Greenwashing už bude minulosťou. Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov aj podniky, sľubuje eurokomisia | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Európska komisia

Foto: Depositphotos

„Obal vyrobený z 30 % recyklovaných plastov“ či „jazda kompenzovaná kreditom za uhlík“. Po novom by spoločnosti, ktoré propagujú takéto environmentálne tvrdenia, mali podložiť podobné výroky overenými informáciami. Súlad týchto tvrdení s požiadavkami smernice bude pritom musieť overiť nezávislý overovateľ.

Vyplýva to z návrhu smernice o nových pravidlách preukazovania tvrdení týkajúcich sa životného prostredia, v ktorom Európska komisia (EK) predstavila spoločné kritériá proti environmentálne klamlivej reklame a zavádzajúcim tvrdeniam (odkaz na celý návrh nájdete na konci článku). Cieľom je zabezpečiť, aby mali spotrebitelia jasnejšie informácie a hlavne väčšiu istotu v tom, že ak sa niečo predáva ako ekologické, je to ekologické aj v realite.

Zamedzíme greenwashingu, sľubuje Komisia

Štúdia, ktorú Komisia realizovala ešte v roku 2020, odhalila, že viac ako 53 percent preskúmaných environmentálnych tvrdení v EÚ bolo vágnych, zavádzajúcich alebo neopodstatnených a 40 % bolo nepodložených.

Návrhom Komisia reaguje na návrh o posilnení postavenia spotrebiteľov v súvislosti so zelenou transformáciou z marca 2022 tým, že okrem všeobecného zákazu klamlivej reklamy podporuje ochranu spotrebiteľov aj ďalšími opatreniami.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.