Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.
„Obal vyrobený z 30 % recyklovaných plastov“ či „jazda kompenzovaná kreditom za uhlík“. Po novom by spoločnosti, ktoré propagujú takéto environmentálne tvrdenia, mali podložiť podobné výroky overenými informáciami. Súlad týchto tvrdení s požiadavkami smernice bude pritom musieť overiť nezávislý overovateľ.
Vyplýva to z návrhu smernice o nových pravidlách preukazovania tvrdení týkajúcich sa životného prostredia, v ktorom Európska komisia (EK) predstavila spoločné kritériá proti environmentálne klamlivej reklame a zavádzajúcim tvrdeniam (odkaz na celý návrh nájdete na konci článku). Cieľom je zabezpečiť, aby mali spotrebitelia jasnejšie informácie a hlavne väčšiu istotu v tom, že ak sa niečo predáva ako ekologické, je to ekologické aj v realite.
Zamedzíme greenwashingu, sľubuje Komisia
Štúdia, ktorú Komisia realizovala ešte v roku 2020, odhalila, že viac ako 53 percent preskúmaných environmentálnych tvrdení v EÚ bolo vágnych, zavádzajúcich alebo neopodstatnených a 40 % bolo nepodložených.
Návrhom Komisia reaguje na návrh o posilnení postavenia spotrebiteľov v súvislosti so zelenou transformáciou z marca 2022 tým, že okrem všeobecného zákazu klamlivej reklamy podporuje ochranu spotrebiteľov aj ďalšími opatreniami.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.