NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Výnimku z povinného zberu kuchynského odpadu nerušíme, odkazuje ministerstvo

Firma zo západného Slovenska kontaktovala samosprávy zmätočnou informáciou o zrušení výnimky, ministerstvo o takom kroku neuvažuje.

kompostovanie

Foto: Odpady-portal.sk

Všetky obce na Slovensku sú podľa zákona o odpadoch povinné zaviesť a zabezpečovať vykonávanie triedeného zberu komunálneho odpadu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad (BRKO). 

Táto povinnosť sa však nevzťahuje na tú časť obce, ktorá preukáže, že 100 % domácností kompostuje vlastný odpad. Nevzťahuje sa ani na BRKO, ktorého pôvodcom je fyzická osoba – podnikateľ a prevádzkovateľ zariadenia spoločného stravovania.

Niektoré samosprávy obdržali nedávno e-mail od firmy zo západného Slovenska s ponukou dodania nádob na bioodpad, v ktorej ich konateľ spoločnosti informuje o tom, že od 1. januára končí výnimka na používanie kompostérov.

Táto informácia nie je pravdivá. Zákon o odpadoch v aktuálnom znení nemení platnosť výnimky podľa § 81 ods. 21. Denníku Odpady-portal.sk to potvrdilo ministerstvo životného prostredia.

Ministerstvo: Kompostovanie má veľa výhod

„Envirorezort v súčasnosti neplánuje zrušiť výnimku ustanovenú v § 81 ods. 21 zákona o odpadoch týkajúcu sa domáceho kompostovania,” reaguje pre denník Odpady-portal.sk tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR.

 
 

Zostáva vám 37% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (3)

 1. Matej 11.06.2023 (20:38)
  Informácia od danej firmy bola absolútne mylná, o tom niet pochýb. No keď už beží diskusia, dajme si všetci ruku na srdce - v ktorej obci kompostuje 100 % obyvateľov? V žiadnej. Neklamme si. Mám veľmi nepríjemný pocit, že tá výnimka existuje z jediného dôvodu - aby starostovia pohodlne obišli zákon a zber kuchynského odpadu vo svojej obci nemuseli zabezpečiť. Stačí kúpiť plastové kompostéry a akože ich uviesť do obehu. Elegantné. Nie je tajomstvom, že obcou zakúpené kompostéry sú často strčené v garáži, alebo išli rovno do plastového odpadu. Čestné vyhlásenia o domácom kompostovaní od 100 % obyvateľov? Buďme realisti, všetci vieme, že je to nezmysel. Veľmi ma mrzí, že súčasné vedenie MŽP sa nechalo zatiahnuť do tejto nezmyselnej hry.
 2. info@odpadovyhospodar.sk14.06.2023 (08:20)
  úplný súhlas s názorom pána Mateja. mňa asi najviac hnevá to, že tie kompostéry pre obce a mestá boli húfne platené z verejných peňazí EU fondov či Envirofondu. A výsledok je nijaký.
 3. František15.06.2023 (13:37)
  Je možné niekde v novom článku zverejniť, že ktoré obce odkiaľ dostali finančné prostriedky na kompostéry? Lebo to je ďalší pekný biznis, keby sme sa pozreli, kto ktorej obci tieto kompostéry dodal. Áno, súhlasím 100% je nezmysel, ale v takýchto nezmysloch tu žijeme a klameme sa navzájom, aký sme úžasní.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Používajú recyklované tabakové filtre pri výstavbe ciest

Stavebná firma zvyšuje podiel recyklátu v asfaltových zmesiach. Zhodnocuje aj vlastný stavebný a demolačný odpad.

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.