NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

„Dušičky“ môžu byť nielen nostalgické, pietne či rodinné, ale aj ekologické

OZV ENVI - PAK pripomína, aby sme tento rok mysleli počas sviatkov aj na znižovanie množstva odpadu a správne triedenie.

"Dušičky" môžu byť nielen nostalgické, pietne či rodinné, ale aj ekologické

Foto: Odpady-portal.sk

Väčšina z nás si to neuvedomuje, ale aj počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých zvykneme produkovať viac odpadu. Spomínať na našich blízkych tak môžeme ekologickejšie a s prihliadnutím na životné prostredie.

Z cintorínov sa stáva smetisko

Obchody už celé týždne pred sviatkami ponúkajú rôzne farebné umelé kvety, vence, plastové kahance či svietniky. Tieto síce na cintorínoch vydržia dlhšie, ale pretože sú vyrobené z materiálov, ktoré sa nedajú recyklovať, sú už vopred odsúdené na skládku. Na skládke však často končia aj „živé“ kvety, ktoré inak patria do košov na biologicky rozložiteľný odpad.

„Väčšina cintorínov nemá koše na triedený zber ani bioodpad, vlastnia nanajvýš veľkokapacitné kontajnery, v ktorých končia všetky druhy odpadu – sklo, plasty, bioodpad aj vosk – všetko nevytriedené na jednej kope,“ vysvetľuje Katarína Kretter, manažérka komunikácie OZV ENVI - PAK.

Tipy, ako ekologickejšie vyzdobiť hroby našich blízkych

Skúste to tento rok inak a nahraďte nerecyklovateľné ozdoby udržateľnejšími materiálmi:

  • Namiesto umelých kvetov vysaďte chryzantémy alebo prineste iné kvety v kvetináčoch. Vyrobiť môžete aj kytice zo sušených kvetov, ktoré dlhšie vydržia.
  • Zabudnite na plastové stuhy, celofány a umelé dekorácie a nahraďte ich dekoráciami z organických materiálov.
  • Vyrobte vence z prírodných materiálov. Použite do nich to, čo nájdete na záhrade alebo počas prechádzok v prírode – šišky, ihličie, farebné lístie, konáre, mach alebo sušené kvetiny.
  • Nahraďte umelohmotné kahance a svietniky za sklenené s kovovým uzáverom, ktoré môžete používať opakovane.
  • Sviečky nekupujte v plastovom obale, kúpte ich radšej v hliníkovom obale alebo rovno bez obalu. Ešte lepšou alternatívou sú sviečky vyrobené zo sójového alebo včelieho vosku.
  • Riaďte sa heslom „menej je niekedy viac“. Znížte množstvo sviečok aj dekorácií. Aj malá zmena má pozitívny dopad na prírodu.

Čo však s odpadom, ktorý nám aj tak vznikne?

Nakoniec sa však zo všetkých materiálov, aj tých prírodných, stane odpad. „Snažte sa nevyhadzovať všetko do veľkokapacitných kontajnerov. Ak na cintoríne chýbajú nádoby na triedený zber, vezmite odpad so sebou a vytrieďte ho doma,“ radí Katarína Kretter.

Živé kvety a zelené časti vencov, listy či drobné konáre vyhoďte do kontajnerov na biologicky rozložiteľný odpad.

Do kontajnerov na sklo vytrieďte sklenené svietniky a kahance bez plastových alebo kovových zložiek. Tie po očistení od vosku patria do triedeného zberu plastov a kovu.

Umelé kvety a vence sú už ale vyrobené z viacerých materiálov, ktoré sa nedajú vytriediť a preto končia v zmesovom odpade. Ideálnym riešením je preto snaha o zníženie takéhoto druhu odpadu. Veď to, či sa z „Dušičiek“ stane sviatok spomienok alebo odpadu, záleží hlavne na nás.

Zdroj: www.envipak.skwww.triedime.skwww.zodpovednaspolocnost.skwww.vezmisi.ma

OZV ENVI - PAK je komunikačným partnerom denníka Odpady-portal.sk.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024

Druhý ročník odbornej konferencie organizátora Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) sa bude konať na začiatku novembra v Bratislave.

Eversheds Sutherland Slovensko posilňuje. Bratislavská kancelária má nové equity partnerky

Eversheds Sutherland Slovensko posilňuje. Bratislavská kancelária má nové equity partnerky

Novými equity partnerkami bratislavskej kancelárie Eversheds Sutherland sa stali Annamária Tóthová, Jana Sapáková a Petra Hager.

Viečka z fliaš od nápojov už len tak ľahko neodstránite. Výrobcova dostali povinnosť

Viečka z fliaš od nápojov už len tak ľahko neodstránite. Výrobcova dostali povinnosť

Viečka sú v rámci recyklácie hodnotným materiálom, vysvetľuje Katarína Kretter z OZV ENVI - PAK.

X
X
X
X