NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Raši podáva trestné oznámenie pre biologický odpad z plošného testovania

Rezort obrany sa bráni, že pri skladovaní biologického odpadu postupuje zodpovedne, bezpečne a v súlade s požiadavkami na zhromažďovanie nebezpečného odpadu.

Raši podáva trestné oznámenie pre biologický odpad z plošného testovania

Foto: FB Richard Raši

Poslanec Národnej rady SR Richard Raši (nezaradený) podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre biologicky kontaminovaný odpad z plošného testovania.

Tvrdí, že nebezpečný odpad pochádzajúci z celoplošného testovania nie je možné uskladňovať ako bežný odpad. Ide o infekčný zdravotnícky odpad, na ktorého likvidáciu sa vzťahuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 553/2007.

Na tlačovej konferencii skonštatoval, že v hangároch a priestoroch vojenského areálu Mokraď na Liptove sa kopí 300 až 400 ton biologicky kontaminovaného odpadu z celoplošného testovania.  

Uvádza, že podľa paragrafu deväť spomínanej vyhlášky sa biologicky kontaminovaný odpad skladuje vo vyhradenom priestore najviac sedem dní, v priestore vybavenom chladiacim zariadením najviac 14 dní, o tom sa vedie písomná evidencia. Biologicky kontaminovaný odpad sa môže skladovať aj zmrazovaním, avšak najviac na tri mesiace.

„Keďže by sme potrebovali mraziace priestory možno vo veľkosti futbalového ihriska, ktoré, samozrejme, nemáme, a od celoplošného testovania ubehol viac ako mesiac, je zrejmé, že ministerstvo obrany vysoko pravdepodobne porušuje platnú legislatívu,“ zdôraznil R. Raši.

Porušenie legislatívy potvrdil aj Budaj, tvrdí Raši

Ďalej dodáva, že zákon o odpadoch okrem urýchleného zlikvidovania odpadu totiž požaduje aj súhlas orgánov štátnej správy zaoberajúcich sa odpadovým hospodárstvom, ktorý sa udeľuje na nakladanie s nebezpečnými odpadmi vrátane ich dopravy.

Podľa Rašiho aj minister životného prostredia Ján Budaj povedal, že v rámci nakladania s odpadmi počas celoplošného testovania došlo k porušeniu legislatívy, citujúc ministra: „To, že ten odpad deponovali pred definitívnou likvidáciou, je postup v kritickej a mimoriadnej situácii, ktorý možno úplne nejde podľa litery zákona, a ten myslí na mierové časy, v ktorých sa nahromadí odpad tohto druhu v takom krátkom čase a v takom množstve.“

„My nie sme vo vojne, my fungujeme podľa platnej legislatívy a sám minister Budaj povedal, že nejdeme úplne podľa litery zákona,“ reaguje R. Raši.

Tento postup by mal podľa neho preverovať aj Úrad verejného zdravotníctva SR, pretože nakladanie s biologicky kontaminovaným odpadom pochádzajúcim z úkonov, ktoré sú robené zdravotníkmi, spadá do jeho pôsobnosti.

Podal trestné oznámenie

 
 

Zostáva vám 69% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.