Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

V Žilinskom kraji má vyrásť technologické zariadenie na materiálové zhodnocovanie odpadov

Zariadenie má fungovať na báze autoklávovej technológie. Podľa spoločnosti zabezpečí v porovnaní s klasickými MBÚ vyššiu efektivitu triedenia aj vyššiu mieru hygieny.

V Žilinskom kraji má vyrásť technologické zariadenie na materiálové zhodnocovanie odpadov

Foto: Bioelektra Group

V článku sa dozviete:

 • kde možno vyrastie nové zariadenie na materiálové zhodnocovanie odpadov,
 • na akej báze funguje,
 • v čom spočíva daná technológia,
 • v akej susednej krajine už funguje podobné zariadenie,
 • s akou ročnou kapacitou počíta,
 • aká je predpokladaná výška investície,
 • aký odpad by malo zariadenie spracovávať.

V Martine možno vyrastie nové technologické zariadenie na materiálové zhodnocovanie odpadov. Vyplýva to zo zámeru spoločnosti BIOELEKTRA Martin, ktorý je zverejnený na Informačnom portáli rezortu MŽP SR (odkaz na všetky dokumenty nájdete na konci článku).

Užívateľom navrhovanej činnosti je spoločnosť BIOELEKTRA Martin, účelová akciová spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2017 s obchodným menom RIGHT POWER ONE, pričom v apríli minulého roku bolo jej obchodné meno zmenené na súčasný variant za účelom následnej prevádzky navrhovanej činnosti. Jej akcionármi s kontrolným vplyvom sú spoločnosti BIOELEKTRA SE a RIGHT POWER.

BIOELEKTRA SE so sídlom v Bratislave je európska spoločnosť, ktorá je dcérskou spoločnosťou BIOELEKTRA GROUP S.A. – technologickej spoločnosti, ktorá investuje do vývoja riešení pre odpadové hospodárstvo a spracovanie či recykláciu komunálneho odpadu.

Základom je autoklávové zariadenie

Spoločnosť vyvinula vlastnú technológiu, ktorou je autoklávové (sterilizačné) zariadenie na mechanicko-tepelné spracovanie komunálneho odpadu, čím chce ponúkať riešenie na spracovanie a recykláciu s cieľom naplniť podstatu cirkulárnej ekonomiky.

Podľa zákona o odpadoch „materiálové zhodnocovanie odpadu je činnosť zhodnocovania odpadu okrem energetického zhodnocovania a opätovného spracovania na materiály, ktoré sa majú použiť ako palivo alebo iné prostriedky na výrobu energie. Za materiálové zhodnocovanie sa považuje najmä príprava na opätovné použitie, recyklácia a spätné zasypávanie“.

Spoločnosť chce prispievať k znižovaniu podielu zneškodňovaných odpadov skládkovaním, spaľovaním, ale aj k znižovaniu podielu odpadov odovzdávaných na iné zhodnocovanie, ako je napríklad energetické zhodnocovanie. 

Dni teplárenstva a energetiky 2021

Navrhovaná činnosť je podľa spoločnosti koncipovaná tak, aby v čo najväčšej miere nadväzovala na zavedené systémy zberu komunálnych odpadov v jednotlivých obciach a mestách spádovej oblasti. Patria sem okresy Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, Prievidza, Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo.

Chcú zabezpečiť odklon od skládkovania

V rámci procesu sa odpad najprv sterilizuje a následne sa sterilizovaný odpad automaticky triedi na použiteľné frakcie rozličných druhotných surovín, organickú frakciu a TAP, ktoré sú určené na ďalšie využitie.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

ISOH z nás robí rukojemníkov, tvrdia OZV. Ministerstvo chystá trestnoprávne kroky

Výrobcovia a OZV musia podľa zákona od 1. januára 2021 administrovať svoje dáta cez ISOH. Upozorňujú však, že zákonnú povinnosť splniť nemôžu, pretože ISOH stále nie je funkčný.

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Ministerstvo plánuje novelizovať viaceré právne predpisy aj navrhnúť jeden úplne nový zákon.

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Nebezpečný odpad z testovania uskladnili na Liptove, prvých 50 ton už spálili

Odpad z plošného testovania na COVID-19 v súčasnosti zhodnocuje jediná spaľovňa. Vojenská nemocnica hľadá ďalšie spaľovne, ktoré môžu nebezpečný odpad zlikvidovať.