NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Foto: Odpady-portal.sk

Najvhodnejším variantom v rámci rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV) pri zbere textilu je monopolný systém. Dôvodom je špecifickosť textilu, ako aj možnosti, ktoré poskytuje. V tomto prípade je jednoduchšie aplikovať najvyššie stupne hierarchie odpadového hospodárstva, ako je predchádzanie vzniku, opätovné použitie a príprava na opätovné použitie. Rovnako existuje vysoký potenciál pre materiálové zhodnotenie.

Konkurenčný model OZV by nebol schopný absorbovať výraznú diferenciáciu naprieč územím z pohľadu kvality, výťažnosti, a teda samotnej nákladovosti. V neposlednom rade je dôvodom pre monopolný systém aj praktická skúsenosť s konkurenčným modelom OZV pre prúd obalov a neobalov, ktorý si nesie problémy od jeho spustenia.

Slovensko sa pri tvorbe nového systému môže inšpirovať Francúzskom. Vyplýva to zo záverov štúdie na posúdenie zavedenia systému pre nakladanie s odpadom z textilu vrátane posúdenia zavedenia RZV pre textil a zber dát o opätovnom použití textilu, ktorú pre Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) vypracovala spoločnosť EKOS PLUS.

O čo ide?

Členské štáty EÚ majú povinnosť do začiatku roku 2025 zaviesť triedený zber textilného odpadu. V súčasnosti je zber textilného odpadu z domácností na Slovensku na dobrovoľnej báze.

Do konca tohto roku plánuje MŽP prijať novelu zákona o odpadoch, ktorá sa bude venovať vytvoreniu funkčného systému pre textil. Envirorezort sa chce pri tvorbe systému riadiť závermi štúdie, ktorej cieľom bolo po prvýkrát v podmienkach Slovenska zistiť, preveriť a zhrnúť informácie vo vzťahu k problematike textilu a textilnému odpadu (odkaz na celú štúdiu nájdete na konci článku).

Podľa slov envirorezortu by následne v roku 2024 malo dôjsť k samotnej implementácii systému do praxe, mali by sa dobudovávať zariadenia na dotrieďovanie a zhodnocovanie odpadov z textilu, ako aj recyklačné kapacity.

Inšpirovať sa môžeme Francúzskom

 
 

Zostáva vám 72% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (2)

  1. info@odpadovyhospodar.sk03.02.2023 (16:39)
    zaujímavý záver, teším sa na analýzu
  2. Michal Sebíň05.02.2023 (18:07)
    Návrh monopolného systému sa mi nepáči. Ale pravdou je, že v systéme RZV pre obaly a neobalové výrobky je systémová chyba, ktorá vedie k jeho nestabilite. Zažívame to vždy na prelome rokov, pri presune tisícok obyvateľov medzi jednotlivými OZV. Nehovoriac o obciach, ktoré zmluvu neuzatvoria počas celého roka. Napriek tomu, že na túto chybu upozorňujeme už od chvíle ako sa súčasný zákon o odpadoch začal pripravovať, v roku 2015 zvíťazili lobisti vo vtedajšej pracovnej skupine. Ani po očividných zlyhaniach systému či upozorneniach zo strany ministerských analytikov k náprave nedošlo. A niektoré subjekty zmenu ani nechcú. Súčasný stav im vyhovuje. Preto sa nemôžeme čudovať, že RZV pre obaly a neobalové výrobky je skôr symbolom systémového zlyhania ako pozitívnym príbehom hodným nasledovania.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.