NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Podporia recykláciu aj množstvový zber. Desiatky miliónov z nových eurofondov rozdelia už čoskoro

Okrem odpadového hospodárstva poputuje viac ako 200 miliónov eur do prieskumu a sanácie envirozáťaží. Pozreli sme sa na to, kam všade budú v tomto roku smerovať nové eurofondy.

množstvový zber

Foto: Odpady-portal.sk

Viac ako dvesto miliónov eur na sanáciu environmentálnych záťaží a desiatky miliónov eur do rôznych oblastí rozvoja odpadového hospodárstva. Slovensko spúšťa nové eurofondy, pričom nemalá časť z celkového balíka by v tomto roku mala putovať aj do odpadov.

Pozreli sme sa na to, aké výzvy čakajú odpadový sektor v roku 2023. Kompletný harmonogram výziev si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu na konci článku. Harmonogram výziev v oblasti odpadového hospodárstva nájdete v druhej časti článku.

Vyhlásia výzvy za takmer šesť miliárd eur

V tomto roku plánuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) a sprostredkovateľské orgány vyhlásiť z Programu Slovensko výzvy za 5,8 miliardy eur, čo je takmer polovica z celkového balíka nových eurofondov.

„Po schválení Programu Slovensko v novembri minulého roka sme teraz spravili ďalší dôležitý krok, aby sme začali využívať takmer 13 miliardový balík nových eurofondov. Monitorovací výbor pre Program Slovensko bol dnes informovaný o harmonograme plánovaných výziev na rok 2023 a prvé výzvy vyhlásime už v tomto štvrťroku – pôjdu na podporu základných škôl, na rekonštrukcie ciest, na podporu zamestnanosti, ale aj na ochranu prírody a obnoviteľné zdroje energie. Celkovo vyhlásime ešte tento rok 138 výziev za 5,8 miliardy eur,“ uviedla dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová.

Proces sme zjednodušili a stransparentnili, tvrdí Remišová

Podľa šéfky rezortu ide o najväčšiu reformu eurofondov v histórii Slovenska, pričom samotné čerpanie sa plnohodnotne spustí už od samotného začiatku.

„Keď sme v marci 2020 preberali eurofondy po vládach Smeru, po viac ako šiestich rokoch programového obdobia nebola vyčerpaná ešte ani len tretina z celkového balíka. Toto sa už nesmie opakovať,“ dodala V. Remišová.

Ďalšie výhody, ktoré má priniesť nový Program Slovensko, podľa nej spočívajú vo väčšej transparentnosti celého procesu, pričom odbudne aj byrokracia. Namiesto šiestich operačných programov bude mať Slovensko len jeden operačný program, čo podľa jej slov znamená jednotné pravidlá, jednotnú metodiku a lepšiu kontrolu verejného obstarávania.

Z celkového balíka 5,8 miliardy eur, ktoré rezort plánuje sprístupniť v tomto roku, poputuje takmer 2,5 miliardy eur do životného prostredia, ochrany prírody a obnoviteľných zdrojov energie.

„Veľký dôraz sme kládli na sanáciu environmentálnych záťaží a toxických skládok, ktoré zamorujú našu krajinu už celé desaťročia. Ľudia na Slovensku si zaslúžia zdravý život a nie nejaké trojuholníky smrti,“ dodala v tejto súvislosti V. Remišová.

Kam poputujú eurofondy v odpadoch?

 
 

Zostáva vám 49% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Pripravujú novú skládku odpadu hneď vedľa uzatvorenej skládky

Úrady nepovolili rozšíriť existujúcu skládku. Obce tak stavajú novú neďaleko starej skládky.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Tarabova novela zákona o EIA narazila na stovky pripomienok. Týkajú sa aj odpadov

Viacerým pripomienkujúcim sa nepozdáva, že v niektorých prípadoch by sa mali limity sprísniť.