EEA sa krajiny EÚ postupne snažia zavádzať rôzne preventívne opatrenia. Explicitné ciele v oblasti predchádzania vzniku odpadu má stanovené len 9 krajín. Slovensko nie.

Čo robia Európania pre znižovanie plastového odpadu? EEA Slovensko príliš nepochválila

Foto: EEA

Napriek výraznej snahe riešiť rastúci problém plastového odpadu, ako je zákaz plastových nákupných tašiek alebo slamiek, v Európe ešte stále nie sú rozšírené špecifické ciele v oblasti prevencie pre rôzne druhy plastového odpadu, tvrdí Európska environmentálna agentúra (EEA).

Zároveň dodáva, že len deväť krajín má stanovené explicitné a vyhovujúce ciele v oblasti predchádzania vzniku plastového odpadu.

Najnovšia správa EEA „Bránenie vzniku plastového odpadu v Európe“ tak mapuje a analyzuje snahy členských štátov Únie o riešenie problematiky tvorby plastových odpadov prostredníctvom preventívnych opatrení (odkaz na celú správu nájdete na konci článku).

Podľa agentúry by sa mala uprednostniť prevencia najškodlivejších druhov plastov, ako sú plasty na jedno použitie a nerecyklovateľné plastové výrobky.

Dôraz treba klásť na odpad z plastových obalov

„Zatiaľ čo poplatky za plastové nákupné tašky viedli v mnohých krajinách k významným výsledkom v znižovaní ich používania a plytvania, takéto opatrenia by sa mali uplatňovať aj na iné druhy plastových výrobkov, ako je napríklad odpad z plastových obalov, ktorý tvorí najväčší prúd plastového odpadu v Európe,“ zdôrazňuje EEA.

EÚ nedávno prijala opatrenia v oblasti predchádzania vzniku odpadu a zaviedla nové opatrenia na riešenie problematiky plastového odpadu a znečisťovania.

Ide napríklad o Európsku stratégiu pre plasty v obehovom hospodárstve z roku 2018 a nedávno prijatú smernicu o jednorazových plastových výrobkoch.

Európska stratégia poznamenáva, že kapacity recyklácie plastov neudržiavajú krok s rastúcou celosvetovou výrobou plastov. V súčasnosti sa v Európe zbiera len 30 % plastového odpadu na recykláciu.

Okrem toho sa takmer polovica recyklačných operácií uskutočňuje mimo Európy, kde sa environmentálne postupy a normy môžu líšiť.

Pritom takmer jedna pätina celosvetovej produkcie plastov o veľkosti 335 miliónov ton bola vyrobená práve v Európe. Plasty sú využívané hlavne v obaloch a v stavebníctve.

Plastový odpad ako prioritný prúd odpadu

EEA v hodnotení identifikovala 173 opatrení na predchádzanie vzniku odpadu, ktoré boli buď implementované v krajinách, alebo naplánované na ich realizáciu.

Správa je založená na preskúmaní národných a regionálnych programov predchádzania vzniku odpadu a vyplýva z prieskumu uskutočneného v 27 členských štátoch EÚ (okrem Cypru, ktorý neprijal program predchádzania vzniku odpadu) a na Islande, v Nórsku, Švajčiarsku a Turecku.

Plasty ako prioritný prúd odpadu / Foto: EEA

Agentúra tak prišla na niekoľko zásadných zistení. Plastový odpad bol vyhlásený za prioritný prúd odpadu v takmer polovici skúmaných krajín vrátane Slovenska. Výnimku tvoria krajiny ako Maďarsko, Česko, Chorvátsko, Rumunsko či Poľsko.

Len 9 krajín má explicitné ciele, Slovensko nie

Zo 173 identifikovaných opatrení na predchádzanie vzniku odpadu 105 pokrýva fázu výroby plastových výrobkov a 69 pokrýva fázu spotreby.

S výnimkou vnútroštátnych opatrení, ako je napríklad poplatok za plastové tašky, väčšina identifikovaných preventívnych opatrení pozostáva z dobrovoľných dohôd a rôznych informačných činností.

Prehľad opatrení / Foto: EEA

Približne 20 % opatrení sú trhovo orientované nástroje. Väčšina z nich sa týka účtovania poplatkov spotrebiteľom za používanie plastových tašiek.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.