Spracovávanie odpadov na druhotné palivá podľa envirorezortu neprinieslo očakávaný efekt.
Výroba a uvádzanie druhotných palív na slovenský trh bude už čoskoro zakázané. Počíta s tým návrh z dielne Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktoré zákaz druhotných palív predstavilo v rámci novej legislatívy zameranej na ochranu ovzdušia.
Envirorezort do medzirezortného pripomienkového konania predložil návrh nového zákona o ochrane ovzdušia, ktorého súčasťou je aj zmena a doplnenie niekoľkých ďalších predpisov, vrátane zákona o odpadoch. Nové pravidlá majú okrem iného reagovať na súčasnú prax, pri ktorej podľa envirorezortu dochádza k zneužívaniu inštitútu „stav konca odpadu.“
Plné znenie návrhu zákona, vrátane navrhovaných vykonávacích vyhlášok a ďalšej sprievodnej dokumentácie, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere tohto textu.
V článku sa dozviete:
- odkedy má byť podľa návrhu MŽP SR zakázané vyrábať a uvádzať na trh druhotné palivá,
- s akým prechodným obdobím ministerstvo počíta,
- ako rezort svoj návrh obhajuje,
- čo ministerstvo tvrdí o doterajších požiadavkách na druhotné palivá.
Druhotné palivá čaká prechodné obdobie, potom stopka
Návrh zákona o ochrane ovzdušia, ktorý má nahradiť doterajší zákon o ovzduší, je v pripomienkovom konaní od pondelka 21. marca do piatku 8. apríla. Po vyhodnotení pripomienok by mali zákon dostať na stôl poslanci NR SR.
Okrem viacerých nových pravidiel a povinností v oblasti vykurovania či monitoringu kvality ovzdušia návrh ministerstva počíta aj so zákazom vyrábať a uvádzať na trh druhotné palivo, dodávať druhotné paliva a vysokoemisné paliva do maloobchodnej siete a poskytovať ich fyzickým osobám.
Ministerstvo počíta s tým, že nová legislatíva nadobudne účinnosť k 1. januáru 2023. Zákaz vyrábať a uvádzať na slovenský trh druhotné palivá sa má vzťahovať na dovozcov i výrobcov druhotných palív, a to od 1. januára 2024. Budúci rok 2023 má byť prechodným obdobím.
„Navrhované je prechodné obdobie do 31. decembra 2023, ktoré poskytne potrebný čas pre zariadenia na spaľovanie druhotných palív na prispôsobenie sa novej skutočnosti, vrátane času na posúdenie predmetnej činnosti v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie tak, aby mohli byť ďalej prevádzkované ako zariadenia na spoluspaľovanie odpadov,“ uviedol envirorezort v dôvodovej správe k návrhu.
MŽP SR: Stav konca odpadu sa zneužíva
Napriek tomu, že aktuálne požiadavky na druhotné palivá zadefinované ako hraničné hodnoty znečisťujúcich látok v palive sú z hľadiska ochrany ovzdušia podľa ministerstva „pomerne prísne a jednoznačne nastavené,“ rezor tvrdí, že nezabránili vzniku „aktuálnych závažných problémov v aplikačnej praxi.“
Zostáva vám 27% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.