NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Zastaraný informačný systém či freeriding. NKÚ identifikoval medzery v nakladaní s plastovým odpadom

Podľa NKÚ je nadhodnotené aj vykazovanie miery recyklácie odpadov. Na skládkach tak končí oveľa viac plastového odpadu, než sa oficiálne uvádza.

Zastaraný informačný systém či freeriding. NKÚ identifikoval medzery v nakladaní s plastovým odpadom

Foto: Odpady-portal.sk

Slovensku bránia v lepšom nakladaní s plastovým odpadom a iniciovaniu pozitívnych zmien, ktorými by sa krajine podarilo priblížiť k plneniu cieľov Európskej únie, viaceré oblasti. Vyplýva to z najnovšej správy o výsledku kontroly, ktorú dnes (26. marca) zverejnil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). Odkaz na celú správu nájdete na konci článku.

Účelom kontrolnej akcie bolo posúdiť stav v oblasti vzniku a nakladania s plastovým odpadom, ako aj dostatočnosť opatrení, ktoré prijal štát na zlepšenie stavu.

NKÚ nezistil porušenie zákonov či iných všeobecne záväzných právnych predpisov zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), avšak konštatuje, že identifikoval významné systémové nedostatky, ktoré majú vplyv na správne a účinné fungovanie jednotlivých nástrojov v oblasti nakladania s plastovým odpadom.

Kontrolóri celkovo poukazujú na päť problematických oblastí. Prvou z nich je nenakladanie s plastovým odpadom v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva.

Envrirorezort má pritom pracovať s odhadom rôznych zúčastnených strán, podľa ktorého na skládkach končí viac ako 30 % celkového vytriedeného odpadu.

Úrad odporúča ministerstvu, aby prijalo rázne opatrenia smerujúce k predchádzaniu vzniku plastového odpadu, ako je presadeniu ekodizajnu, zeleného verejného obstarávania, ekomodulácie a iných nástrojov, a zároveň zefektívnilo komunikáciu s inými inštitúciami, s ktorými tieto oblasti súvisia.

Nadhodnotené ukazovatele?

Problémom je aj vykazovanie recyklácie plastového odpadu. Kontrolóri zdôrazňujú, že ak sú odhady a analýzy MŽP SR aspoň trochu reálne, miera recyklácie vykázaná v kontrolovanom období obsahovala významné chyby, pričom v rokoch 2017 a 2018 išlo podľa NKÚ dokonca o extrémne rozdiely.

Foto: NKÚ

Zároveň dodáva, že do analýzy ešte nie je zahrnutý napríklad littering, keďže NKÚ SR nedisponuje informáciou, aké je zastúpenie takého odpadu na celkovom plastovom odpade.

„V najaktuálnejšej správe o stave životného prostredia SR boli vykázané iné hodnoty, oproti tým, akými v súčasnosti disponuje MŽP SR. Údaje o nakladaní s plastovým odpadom sa kvôli ich spätnému reevidovaniu po ich publikovaní niekoľkokrát menili, nezrovnalosti boli preto identifikované aj štatistikách spracovávaných EÚ,“ konštatuje NKÚ s tým, že sledované ukazovatele sú v súčasnosti zo strany Slovenska výrazne nadhodnotené.

INISOFT

Kontrolóri si však zároveň uvedomujú, že nesprávnosť vykazovania nie je len slovenským problémom, pričom v dohľadnej dobe sa dá v dôsledku sprísnenia pravidiel očakávať zreálnenie vykazovaných mier recyklácie členských krajín.

„Napriek tomu, že vykazované hodnoty o plastovom odpade sú skôr len odhadmi, s určitosťou tiež možno povedať, že množstvo plastového odpadu sa každoročne výrazne zvyšuje napriek tomu, že predchádzanie vzniku odpadu je podľa hierarchie odpadového hospodárstva hlavnou úlohou štátu,“ zdôrazňuje ďalej.

Vhodnou ilustráciou je skutočnosť, že v roku 2019 sa v krajine uviedlo na trh až o polovicu viac plastových výrobkov a obalov, ako tomu bolo v roku 2017.

Problémom je aj zastaraný informačný systém

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Na Liptove má vyrásť nové zariadenie na termochemickú recykláciu plastov

Investor plánuje začať s výstavbou ihneď po ukončení povoľovacieho procesu.

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Rozšírenie skládky FCC pri Bratislave dostane zelenú. Ministerstvo však má podmienky

Envirorezort v nasledujúcich mesiacoch plánuje uzatvoriť 12 skládok. Situácia so skládkovaním na západe krajiny ale podľa ministra Budaja nemá iné riešenie ako rozšírenie existujúcej skládky v Zohore.

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Globálna produkcia plastov vlani poklesla, dôvodom bol covid

Spotreba plastov, ktoré smerovali do ochranných pomôcok v zdravotníctve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou, tvorila len zlomok z celkového objemu.