Výrobcovia majú poskytovať náhradné diely a zabezpečiť opravárenské služby. Čo na to hovoria slovenskí europoslanci?
Opravy výrobkov majú byť jednoduchšie a výrobcovia musia poskytovať náhradné diely za „rozumnú cenu.“ Tak by sa dala zhrnúť jedna z téz, s ktorými pracuje nová smernica o práve na opravu (R2R). Materiál včera (23. apríla) prijali poslanci Európskeho parlamentu. Schválený text si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.
Nové pravidlá v oblasti opraviteľnosti sa tak posúvajú v legislatívnom procese ďalej. Ide o smernicu, ktorej návrh Európska komisia predstavila ešte v marci 2023. Začiatkom tohto roka dosiahli vo veci predbežnú dohodu Európsky parlamentu a Rada EÚ tvorená zástupcami členských štátov, kedy sme sa novej legislatíve už venovali na Odpady-portal.sk podrobnejšie.
Po včerajšom hlasovaní europoslancov musí smernicu ešte formálne schváliť Rada, potom bude uverejnená v Úradnom vestníku EÚ. Následne dostanú členské štáty EÚ 24 mesiacov na to, aby nové pravidlá transponovali do svojej národnej legislatívy. V priebehu najbližších dvoch rokov tak bude musieť príslušné zákony a vyhlášky upraviť aj Slovensko.
V článku sa dozviete:
- čo je cieľom novej smernice,
- aké budú nové povinnosti výrobcov,
- ktorých spotrebičov sa pravidlá dotknú,
- čo bude znamenať „právo na opravu,“
- vďaka čomu majú opravy zlacnieť,
- ako sa k novým pravidlám stavajú slovenskí europoslanci.
Čo je cieľom smernice
Európska komisia a Európsky parlament obhajujú novú reguláciu environmentálnymi aj ekonomickými argumentmi. Predčasná likvidácia spotrebného tovaru podľa Európskej komisie v EÚ každý rok vyprodukuje ročne 261 miliónov ton emisií ekvivalentných CO2, spotrebuje 30 miliónov ton zdrojov a na jej konci je 35 miliónov ton odpadu.
Spotrebitelia tak podľa vyčíslenia eurokomisie prichádzajú o približne 12 miliárd EUR ročne aj výmenou tovaru namiesto jeho opravy. Okrem toho sa očakáva, že nové pravidlá prinesú v rámci EÚ rast a investície vo výške 4,8 miliardy eur.
Nová smernica má tieto problémy riešiť tým, že podporí servis a opravy namiesto nákupov nových výrobkov. „Cieľom posilneného práva na opravu je znížiť množstvo odpadu a posilniť opravárenský sektor, aby sa oprava výrobkov stala jednoduchšou a lacnejšou alternatívou,“ uviedol Európsky parlament vo svojom komuniké.
Smernica pritom doplní už existujúcu legislatívu EÚ v oblasti ekodizajnu a posilňovania postavenia spotrebiteľov v rámci zelenej transformácie.
Aké budú povinnosti výrobcov
Zostáva vám 73% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.