http://www.naturpack.sk
http://www.abyvassmetibavili.sk

Podľa Eurostatu v zhodnocovaní komunálneho odpadu Slovensko zaostáva

Eurostat zverejnil 3. marca 2011 aktualizované štatistiky o produkcii komunálneho odpadu v Európskej únii a v niektorých nečlenských krajinách únie. Z údajov vyplýva, že Slovensko patrilo i v roku 2009 naďalej ku krajinám s nízkou mierou energetického zhodnocovania odpadov a s vysokým podielom skládkovania.

Podľa Eurostatu v zhodnocovaní komunálneho odpadu Slovensko zaostáva

 • Trh
 • 06.03.2011
 • Radovan Kazda
Energetické zhodnocovanie

K lídrom energetického zhodnocovania odpadov patria krajiny ako Švédsko, Švajčiarsko a Dánsko, ktoré s energetickým využitím spaľujú takmer polovicu objemu komunálneho odpadu. Viac ako tretinu odpadu energeticky zhodnocuje Nórsko, Holandsko, Luxembursko a Belgicko. Slovensko s podielom 9,8 % energetického zhodnocovania obsadzuje 17. priečku.

Graf: Podiel energetického zhodnocovania komunálneho odpadu v Európe v roku 2009


Eurostat: nakladanie s komunálnym odpadom v roku 2009


Skládkovanie

Viaceré krajiny Európy dosiahli v zámere vytláčania skládkovania zo spôsobov nakladania odpadov významný pokrok. Krajiny s minoritným podielom skládkovania komunálneho odpadu (t.j. menej ako 5 %) sú Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Dánsko. Slovensko obsadzuje 23. priečku z 31 krajín, ku ktorým má Eurostat dostatočne presné alebo dostatočne prediktovateľné údaje. Slovensko skládkuje viac ako 82 % komunálneho odpadu.

Graf: Podiel skládkovania komunálneho odpadu v Európe v roku 2009

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

 1. Marek Hrabčák09.03.2011 (14:01)
  ale je potrebné čítať aj to, čo býva písane malými písmenami.
  Napr. v správe sa píše, že údaje pre Dánsko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Cyprus, Luxemburg, Holandsko, Rumunsko, Portugalsko a Britániu sú odhadované...

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.Mohlo by vás zaujímať

Pozrite si krátky film o tom, ako znížiť tvorbu elektronického odpadu

Pozrite si krátky film o tom, ako znížiť tvorbu elektronického odpadu

Dvaja filmári, Tom Fox-Davies a Ed Scott-Clarke, vytvorili spolu krátky film o tom, aký dopad má kultúru neustálych „apgrejdov“ elektroniky pre našu planétu. "Circular Cellular" propaguje holandskú spoločnosť Fairphone, ktorá vyrába „odbúrateľné“ mobilné telefóny, ktoré sú vhodnejšie pre recykláciu a opätovné použitie.

Kofola odstúpila od zmluvy o kúpe spoločnosti WAD Group

Kofola odstúpila od zmluvy o kúpe spoločnosti WAD Group

Kofola sa rozhodla odstúpiť od kúpy spoločnosti WAD Group, ktorá je 40-percentným vlastníkom akciovej spoločnosti WATER HOLDING. Tá je stopercentným majiteľom spoločností Slovenské pramene a žriedla, a.s., Stredoslovenské žriedla, a.s. a Zlatá studňa, s.r.o.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2016

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júni 2016

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v júni 2016, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.