Podľa NKÚ je nadhodnotené aj vykazovanie miery recyklácie odpadov. Na skládkach tak končí oveľa viac plastového odpadu, než sa oficiálne uvádza.
Slovensku bránia v lepšom nakladaní s plastovým odpadom a iniciovaniu pozitívnych zmien, ktorými by sa krajine podarilo priblížiť k plneniu cieľov Európskej únie, viaceré oblasti. Vyplýva to z najnovšej správy o výsledku kontroly, ktorú dnes (26. marca) zverejnil Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). Odkaz na celú správu nájdete na konci článku.
Účelom kontrolnej akcie bolo posúdiť stav v oblasti vzniku a nakladania s plastovým odpadom, ako aj dostatočnosť opatrení, ktoré prijal štát na zlepšenie stavu.
NKÚ nezistil porušenie zákonov či iných všeobecne záväzných právnych predpisov zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), avšak konštatuje, že identifikoval významné systémové nedostatky, ktoré majú vplyv na správne a účinné fungovanie jednotlivých nástrojov v oblasti nakladania s plastovým odpadom.
Kontrolóri celkovo poukazujú na päť problematických oblastí. Prvou z nich je nenakladanie s plastovým odpadom v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva.
Envrirorezort má pritom pracovať s odhadom rôznych zúčastnených strán, podľa ktorého na skládkach končí viac ako 30 % celkového vytriedeného odpadu.
Úrad odporúča ministerstvu, aby prijalo rázne opatrenia smerujúce k predchádzaniu vzniku plastového odpadu, ako je presadeniu ekodizajnu, zeleného verejného obstarávania, ekomodulácie a iných nástrojov, a zároveň zefektívnilo komunikáciu s inými inštitúciami, s ktorými tieto oblasti súvisia.
Nadhodnotené ukazovatele?
Problémom je aj vykazovanie recyklácie plastového odpadu. Kontrolóri zdôrazňujú, že ak sú odhady a analýzy MŽP SR aspoň trochu reálne, miera recyklácie vykázaná v kontrolovanom období obsahovala významné chyby, pričom v rokoch 2017 a 2018 išlo podľa NKÚ dokonca o extrémne rozdiely.
Foto: NKÚ
Zároveň dodáva, že do analýzy ešte nie je zahrnutý napríklad littering, keďže NKÚ SR nedisponuje informáciou, aké je zastúpenie takého odpadu na celkovom plastovom odpade.
„V najaktuálnejšej správe o stave životného prostredia SR boli vykázané iné hodnoty, oproti tým, akými v súčasnosti disponuje MŽP SR. Údaje o nakladaní s plastovým odpadom sa kvôli ich spätnému reevidovaniu po ich publikovaní niekoľkokrát menili, nezrovnalosti boli preto identifikované aj štatistikách spracovávaných EÚ,“ konštatuje NKÚ s tým, že sledované ukazovatele sú v súčasnosti zo strany Slovenska výrazne nadhodnotené.
Kontrolóri si však zároveň uvedomujú, že nesprávnosť vykazovania nie je len slovenským problémom, pričom v dohľadnej dobe sa dá v dôsledku sprísnenia pravidiel očakávať zreálnenie vykazovaných mier recyklácie členských krajín.
„Napriek tomu, že vykazované hodnoty o plastovom odpade sú skôr len odhadmi, s určitosťou tiež možno povedať, že množstvo plastového odpadu sa každoročne výrazne zvyšuje napriek tomu, že predchádzanie vzniku odpadu je podľa hierarchie odpadového hospodárstva hlavnou úlohou štátu,“ zdôrazňuje ďalej.
Vhodnou ilustráciou je skutočnosť, že v roku 2019 sa v krajine uviedlo na trh až o polovicu viac plastových výrobkov a obalov, ako tomu bolo v roku 2017.
Problémom je aj zastaraný informačný systém
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.