V inšpekcii vznikol priestor pre korupciu a chaos, upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad SR.
Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nefunguje optimálne a nastavenie jej kompetencií treba prehodnotiť. Štát by pritom mal zreformovať celý systém riadenia. Po najnovšej v envirorezorte to konštatuje Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ SR).
Kontrolóri vo svojej správe (plné znenie si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku), nabádajú, aby ministerstvo životného prostredia pripravilo komplexnú reformu. Zaviazať ho k tomu majú poslanci, ktorí sa teraz budú správou NKÚ SR zaoberať.
„NKÚ SR odporúča výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby zaviazal MŽP SR spracovať a predložiť štúdiu, ktorou by analyzovalo postavenie a kompetencie SIŽP a na základe zisteného stavu navrhlo jej reformu tak, aby sa posilnilo jej kľúčové poslanie,“ píše sa v správe.
Reforma by pritom podľa kontrolórov mala posilniť hlavne účinnosť „strategického riadenia, a to uplatňovaním manažérskych nástrojov reagujúcich na európske trendy.“ Okrem toho však NKÚ navrhuje aj preniesť agendu, ktorá nemá priamy súvis s inšpekčnou činnosťou na okresné úrady alebo relevantné organizácie v pôsobnosti MŽP SR.
NKÚ SR zdôrazňuje, že hlavným poslaním SIŽP by mal byť dohľad a inšpekčná činnosť nad ochranou životného prostredia. Problémom je, že výrazné rozširovanie kompetencií inšpekcie bez finančného a personálneho krytia významne obmedzuje jej strategické pôsobenie pri dohľade nad životným prostredím. Kontrolóri tiež kritizujú, že ministerstvo ako zriaďovateľ SIŽP nemonitorovalo, ako inšpekcia plní svoje úlohy a z úrovne rezortu chýba koncepčný prístup.
„Dlhodobo chýbajúce systematické riadenie potvrdzuje aj fakt, že vedenie SIŽP sa od roku 2023 po súčasnosť zmenilo trikrát,“ poukazuje NKÚ dianie v uplynulých rokoch. Po odchode Jána Jenča inšpekciu nakrátko viedla Katarína Jankovičová, ktorú v apríli 2024 vystriedala nová generálna riaditeľka slúžiaca dodnes.
Okrem toho štátni kontrolóri upozorňujú tiež na riziko konfliktu záujmov. V aktuálne nastavenom zlúčenom modeli integrovaného povoľovania a kontroly znečisťovania životného prostredia platí, že jeden a ten istý inšpektor rozhoduje o povolení a následne robí aj kontroly prevádzky, ktorú povolil.
Ako pribúdali kompetencie SIŽP
Jedným z hlavných záverov NKÚ SR je, že široká a rôznorodá agenda SIŽP „deformuje výkon“ jej hlavnej činnosti, teda inšpekciami v oblasti životného prostredia. K rozšíreniu agendy SIŽP v minulých rokoch došlo opakovane.
Prvé zásadnejšie rozšírenie kompetencií inšpekcie o povoľovaciu činnosť sa zaviedlo v roku 2013, čím vznikol zlúčený model integrovaného povoľovania a následnej kontroly. NKÚ poukazuje, že za ostatné dve desaťročia sa obe agendy zásadne rozšírili a tento trend stále pokračuje.
Zostáva vám 60% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.