Nedostatok odpadu na vstupe aj EIA. Aké sú výzvy pre spracovanie kuchynského odpadu v bioplynových staniciach? | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Nedostatok odpadu na vstupe aj EIA. Aké sú výzvy pre spracovanie kuchynského odpadu v bioplynových staniciach?

O potenciáli využívania bioplynových staníc na spracovanie kuchynského odpadu hovorila predsedníčka Slovenskej bioplynovej asociácie Erika Fečke Gyöngyová.

Erika Fečke Gyöngyová

Foto: Erika Fečke Gyöngyová na online kongrese Deň odpadového hospodárstva 2020

V článku sa dočítate:

  • čo môže bioplynová stanica vyprodukovať z biologicky rozložiteľného odpadu,
  • čo patrí do bioplynových staníc a čo, naopak, nepatrí,
  • či je efektívnejšie nechať mechanickú úpravu odpadu a hygienizáciu na jeho zberateľa, prípadne na samotnú bioplynovú stanicu,
  • koľko energie dokáže vyprodukovať bioplynová stanica,
  • aké sú hlavné výhody spracovania kuchynského odpadu v bioplynových staniciach,
  • v čom spočívajú hlavné úskalia tohto procesu.

Slovensko má dostatočne vybavenú infraštruktúru bioplynovými stanicami. Niektoré bioplynky už majú dokonca zabezpečenú aj mechanickú úpravu a hygienizáciu. Úskalia v spracovaní kuchynského odpadu v týchto zariadeniach však spočívajú v iných skutočnostiach.

O potenciáli, možnostiach a výzvach využívania bioplyniek na účely spracovania biologicky rozložiteľného odpadu hovorila na online kongrese Deň odpadového hospodárstva 2020 Erika Fečke Gyöngyová, predsedníčka Slovenskej bioplynovej asociácie.

Elektrina, teplo aj digestát

Na akom princípe funguje bioplynová stanica? Do fermentora vstupuje bioodpad alebo akákoľvek vstupná surovina, ktorá sa rôznymi zložitými procesmi rozkladá na samotný bioplyn, ktorý sa zachytáva v plynojeme.

Ten je následne odvádzaný do kogeneračnej jednotky, čo je niečo ako spaľovací motor, na ktorý je napojený generátor. Ten už vyrába samotnú elektrinu a druhým produktom je teplo, a to zhruba v pomere jedna k jednej.

Tretím produktom je digestát, ktorý poľnohospodári využívajú ako hnojivo. „Ďalšia nadstavba, ktorá sa, dúfam, rozbehne aj na Slovensku, je produkcia biometánu, keď vyrobený bioplyn nejde priamo do kogeneračnej jednotky, ale ide cez nejaký systém úpravy, čistenia a vyrába sa biometán. Je to kvalita zemného plynu, prípadne sa stláča na Bio CNG alebo skvapalňuje na Bio LNG,“ vysvetľuje E. Fečke Gyöngyová.

Podstatné podľa nej je to, že bioplynové stanice fungujú 365 dní v roku a 24 hodín denne. Sú to nepretržité prevádzky, hoci sú tam tiež, samozrejme, nejaké odstávky, ale tie sú veľmi krátke.

Čo patrí do bioplynových staníc?

Bioplynky veľmi ľahko spracujú kuchynský a reštauračný odpad, oleje a tuky, potraviny z obchodov, vedľajšie živočíšne produkty z bitúnkov či mliekarní, rôzne vedľajšie rastlinné produkty z mlynov či pekární, ale aj ostatné odpady z potravinárskeho priemyslu.

Ľubomír Augustín a Erika Fečke Gyöngyová na online kongrese DOH 2020

Medzi odpady, ktoré bioplynky nedokážu zhodnotiť, patria papier a lepenka, drevo, lístie, suchá tráva, pričom v prípade zeleného biologicky rozložiteľného odpadu a odpadu z trhovísk záleží podľa zloženia.

„To, že tieto materiálny nie sú vhodné pre bioplynku, je spôsobené tým, že majú veľkú časť nerozložiteľnej organickej hmoty, jednak aj tým, že to drevo a lístie by sa museli nejakým spôsobom spracovať, aby sa v tej tekutej fáze bioplynky dokázalo či už vôbec dostať dovnútra, alebo rozkladať. Je to teda materiál, ktorý v anaeróbnom prostredí nedokáže odovzdať nejakým spôsobom svoju energiu a zbytočne by to zahlcovalo objem fermentora,“ vysvetľuje ďalej. 

RECobal

Kde zabezpečiť hygienizáciu?

Najdôležitejšou legislatívnou podmienkou pre spracovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu je drvenie, homogenizácia a hygienizácia, bez splnenia týchto podmienok sa dané odpady nemôžu spracovávať.

Náklad na technológiu predstavuje približne 250-tisíc eur, čo však, samozrejme, závisí aj od daného objemu či kapacity. „Toto je taká prvá podstatná vec, kvôli ktorej to momentálne nefunguje,“ zdôrazňuje predsedníčka Slovenskej bioplynovej asociácie.

INISOFT

Mechanická úprava a hygienizácia môžu prebiehať tak, že zberateľ odpadu donesie celý vyzbieraný odpad priamo na bioplynku, tá zabezpečí mechanickú úpravu aj hygienizáciu. Pri hygienizácii je výhodou, že zariadenie dokáže využívať vlastné teplo z kogeneračnej jednotky, keďže bioplynové stanice nevyužívajú sto percent svojho tepla.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Zariadenie na energetické využitie odpadu má byť po modernizácii ekologickejšie. Novou investíciou sa však celkové energetické zhodnocovanie odpadu zvýši len mierne.

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Stredoslovenská obec využíva na tzv. množstvový zber systém založený na žetónoch. Obyvatelia platia za odpad v závislosti od toho, koľko ho vytvoria.

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Výrobcovia a distribútori môžu nezálohované obaly uvádzať na trh do konca januára. Obchodníci majú čas na dopredaj zásob do 30. júna.