Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Lučenec odstupuje od časti zmluvy. Nie je to naša chyba, tvrdí odpadová firma

Víťaz tendra by mal pokračovať až do novej súťaže na jeseň tohto roku.

lučenec

Služby zabezpečovala do minulého roku miestna firma | Foto: Odpady-portal.sk

Mesto Lučenec zmenilo minulý rok poskytovateľa služieb pre komunálny odpad.

Súťaže na štvorročné poskytovanie služieb sa vtedy zúčastnili dve firmy. Spoločnosť KOSIT WEST vyhrala tender s ponukou lacnejšou o milión eur, než bola ponuka lučeneckej spoločnosti MEPOS, ktorá tieto služby poskytovala mestu dovtedy. Téme sme sa venovali v auguste minulého roku.

Súčasťou plnení zmluvy je aj to, že KOSIT WEST bude zabezpečovať separovaný zber zložiek komunálneho odpadu a ich dotriedenie, ako aj prevádzkovať zberného dvora.

Práve so zberným dvorom však vznikol problém. Vo februári tohto roku informovala agentúra TASR, že prevádzku zberného dvora na Jiráskovej ulici v Lučenci prešetruje enviropolícia, pretože podľa Okresného úradu Lučenec funguje zberný dvor bez súhlasu úradu. Prevádzkovateľ naopak tvrdil, že žiadne osobitné povolenie nepotrebuje. Situáciou sa mala zaoberať aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).

EE Club

V marci agentúra informovala o tom, že Mesto bude môcť od zmluvy s firmou Kosit West odstúpiť, z dôvodu, že KOSIT WEST nezabezpečoval prevádzku zberného dvora. Zastupiteľstvo preto koncom marca schválilo odstúpenie od zmluvy s poskytnutím dodatočnej lehoty v trvaní 35 dní.

Sme v tom nevinne, tvrdí firma

KOSIT WEST tvrdí, že firma bola v zmysle zmluvy s mestom Lučenec už koncom novembra 2023 technicky a organizačne pripravená na prevádzkovanie zberného dvora na Jiráskovej ulici tak, aby od 1. januára 2024 mohla prijímať odpad od obyvateľov Lučenca. 

V rámci obhliadky dňa 30. novembra 2023 Okresný úrad Lučenec potvrdil, že zberný dvor spĺňa všetky požiadavky na povolenie prevádzky, uvádza firma v stanovisku. 

Napriek tomu podľa KOSIT WEST Okresný úrad v Lučenci neprimerane trval na rozhodnutí Ministerstva životného prostredia SR o tom, či sa majú posudzovať vplyvy tohto zberného dvora na životné prostredie, aj keď zberný dvor neprekračoval zákonom stanovené limity.

Ministerstvo životného prostredia SR následne vydalo 10. apríla 2024 rozhodnutie o tom, že zberný dvor nie je potrebné posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, čím dalo za pravdu spoločnosti KOSIT WEST. 

Prevádzkové povolenie malo byť po tomto rozhodnutí Okresným úradom v Lučenci vydané bezodkladne. 

Dôvodom má byť obštrukcia

Firma dnes uviedla v tlačovej správe, že napriek tomu, že prešlo niekoľko týždňov od rozhodnutia, tak formálne papierové povolenie naďalej nemá dispozícii. 

„Tentoraz pre obštrukciu pani Martiny Hricovej, predsedníčky občianskeho združenia Náš Lučenec, ktoré ako účastník konania svojou pasivitou neúmerne predlžuje konanie o vydanie rozhodnutia. Za zámerom tohto občianskeho združenia jednoznačne vidíme snahu vrátiť do mesta Lučenec starú zberovú spoločnosť, ktorá dlhé roky inkasovala za zvoz odpadu z mesta,” konštatuje firma.

OZ Náš Lučenec pre TASR skonštatovalo, že zásielku prevzalo a odmieta tvrdenia firmy o úmyselnom predlžovaní konania. Záujmom OZ je podľa slov jeho predsedníčky dosiahnuť to, aby mali obyvatelia mesta v Lučenci k dispozícii legálne fungujúci zberný dvor.

Výsledok tendra bol podľa KOSIT WEST vzhľadom na relatívne malý objem služieb šokujúci. „Naša spoločnosť ako víťaz tendra ponúkla za služby zberu a odvozu odpadu cenu na štyri roky nižšiu o vyše jeden milión eur oproti pôvodnej zberovej spoločnosti. Po zverejnení výsledkov tendra začala v Lučenci intenzívna antikampaň proti našej spoločnosti, ktorá v týchto dňoch vyvrcholí skoro sedemmesačnými prieťahmi pri vydávaní prevádzkového povolenia pre zberný dvor.”

Lučenec odstúpil od časti zmluvy

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X