Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Nakrútili dokument o zálohovaní na Slovensku. Má inšpirovať v zahraničí

Pri rozbehu slovenského systému pomohla spolupráca stakeholderov, hovorí šéf OZV NATUR-PACK.

zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Foto: Odpady-portal.sk

  • Spravodajstvo |  11.04.2024 |  Radovan Potočár / TS Správca zálohového systému

Koncom roka 2023 sa na slovenského Správcu zálohového systému a organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV) NATUR-PACK obrátili partneri z Talianska, ktorí sa snažia presadiť zálohový systém vo svojej krajine. Pripravili preto dokumentárny film.

Za projektom stojí známy koordinátor organizácie Zero Waste Europe Enzo Favoino a koordinátorka kampane na podporu vzniku zálohového systému (A BOUON RENDERE) Silvia Ricci.

Ako príklad pritom Taliani použili práve projekt slovenského zálohovania, ktorý aktuálne dosahuje mieru návratnosti viac ako 90 %. Systém, pod ktorý spadajú nápojové PET fľaše a plechovky, na Slovensku funguje od roku 2022.

Do dokumentu talianskej produkcie prispela svojím pohľadom aj OZV NATUR-PACK. „Na Slovensku sme ukázali, ako veľmi je pri rozbehu každého nového systému dôležitá spolupráca. OZV NATUR-PACK sa so Správcom záloh spojila ešte pred jeho samotným spustením, kedy efektívnou a zrozumiteľnou komunikáciou s výrobcami pomohla s rýchlym začiatkom a rozbehnutím systému v tak krátkom čase, aký zrejme nemá v Európe obdobu,“ vysvetľuje Michal Sebíň, riaditeľ OZV NATUR-PACK.

Zálohový systém správca na Slovensku vybudoval v priebehu jedného roka. Poverenie spravovať zálohovanie dostal od vtedajšieho ministra životného prostredia Jána Budaja na prelome rokov 2020 a 2021.

„Naša spolupráca sa začala už pred spustením systému, pokračuje a rozvíja sa ďalej. Hlavný cieľ oboch našich organizácií, ktorým je zlepšiť úroveň triedenia a recyklácie odpadov na Slovensku, máme totiž spoločný,“ dodáva M. Sebíň.

Tím pri nakrúcaní | Foto: NATUR-PACK

Správca zálohovania je s doterajším fungovaním systému spokojný. „V tomto roku sa za prvý štvrťrok na Slovensku podarilo vyzbierať už takmer 240 miliónov zálohovaných plastových fliaš a plechoviek, to je šesťkrát viac ako za rovnaké obdobie v prvom roku fungovania,“ hovorí Monika Farka, marketingový manažér Správcu zálohového systému.

Aktuálne je k dispozícii takmer 3 330 odberných miest, na ktorých spotrebitelia môžu vrátiť zálohované obaly od nápojov. Celkovo sa ich od spustenia zálohovania vrátilo späť do systému viac ako 2 miliardy a 150 miliónov. Odberných miest by pritom malo ďalej pribúdať, pred budovaním systému správca avizoval cieľ sprevádzkovať ich 6 500.

Jeden z aktérov dokumentárneho filmu sa stal aj riaditeľ oddelenia komunikácie a marketingu OZV NATUR-PACK Marek Brinzík. „Na základe analýz, ktoré vykonávame, vieme relevantne odpovedať na otázku vplyvu zavedenia zálohového systému na zloženie vytriedených zložiek vo farebných kontajneroch,“ priblížil na sociálnej sieti.

Celý dokument, ktorý bol zverejnený v marci 2024, si môžete pozrieť tu.


OZV NATUR-PACK je komunikačným partnerom Odpady-portal.sk.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zmiešané plasty sú recyklačný problém, zhodli sa experti (DISKUSIA)

Zmiešané plasty sú recyklačný problém, zhodli sa experti (DISKUSIA)

Z niektorých povinností treba vycúvať. Zrušiť parameter GS21 a umožniť samosprávam, nech si riešia kuchynský odpad sami, tvrdia odborníci.

Odhalili nelegálny dovoz odpadu z Talianska. Teraz sa má zhodnotiť na Slovensku

Odhalili nelegálny dovoz odpadu z Talianska. Teraz sa má zhodnotiť na Slovensku

Nelegálne dovezený odpad SIŽP zdokumentovala v sklade na Liptove (+ VIDEO).

Patrí na zberný dvor, ale končí pri kontajneroch. Objemný odpad mestu zvyšuje náklady

Patrí na zberný dvor, ale končí pri kontajneroch. Objemný odpad mestu zvyšuje náklady

Radnica zintenzívňuje kontroly a hovorí o pokutách. Občanov vyzývajú, aby prípady nahlasovali.